Mateusz Janicki, zarządzający Specjalistyczną Strategią Globalną ETF:
Strategia Globalna ETF w marcu zanotowała wzrost o 5,08% przy benchmarku, który wzrósł o 8,23%. Od początku roku wzrost wyniósł 4,17% przy benchmarku +8,98%.
Marzec był kontynuacją tego, co mogliśmy zaobserwować pod koniec lutego – w dalszym ciągu spółki wzrostowe radziły sobie gorzej od firm określanych jako value.
Prognozowanie jest trudne
Powodem takiej sytuacji były przede wszystkim wzrosty oprocentowania rządowych obligacji amerykańskich, które używane są przy wycenie spółek, co opisałem w komentarzu do wyników za luty. Minął miesiąc i niewiele się pod tym względem zmieniło, a co gorsza nie wiadomo, ile czasu taka sytuacja potrwa, ponieważ, jak powiedział pewien często cytowany noblista, „prognozowanie jest trudne, zwłaszcza wtedy, gdy dotyczy przyszłości”. Odnosząc ten cytat do obecnej sytuacji dodałbym, że prognozowanie jest trudne, zwłaszcza gdy dotyczy niedalekiej przyszłości, ponieważ w dłuższej perspektywie dobre spółki z silną pozycją rynkową i ciekawymi perspektywami wzrostu wynikającymi ze zmian strukturalnych powinny radzić sobie lepiej od szerokiego rynku. W ramach funduszu właśnie na takich firmach się skupiamy, unikając jednocześnie firm, które w krótkim terminie mogą radzić sobie lepiej, jednak ich perspektywy długoterminowe malują się w ciemnych barwach.
Wyniki Strategii
Wyniki Strategii Globalnej ETF zarówno w ubiegłym miesiącu, jak i od początku roku pokazują zalety dywersyfikacji portfela. W marcu dobrze radziły sobie spółki przemysłowe, dzięki czemu udało się osiągnąć dodatnią stopę zwrotu. Obecnie mniej więcej 1/3 portfela to spółki przemysłowe, 1/3 spółki technologiczne, a pozostała 1/3 dzieli się na różne inne sektory. Dzięki takiej strukturze, Strategia może osiągać relatywnie dobre wyniki w różnych warunkach rynkowych. Strategia Globalna ETF inwestująca w akcje europejskie pozwala na dywersyfikację ryzyka przy jednoczesnym utrzymaniu ekspozycji na spółki wzrostowe i liderów w swoich branżach. Okres od początku tego roku pokazał potrzebę takiej dywersyfikacji, a wyniki Strategii nie wykazały istotnej zmienności.
Zachowanie spółek value
Jak wspomniałem, lepsze zachowanie spółek value od spółek wzrostowych może się utrzymywać i nie sposób przewidzieć, kiedy to się zmieni. Z drugiej strony należy pamiętać, że rotacja w kierunku spółek wzrostowych może nastąpić gwałtownie – możemy mieć do czynienia z szybkimi i silnymi wzrostami, które w ciągu zaledwie kilku dni mogą wynieść spółki wzrostowe na nowe szczyty, przez co niektórzy inwestorzy mogą te wzrosty przegapić. Patrząc na wskaźniki, które opisywałem w poprzednich komentarzach, takie jak premia za ryzyko czy wartość przepływów pieniężnych, wydaje się, że obecnie nie mamy do czynienia z bańką na rynku akcji, co jest obawą niektórych inwestorów. To, co może sprzyjać wzrostom akcji w najbliższym czasie, to poza dobrymi wynikami duży napływ nowych środków na rynki akcji od inwestorów.
Strategia Globalna ETF w marcu zanotowała wzrost o 5,08% przy benchmarku, który wzrósł o 8,23%. Od początku roku wzrost wyniósł 4,17% przy benchmarku +8,98%.
Podobne wpisy: