Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>
Eksperymenty są niezbędne – Mateusz Janicki dla “Parkietu”
Mateusz Janicki, zarządzający Caspar Asset Management S.A. w komentarzu dla „Gazety Giełdy Parkiet” komentuje poszukiwanie sposobu gromadzenia energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. To dzisiaj jeden z największych problemów energetyki i niestety, jak na razie jesteśmy daleko od jego rozwiązania. A wiele od tego zależy.
Niestabilność odnawialnych źródeł energii wymaga poszukiwania sposobów na magazynowanie energii. W ubiegłym roku globalnie zainstalowano magazyny o mocy 11,5 GW, z czego 80% stanowiły baterie litowo-jonowe, które są nieefektywne kosztowo i mają stosunkowo krótką żywotność. Raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej wskazuje, że do 2040 roku popyt na lit ma wzrosnąć ponad 40-krotnie, co stwarza ryzyko niedoboru tego surowca.
Wielkoskalowe magazyny energii dzieli się na cztery kategorie: cieplne, mechaniczne, elektrochemiczne i chemiczne. Obecnie największy magazyn energii znajduje się w Maroku i oparty jest o technologię stopionej soli. Technologia ta, podobnie jak inne rozwiązania cieplne, wymaga dużej przestrzeni i wysokiej temperatury, co ogranicza jej zastosowanie. Podobny problem dotyczy rozwiązań mechanicznych, które również są bardzo kosztowne ze względu na dużą powierzchnię, którą zajmują.
Na pierwszy rzut oka atrakcyjnymi wydają się rozwiązania elektrochemiczne, takie jak baterie przepływowe. Jednak okazuje się, że te akumulatory wymagają wanadu, a około 70% zasobów tego surowca znajduje się w Rosji i Chinach. Jeżeli chcemy uniknąć powtórki z sytuacji, która miała miejsce w tym roku w Europie, to powinniśmy uważać na nadmierne uzależnienie się od tych państw. Podobnie zresztą wygląda sytuacja z panelami słonecznymi, w przypadku których około 75% produkcji znajduje się w Chinach.
Pozostają więc rozwiązania chemiczne, a najpopularniejszym przykładem jest wodór. Na to rozwiązanie mocno stawiają politycy zarówno w Europie (REPowerEU), jak i w Stanach Zjednoczonych (Inflation Reduction Act). Wodór wydaje się ciekawym rozwiązaniem, jednak jego wykorzystanie wiąże się z wieloma wyzwaniami, takimi jak wysokie koszty transportu, trudności w magazynowaniu czy nieefektywność procesu konwersji energii w gaz i później znowu w energię. Do tego trzeba liczyć się z dużymi nakładami finansowymi. BloombergNEF szacuje, że do przechowywania 20% wodoru, który będzie wykorzystywany w długim terminie potrzebne będzie 14000 grot solnych, a koszt tego rozwiązania to 637 mld USD. Za tę kwotę można wybudować około 100 GW mocy elektrowni nuklearnych, których emisyjność dwutlenku węgla jest znikoma. To dwa razy tyle mocy, ile mamy łącznie zainstalowanych mocy wytwórczych w Polsce, a mówimy tylko o przechowywaniu tego pierwiastka, do czego należy doliczyć pozostałą infrastrukturę.
Pojawia się wiele raportów dotyczących wspomnianych technologii, często jednak prezentują one myślenie życzeniowe, pomijając kwestie techniczne. W długim terminie te technologie oczywiście mogą mieć potencjał. Eksperymenty są konieczne, żeby dokonał się postęp, ale większość z nich kończy się fiaskiem. Możemy liczyć, że przełom technologiczny nastąpi, przy czym nie powinniśmy opierać naszego bezpieczeństwa energetycznego tylko i wyłącznie na tej nadziei, jak ma to miejsce obecnie.
Mateusz Janicki, Zarządzający w Caspar Asset Management S.A.
Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 22 grudnia 2022 roku.
Podobne wpisy:
Nota prawna
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.
Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A., usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.
Stopy zwrotu przedstawiają stopę zwrotu za dany okres, obliczoną metodą procentu składanego na podstawie średnich, miesięcznych stóp zwrotu z portfeli zarządzanych, zgodnie z określoną strategią przez cały okres danego miesiąca. Przy obliczaniu miesięcznych stóp zwrotu przyjmuje się równe wagi dla wszystkich portfeli zarządzanych zgodnie z daną strategią. Wyniki strategii inwestycyjnych zostały obliczone jako średnie wyniki brutto wszystkich portfeli zarządzanych w ramach danej strategii inwestycyjnej. Wyniki brutto nie uwzględniają naliczonej części zmiennej Mieszanej Opłaty za Zarządzanie. Szczegółowe informacje o modelu danej strategii inwestycyjnej znajdują się w opisach strategii inwestycyjnych. Podane wyniki nie uwzględniają opłaty za zarządzanie oraz podatków. Do stawki opłaty za zarządzanie doliczany jest podatek VAT. Szczegółowe informacje o naliczaniu opłat za zarządzanie określone są w Regulaminie Świadczenia Usług Zarządzania Aktywami w Caspar Asset Management S.A.
Prezentowane dane pochodzą ze źródeł własnych Caspar Asset Management S.A., i służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Przedstawione wyniki inwestycyjne zarządzania są wynikami historycznymi i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych wyników w przyszłości. Z inwestowaniem w portfele wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m. in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m. in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą ze zmian kursów walut. W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.
TAGI: rynki finansowe,