Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych:
W listopadzie 2021 roku Strategia Akcji Skoncentrowanych odnotowała wzrost o 0.51%, podczas gdy benchmark wzrósł o 1.63%.
Mimo że główne indeksy akcji, zwłaszcza w przypadku amerykańskiego rynku akcji, są tylko niewiele poniżej swoich maksymalnych poziomów, kursy wielu spółek, szczególnie mniejszych oraz tych, których kursy charakteryzują się podwyższoną zmiennością, kontynuowały wyraźne spadki. Pogorszyły się również nastroje zarówno wśród inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Wydaje się, że jesteśmy w szczególnie trudnym okresie do prognozowania dalszego rozwoju sytuacji gospodarczej. Wysoka inflacja w USA będzie zapewne skłaniała Fed do kończenia obecnej ekspansywnej polityki monetarnej. Z drugiej strony, kolejna fala pandemii, w tym przypadku będąca rezultatem pojawiania się wariantu Omikron, skłoniła niektóre rządy do ogłoszenia kwarantanny. Wstępne dane pokazują, że wariant Omikron jest bardziej zaraźliwy, ale łagodniejszy od poprzednich. Oznacza to, że wywołana nim fala pandemii nie powinna być bardzo długa.
Podtrzymujemy nasze stanowisko, że najprawdopodobniej świat w przyszłym roku będzie wychodził z pandemii, co powinno wpłynąć pozytywnie na wzrost gospodarczy. Zacieśnienie polityki pieniężnej przez Fed będzie raczej stopniowe i dość ograniczone. Rentowności długoterminowych obligacji skarbowych w USA pozostają na historycznie niskich poziomach, dużo poniżej stopy inflacji zarówno bieżącej jak i oczekiwanej. Może to wynikać z oczekiwania jedynie ograniczonych podwyżek stóp przez Fed, a z drugiej strony ze wzrostu awersji do ryzyka. Problemy z przegłosowaniem w Kongresie planu inwestycji infrastrukturalnych prezydenta Bidena powinny skłaniać Fed do bardzo wyważonych działań. Jeżeli jednak w celu walki z inflacją Fed zdecyduje się na bardziej agresywne podwyżki stóp procentowych, rynki finansowe, w tym rynek akcji, mogą znaleźć się pod presją.
W Europie dużym problemem dla gospodarki pozostaje narastający kryzys energetyczny, który doprowadził do bezprecedensowego wzrostu cen energii elektrycznej również w kontraktach na lata kolejne i może skłaniać spółki przemysłowe do ograniczania produkcji na kontynencie.
Pomysłów inwestycyjnych będziemy szukać zarówno wśród spółek wzrostowych, jak też spółek określanych jako „value”. Cały czas będziemy świadkami szybkich zmian technologicznych, w tym rozwoju sztucznej inteligencji oraz technologii wykorzystujących genetykę. Zmiany te w naszej ocenie mogą wykreować bardzo atrakcyjne okazje inwestycyjne. Część spółek „value” może z kolei być beneficjentem zarówno prawdopodobnego ożywienia gospodarczego, które może prowadzić do szybszego wzrostu popytu od podaży. Podaż w wielu sektorach, w tym np. energetycznym, może być pod presją niskich inwestycji w ostatnich kilku latach.
W listopadzie 2021 roku Strategia Akcji Skoncentrowanych odnotowała wzrost o 0.51%, podczas gdy benchmark wzrósł o 1.63%.