Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w globalnych liderów swoich sektorów - Caspar Akcji Światowych Liderów


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Świat inwestuje w cyberbezpieczeństwo – Krzysztof Kaźmierczak dla “Parkietu”

Świat inwestuje w cyberbezpieczeństwo


Do ataków hackerskich dochodzi od samego początku istnienia sieci komputerowych, jednak skala zjawiska z każdym kolejnym rokiem rośnie. Pandemia, w trakcie której wiele aktywności przeniosło się do Internetu, jedynie nasiliła problem. W samym 2021 roku zaatakowane zostały takie firmy ubezpieczeniowe, jak AXA i amerykańskie CNA, system ochrony zdrowia w Irlandii, a także operator rurociągu Colonial w USA. Ten ostatni zapłacił hakerom ponad 4 mln dolarów okupu. Nic dziwnego, bo atak spowodował trudności z dostępem do paliw na całym wschodnim wybrzeżu USA.


Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.


Ataki tego typu, nazywane ransomware, stają się coraz popularniejsze. Polegają na zaszyfrowaniu przez hakerów danych i żądaniu okupu w zamian za odzyskanie do nich dostępu. Według platformy Chainanalysis, w samym 2020 roku takie ataki kosztowały przedsiębiorstwa ponad 400 mln USD. Okup przelewany jest najczęściej w formie kryptowalut, co w zwykle uniemożliwia namierzenie przestępców.

Rosnąca liczba ataków jest ciemną stroną procesu cyfryzacji, który przyniósł wiele udogodnień, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne życie. Bankowość elektroniczna, możliwość rezerwacji hoteli bądź biletów lotniczych przez Internet, czy zdalna praca i nauka to tylko kilka takich przykładów. Jednocześnie nasze urządzenia i wszelkiego rodzaju aplikacje stanowią atrakcyjny cel dla przestępców, ponieważ gromadzą cenne informacje, takie jak dane kart kredytowych, własność intelektualną i sekrety handlowe.

Ostatnie ataki pokazały również, jak wrażliwa na działania hackerskie jest infrastruktura krytyczna, niezbędna do funkcjonowania gospodarki. Oczywiście oznacza to, że działania hackerów mają sens militarny i będą wykorzystywane w trakcie konfliktów. Były szef do spraw oprogramowania w Pentagonie wskazuje, że kolejnej wojny nie wygrają ani lotniskowce, ani myśliwce najnowszej generacji. Jego zdaniem, w związku z bardzo niskim poziomem cyberbezpieczeństwa sieć energetyczna w USA może zostać wyłączona bez jednego wystrzału.

Modernizacja infrastruktury jest konieczna w związku z zachodzącymi zmianami technologicznymi. Tradycyjne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, takie jak proste programy antywirusowe i firewall’e, przestają być skuteczne. Żeby odpowiadać na ciągle ewoluujące zagrożenia, przedsiębiorstwa i agencje rządowe zmuszone są inwestować w narzędzia najnowszej generacji. Według Gartner’a w 2021 roku wartość rynku cyberbezpieczeństwa wyniesie ponad 150 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o 12,5% w stosunku do roku 2020.

Sektor przyciąga wiele inwestycji, szczególnie w formie finansowania venture capital. Tylko w pierwszej połowie 2021 roku w start-upy z tego obszaru zainwestowano 11,5 mld USD. Rynek jest też bardzo aktywny w obszarze IPO i przejęć. Jak wskazuje Momentum Cybe,r w tym samym okresie wartość transakcji M&A osiągnęła 39,5 mld dolarów, czyli ponad czterokrotnie więcej niż w pierwszej połowie 2020 roku.

Krzysztof Kaźmierczak

Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 09 grudnia 2021 roku.


Dlaczego warto się zapisać?

  • Przed innymi otrzymasz powiadomienia o wywiadach z naszymi specjalistami.
  • Będziesz na bieżąco z najnowszymi wpisami z bloga, aktualności dotyczących spółki i innych starannie wyselekcjonowanych materiałów.
  • Będziemy Cię informować o aktualnych promocjach.
  • Nie będziesz otrzymywał niechcianych wiadomości.

Zapisz się do newslettera Caspar!


TAGI: rynki finansowe,

Świat inwestuje w cyberbezpieczeństwo ̵…

autor: Krzysztof Kaźmierczak czas czytania: 3 min