Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych:
Strategia Akcji Skoncentrowanych osiągnęła we wrześniu 2020 roku stopę zwrotu w wysokości 9,57%, podczas gdy benchmark wzrósł o 4,82%.
W ostatnich tygodniach na rynkach finansowych obserwowaliśmy nieco wyższą zmienność.
Awersja
Powodem większej awersji do ryzyka wśród inwestorów były z jednej strony zbliżające się wybory prezydenckie w USA, a z drugiej wyraźny, szczególnie w Europie i niektórych amerykańskich metropoliach, wzrost przypadków zakażeń koronawirusem wywołującym COVID-19, któremu uległ też sam prezydent Trump.
Wybory i polityka fiskalna
Spodziewam się, że niezależnie od wyników amerykańskich wyborów, powinna być kontynuowana ekspansywna polityka fiskalna. Obecne problemy z uchwaleniem kolejnego programu pomocowego w mojej ocenie są przejściowe. Prezydentura Trumpa oznacza raczej cięcia podatków przy pewnym wzroście wydatków, a Bidena bardzo istotny wzrost wydatków, w tym inwestycyjnych, oraz wyższe podatki. W obu scenariuszach USA w najbliższych kwartałach będą stymulowały gospodarkę za pomocą wysokich deficytów budżetowych, zapewne finansowanych przez interwencje Rezerwy Federalnej.
Pierwsze szczepionki
W ciągu najbliższych kilku miesięcy jest szansa na pojawienie się pierwszych skutecznych szczepionek i leków na koronawirusa. Jeżeli w rezultacie sukcesów medycyny, gospodarki odbiją, nie należy oczekiwać szybkiej zmiany polityki monetarnej. Zapewne skutki obecnej pandemii nie znikną całkowicie i wiele branż, takich jak np. tradycyjny handel, będą cały czas przeżywać strukturalne niewynikające z pandemii problemy. Między innymi z tego powodu banki centralne prawdopodobnie będą tolerowały przez jakiś czas nieco wyższą inflację, zanim zdecydują się na bardziej restrykcyjną politykę monetarną.
Polityka
Tegoroczna pandemia prawdopodobnie przyczyniła się do istotnej zmiany w kształtowaniu zarówno polityki monetarnej, jak i fiskalnej. W minionych latach nawet przy dość odważnych działaniach banków centralnych obserwowaliśmy stosunkowo niską inflację. Wpływ na to miała zarówno demografia, jak również globalizacja. Odpowiednio agresywna polityka fiskalna powinna jednak pozwolić na pewien wzrost inflacji, co początkowo powinno być raczej korzystne dla rynków akcji. Istotnie wyższa inflacja może jednak za jakiś czas zakończyć obecną hossę. O ekspansywną politykę fiskalną będzie zapewne dużo łatwiej w USA niż w Europie.
Zmiany strukturalne
Ten rok przyniósł też przyspieszenie pewnych zmian strukturalnych, na których skorzystały przede wszystkim spółki z szeroko rozumianego sektora technologicznego. Dzięki rozwojowi wielu technologii społeczeństwa mogły w miarę sprawnie funkcjonować w czasie pandemii. Jej koniec nie powinien przynieść istotnej zmiany tych trendów. Sukcesy spółek technologicznych powiązane są w pewnym sensie z istotnymi problemami spółek z takich branż, jak tradycyjny handel, tradycyjne media, banki komercyjne, czy wydobycie i przetwórstwo ropy naftowej.
Strategia Akcji Skoncentrowanych osiągnęła we wrześniu 2020 roku stopę zwrotu w wysokości 9,57%, podczas gdy benchmark wzrósł o 4,82%.
Podobne wpisy: