Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>
Strategia Akcji Skoncentrowanych – lipiec 2022
Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych:
W lipcu Strategia Akcji Skoncentrowanych odnotowała wzrost o 15,51%, podczas gdy benchmark wzrósł o 11,65%.
W ostatnich tygodniach na rynkach akcji początkowo obserwowaliśmy odbicie, szczególnie dynamiczne w przypadku spółek technologicznych, a w ostatnich dniach powrót, przynajmniej czasowy, do spadków.
Wzrosty były rezultatem pojawiającego się optymizmu do kształtowania się inflacji i zmniejszania przez amerykański FED skali zaostrzania polityki monetarnej oraz przyzwoitych wyników kwartalnych części spółek technologicznych. Cały czas, w mojej ocenie, ustabilizowanie inflacji w USA na poziomie około 2% nie będzie łatwe. Możliwy spadek inflacji niekoniecznie będzie oznaczał powrót do długoterminowego dezinflacyjnego trendu. Stopy procentowe i rentowności obligacji mogą moim zdaniem dalej rosnąć.
Perspektywy gospodarcze, rysujące się zarówno przed Europą, jak i Chinami – są wyjątkowo ciemne. Na Starym Kontynencie mamy do czynienia z przyspieszającym kryzysem energetycznym, o czym świadczą wciąż rosnące ceny energii elektrycznej w przypadku kontraktów długoterminowych. W przypadku rocznych kontraktów forward ceny energii elektrycznej osiągnęły w Niemczech cenę 700 EUR za megawatogodzinę, a we Francji 800 EUR. W Chinach z kolei nie widać końca kryzysu na rynku nieruchomości, który musi negatywnie wpłynąć na kondycję sektora finansowego. Można zaobserwować ucieczkę kapitału zarówno z Chin kontynentalnych, jak i Hong-Kongu. Chaotyczne działanie władz mające na celu zatrzymanie pandemii COVID-19, które skutkują częstymi zakazami poruszania się, negatywnie odbijają się na sytuacji gospodarczej. Dodatkowo, podobnie jak w roku ubiegłym, obserwujemy problemy z dostawami energii elektrycznej, które spowodowały zatrzymanie produkcji w fabrykach w niektórych prowincjach.
Stosunkowo najlepiej cały czas wygląda sytuacja Stanów Zjednoczonych. Rynki, wydaje się, uważają podobnie, gdyż obserwujemy umacnianie się kursu dolara w relacji do najważniejszych walut. Niestety nie podzielam optymizmu tych, którzy nadziei na poprawę sytuacji gospodarczej i spadek inflacji w USA widzą we wprowadzeniu ustawy Inflation Reduction Act, która ma – między innymi – zapewniać środki na inwestycje w energię odnawialną. Wbrew nadziejom żywionym przez licznych polityków, niewiele wskazuje, żeby energia ze słońca czy wiatru miała być tania, jeżeli uwzględnimy jej całkowite koszty – obejmujące również konieczność jej magazynowania.
Pomimo dużej zmienności na rynkach surowców energetycznych, w tym ropy naftowej, uważam, że spółki z sektora energii powinny być beneficjentami strukturalnego niedoboru surowców energetycznych. Co warto podkreślić, spółki z tego sektora należą do tych, które generują najwyższe przepływy gotówkowe.
W lipcu Strategia Akcji Skoncentrowanych odnotowała wzrost o 15,51%, podczas gdy benchmark wzrósł o 11,65%.
TAGI: cam,