Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych:
Strategia Akcji Skoncentrowanych odnotowała w listopadzie br. spadek o 4,47%, wobec spadku benchmarku w tym okresie o 3,71%. Stopa zwrotu za ostatnie dwanaście miesięcy wyniosła 31,79%, podczas gdy benchmark w tym czasie wzrósł o 20,13%. Bardzo dobry wynik w względem benchmarku wynikał m.in. z dobrego wyboru spółek oraz wysokiego zaangażowania w spółki z sektorów, w których obserwujemy mocne i pozytywne trendy, czyli na przykład oprogramowanie dla przedsiębiorstw, e-commerce i produkcja półprzewodników.
Wyniki Strategii Akcji Skoncentrowanych w ostatnich tygodniach były pod presją korekty spółek z sektora technologii. Zmniejszyliśmy nieco zaangażowanie w akcje przed tą korektą, aczkolwiek nie na tyle, aby zdecydowanie obniżyć poziom ryzyka inwestycyjnego. Nie to było jednak naszym celem. Wyższy poziom gotówki miał dać nam większą elastyczność przy kształtowaniu struktury funduszu, co istotnie wykorzystaliśmy w minionych tygodniach, zwiększając jednocześnie alokację w akcje. Obecna korekta objęła praktycznie wszystkie branże z sektora technologicznego, tj. zarówno spółki koncentrujące się na handlu elektronicznym, jak i produkcji półprzewodników czy tworzeniu oprogramowania. Jednocześnie bardzo mocno wzrosły kursy spółek, które wcześniej, z uwagi na zagrażające im ryzyka strukturalne, były popularnym przedmiotem krótkiej sprzedaży. Inwestorzy usiłowali zarobić na spadkach spółek zajmujących się handlem tradycyjnym czy też operatorów sieci telewizji kablowych. Próba zmniejszenia krótkiej pozycji na tych spółkach przez część inwestorów mogła się przyczynić do istotnego wzrostu ich kursów.
Uważamy, że trendy, które wpływały na dynamiczny wzrost sprzedaży i zysków wielu spółek z sektora technologicznego będą kontynuowane w najbliższych latach. Nie przesądza to oczywiście zachowania kursów tych spółek, w szczególności w krótszych okresach.
Dla gospodarki światowej cały czas jednym z kluczowych ryzyk jest sytuacja w chińskiej gospodarce, zwłaszcza w sektorze finansowym. Z informacji płynących z Państwa Środka można odczytać chęć zmiany modelu wzrostu gospodarczego chińskiej gospodarki przez tamtejsze władze. W mniejszym stopniu ma być ona napędzana inwestycjami mieszkaniowymi czy infrastrukturalnymi, a w większym bazować na inwestycjach w nowoczesne technologie przy większej dbałości o środowisko naturalne i ograniczeniu ryzyk strukturalnych w tamtejszym sektorze finansowym. Chińczycy inwestując w nowoczesne technologie będą jednak w dużym stopniu uzależnieni od kooperantów z USA, Europy, Japonii, Korei Południowej czy Tajwanu. Importując jedynie surowce, chińskie firmy w dużo większym stopniu mogły polegać na lokalnych dostawcach przy budowie lotnisk czy autostrad niż ma to miejsce np. przy budowie nowoczesnych centr danych.
Banki centralne będą zapewne powoli podnosić stopy procentowe czy też sygnalizować takie podwyżki, aczkolwiek dynamicznie poprawiająca się sytuacja w gospodarce światowej sprawi, że trudno mówić o zaostrzaniu polityki monetarnej. Porównując poziom długoterminowych stóp procentowych z nominalnym wzrostem PKB możemy w przypadku wielu rynków mówić raczej o ekstremalnie łagodnej polityce monetarnej.