Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcyjną USA:
Strategia Akcyjna USA odnotowała w maju br. stratę 4,50%, przy spadku benchmarku o 5,88%. Stopa zwrotu za ostatnie dwanaście miesięcy to 17,79% przy wzroście benchmarku o 6,70%.
Mimo fiaska negocjacji handlowych między USA i Chinami rynki akcji zachowywały się w ostatnich tygodniach znacznie lepiej niż w czwartym kwartale minionego roku.
Problemy na linii USA – Chiny
Z jednej strony wynika to z oczekiwań związanych z obniżkami stóp procentowych przez amerykański FED, co zostało też odzwierciedlone przez wyraźny spadek rentowności amerykańskich obligacji rządowych (czyli wzrost ich cen). Z drugiej strony, w ostatnim czasie nastroje inwestorów były raczej pesymistyczne albo, co najwyżej, neutralne, co z reguły jest sygnałem, że w krótkim terminie prawdopodobieństwo istotnych spadków nie jest wysokie. Akcje na większości rynków przynoszą wyższy dochód w postaci generowanej gotówki po inwestycjach niż inne klasy aktywów. W szczególności obligacje rządowe często mają rentowności ujemne. Niemieckie 10-letnie obligacje rządowe mają obecnie rentowność ok. -0,2%. Indeksowane inflacją niemieckie 10-letnie obligacje rządowe dają stopę zwrotu -1,25%, a 10-letnie obligacje brytyjskie -2,5%. Indeksowane inflacją obligacje rządu USA jako jedne z nielicznych na rynkach rozwiniętych dają jeszcze stopy zwrotu powyżej poziomu przyszłej inflacji.
Sojusz Rosja – Chiny?
Według informacji i analiz, którymi dysponujemy, szanse na porozumienie handlowe między USA i Chinami jest obecnie niewielkie, aczkolwiek nie można go oczywiście całkowicie wykluczyć. Ewentualna eskalacja wojny handlowej i wzajemne kroki odwetowe, które mogłyby prowadzić do wybuchu nowej zimnej wojny, są istotnym czynnikiem ryzyka dla rynków akcji. Moim zdaniem nie bez znaczenia jest zawarcie w ostatnich dniach swego rodzaju sojuszu między Rosją i Chinami. Chińska Partia Komunistyczna z pewnością gotowa jest do niekonwencjonalnych działań w celu obrony swojej pozycji. Spodziewam się, że zmienność w najbliższym czasie będzie wysoka. Klientom doradzam dywersyfikację, w tym na klasy aktywów.
Strategia Akcyjna USA odnotowała w maju br. stratę 4,50%, przy spadku benchmarku o 5,88%. Stopa zwrotu za ostatnie dwanaście miesięcy to 17,79% przy wzroście benchmarku o 6,70%.
Podobne wpisy: