Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>
Ceny surowców galopują – Mateusz Janicki dla “Parkietu”
Wojna w Ukrainie pokazuje jak w laboratorium, że globalna gospodarka składa się z licznych powiązań i nie powinno się analizować jednego rynku w oderwaniu od reszty. Mimo tego, że część inwestorów zdała już sobie sprawę, że inflacja nie jest zjawiskiem przejściowym, oprocentowanie amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych utrzymuje się na poziomie zdecydowanie poniżej inflacji. W związku z czym akcje na tym tle pozostają atrakcyjną alternatywą – tłumaczy w komentarzu opublikowanym w “Gazecie Giełdy Parkiet” Mateusz Janicki, zarządzający Caspar Akcji Europejskich.
Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.
Inflacja pozostanie z nami na dłużej. Jeszcze kilka miesięcy temu można było oczekiwać, że wyskok cen był jedynie przejściowy, w obecnej sytuacji trudno jednak mieć złudzenia. Wojna dołożyła nowych problemów, ale w jeszcze większym stopniu nasiliła istniejące. W przypadku surowców, których brakowało już od jakiegoś czasu, nagle zniknęło trzech istotnych producentów: Ukraina, Rosja i Białoruś.
W przypadku pszenicy Rosja jest największym eksporterem globalnie. Sankcje nałożone na ten kraj automatycznie przekładają się na wyższe ceny zboża. Jednocześnie rosną ceny nawozów. Tak się składa, że Rosja i Białoruś są też jednymi z największych producentów nawozów potasowych i łącznie odpowiadają za mniej więcej 30% globalnej produkcji. Jeśli spojrzymy na nawozy azotowe, to zauważymy, że ich ceny również wzrosły, jednak w tym przypadku powód był inny. Przy ich produkcji dominującym kosztem jest gaz, którego ceny wystrzeliły w górę jakiś czas temu. Należy pamiętać, że w skrajnym wypadku wysokie ceny żywności mogą prowadzić do niepokojów społecznych czy nawet powtórki z Arabskiej Wiosny i kolejnej fali migrantów z Afryki do Europy. Warto też zwrócić uwagę na rosnące ceny takich surowców, jak aluminium. Wysokie ceny prądu wywindowały ceny tego surowca do rekordowych poziomów. Z tego względu obecnie w Europie zamkniętych jest około 20% mocy przetapiania aluminium, gdzie koszty energii odpowiadają za prawie połowę kosztów całkowitych.
Wysokie ceny surowców wpłyną na rentowność wielu spółek przemysłowych. Ostatnio niemiecki producent wózków widłowych Jungheinrich zapowiedział, że marża EBIT spółki będzie na znacząco niższym poziomie niż w 2021 roku, na co wpłyną wspomniane wzrosty cen surowców.
Kolejnym przykładem mogą być wysokie ceny ropy naftowej, które wynikają z wielu lat niedoinwestowywania tego sektora w związku z globalnym trendem inwestycji z obszaru ESG i ograniczaniem emisji CO2. W 2020 roku, kiedy mogliśmy obserwować ujemne ceny tego surowca na kontraktach terminowych, wiele firm było bliskich bankructwa, części nie udało się przetrwać, a jeszcze inne ograniczyły swoje wydobycie. Teraz, kiedy gospodarka wraca do pracy na pełnych obrotach okazuje się, że ropy zaczyna brakować. Problem polega jednak na tym, że nawet mimo wysokich cen brakuje chętnych do zwiększania wydobycia. Wynika to z oczekiwań inwestorów tych spółek, którzy latami wypatrywali takiego momentu jak teraz, gdy spółki zaczynają generować pokaźne ilości gotówki.
Widać więc, że gospodarka światowa składa się z licznych powiązań i nie powinno się analizować jednego rynku w oderwaniu od reszty. Mimo tego, że część inwestorów zdała już sobie sprawę, że inflacja nie jest zjawiskiem przejściowym, oprocentowanie amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych utrzymuje się na poziomie zdecydowanie poniżej inflacji, w związku z czym akcje na tym tle pozostają atrakcyjną alternatywą.
Mateusz Janicki, Zarządzający w Caspar Asset Management S.A.
Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 31 marca 2022 roku.
Dlaczego warto się zapisać?
- Przed innymi otrzymasz powiadomienia o wywiadach z naszymi specjalistami.
- Będziesz na bieżąco z najnowszymi wpisami z bloga, aktualności dotyczących spółki i innych starannie wyselekcjonowanych materiałów.
- Będziemy Cię informować o aktualnych promocjach.
- Nie będziesz otrzymywał niechcianych wiadomości.
Zapisz się do newslettera Caspar!
TAGI: rynki finansowe,