Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>
Strategia Akcji Skoncentrowanych – grudzień 2020
Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych:
Strategia Akcji Skoncentrowanych osiągnęła w grudniu 2020 roku stopę zwrotu w wysokości 8,64%, podczas gdy benchmark wzrósł o 4,85%.
Koniec roku 2020 i początek roku 2021 był w pewnym sensie kontynuacją bądź nawet zwieńczeniem procesów, które mogliśmy obserwować na rynkach finansowych, w polityce czy relacjach społecznych w ostatnich latach.
Porozumienie
Pod koniec minionego roku wynegocjowano porozumienie inwestycyjne między Unią Europejską a Chinami. Uzgadniane od siedmiu lat porozumienie jest niewątpliwie sukcesem Chin, którym udało się zacieśnić relacje gospodarcze z Unią Europejską jeszcze przed objęciem urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych przez Joe Bidena. Beneficjentem tej umowy mogą być liczne branże chińskiej gospodarki, które w minionych latach poprawiły swoja pozycję konkurencyjną i będą mogły bez większych przeszkód zdobywać rynki europejskie. Zapewne będą też firmy europejskie, które skorzystają na zawartym porozumieniu.
Zamieszki
Zamieszki, do których w minionych dniach doszło w Waszyngtonie, doprowadziły do zdecydowanych działań szeregu amerykańskich firm technologicznych, które uznając, że prezydent Trump w istotny sposób się do tych zamieszek przyczynił, odcięły go od możliwości komunikacji za pomocą mediów społecznościowych. Ofiarą podobnych działań amerykańskich gigantów technologicznych padła też prowadząca podobny do Twittera serwis firma Parler. Firma ta była popularna wśród części amerykańskich zwolenników prezydenta Trumpa, choć skala jej działalności była istotnie mniejsza niż Twittera czy Facebooka. Firmie Parler cofnięto możliwości oferowania swoich aplikacji przez dwa największe sklepy z aplikacjami na urządzenia mobilne, jak również pozbawiono ją m. in. możliwości korzystania z usług hostingowych na serwerach jednego z liderów tego rynku. Niezależnie od przyczyn tych działań, amerykańskie firmy technologiczne zaprezentowały swoją niebywałą skuteczność, co zapewne wzbudziło szereg obaw w szczególności poza Stanami Zjednoczonymi. Prawdopodobnie będziemy świadkami wzrostu regulacji sektora technologicznego. W Unii Europejskiej być może dojdzie do próby realizacji pomysłów prezydenta Macrona stworzenia alternatywnych wobec amerykańskich lokalnych podmiotów oferujących np. przechowywanie danych w chmurze obliczeniowej.
Polityka
Partia Demokratyczna wygrała wybory do Senatu w stanie Georgia i tym samym po zaprzysiężeniu prezydenta Bidena będzie kontrolowała obie izby parlamentu oraz urząd prezydenta. W Stanach Zjednoczonych można zatem oczekiwać dalszego zwiększenia wydatków budżetowych, w tym inwestycyjnych. W bieżącym roku będziemy zapewne, zarówno w USA, jak i w Europie, świadkami ekspansywnej polityki fiskalnej i monetarnej oraz, o ile zakończy się obecna pandemia, istotnego wzrostu popytu ze strony podmiotów prywatnych. Innymi słowy, w minionym roku wydatki budżetowe mocno wzrosły, gdyż miały zrekompensować spadek popytu ze strony podmiotów prywatnych. W roku bieżącym wydatki rządowe nie tylko nie spadną, ale zapewne nieco wzrosną, czemu prawdopodobnie będzie towarzyszyło odbicie popytu prywatnego.
Podatki
W USA można oczekiwać w najbliższych latach wzrostu podatków, w tym korporacyjnych, co przynajmniej w części miałoby sfinansować rosnące wydatki publiczne. Nawet uwzględniając wyższe podatki najbliższa przyszłość może być czasem rekordowych zysków generowanych przez spółki z USA, Europy czy Azji. Wobec bardzo niskich, często ujemnych, rentowności na rynkach obligacji rządowych, coraz więcej kapitału przepływa zatem na rynek akcji. Jednym z większych ryzyk dla obecnej hossy jest niespodziewany istotny wzrost inflacji, który mógłby zmusić banki centralne do podwyżek stóp procentowych.
Strategia Akcji Skoncentrowanych osiągnęła w grudniu 2020 roku stopę zwrotu w wysokości 8,64%, podczas gdy benchmark wzrósł o 4,85%.
Podobne wpisy:
TAGI: cam,