Specjalistyczna Strategia Globalna ETF – kwiecień/maj 2023

Spis treści

Czy grozi nam stagflacja?

Mateusz Janicki, zarządzający Specjalistyczną Strategią Globalną ETF:

Informacja reklamowa

Specjalistyczna Strategia Globalna ETF w kwietniu zanotowała spadek o 3,41% przy benchmarku, który spadł o 1,31%.

W ciągu ostatnich miesięcy akcje europejskie korzystały na spadających cenach ropy i gazu oraz na ponownym otwarciu chińskiej gospodarki.

Dzięki temu, wzrosły one zarówno nominalnie, jak i relatywnie przykładowo do rynku amerykańskiego. Przełożyło się to również na umocnienie euro do dolara amerykańskiego. Wpływ pierwszego z wymienionych czynników zaczął jednak słabnąć w ostatnim czasie, gdy ceny surowców energetycznych przeszły w konsolidację. Jeśli chodzi o drugi czynnik, to wydaje się, że po początkowo silnych wzrostach aktywności w Chinach ich dynamika zaczyna słabnąć. Dodatkowo umocnienie złotówki do innych walut, w szczególności do euro, w kwietniu wpłynęło negatywnie na nominalny wynik funduszu.

Wzrosty na rynkach napędzane są głównie przez największe spółki, co widoczne jest w szczególności w Stanach Zjednoczonych, lecz nie tylko. Jednocześnie w niewielu przypadkach wzrosty kursów akcji poparte były wzrostem oczekiwań co do przyszłych zysków spółek. Oznacza to wzrost zarówno obecnych jak i przyszłych wskaźników wyceny tych firm.

Inflacja w ostatnim czasie spowolniła w większości regionów, co wynika ze stosunkowo wysokiej bazy, spadających cen surowców energetycznych i niższych stawek frachtowych. Rosną jednak wynagrodzenia i oczekiwania pracowników. W Niemczech wynagrodzenie 2,5 miliona pracowników sektora publicznego w ciągu najbliższych 2 lat wzrośnie łącznie o 12%. Inflacja bazowa wciąż jednak pozostaje na poziomach, które są nieakceptowalne przez banki centralne, stąd wciąż słychać liczne wypowiedzi zarówno bankierów w Europie jak i Ameryce potwierdzające, że stopy procentowe pozostaną na wysokich poziomach na dłużej.

Kryzys bankowy w USA w ostatnim czasie nie nabierał na sile, jednak ciężko mówić, że wszystkie problemy zostały już rozwiązane, biorąc pod uwagę postępujący odpływ depozytów z banków regionalnych. Jednocześnie banki amerykańskie i europejskie wciąż zaostrzają standardy udzielania kredytów, a z wielu branż dochodzą głosy o opóźnianiu decyzji inwestycyjnych, w szczególności związanych z wysoko budżetowymi projektami.

Ze względu na utrzymującą się niepewność odnośnie przyszłych wyników spółek, skład portfela nie ulega istotnym zmianom, przeważają spółki z sektora energetyczne i spółki o charakterze defensywnym. Wciąż jednak poszukujemy okazji inwestycyjnych w różnych sektorach.

Specjalistyczna Strategia Globalna ETF w kwietniu zanotowała spadek o 3,41% przy benchmarku, który spadł o 1,31%.

Podobne wpisy:


Nota prawna

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.

Powyższy komentarz zawiera dane, które pochodzą ze źródeł własnych Caspar Asset Management S.A., służy jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie UE nr 596/2014) oraz rekomendacji czy porady inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Caspar AM informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m. in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m. in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą ze zmian kursów walut. W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.

Prezentowane dane oparte są o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości. Jeżeli w treści materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są własne obliczenia Caspar AM. Stopy zwrotu przedstawiają stopę zwrotu za dany okres, obliczoną metodą procentu składanego na podstawie średnich, miesięcznych stóp zwrotu z portfeli zarządzanych, zgodnie z określoną strategią przez cały okres danego miesiąca. Przy obliczaniu miesięcznych stóp zwrotu przyjmuje się równe wagi dla wszystkich portfeli zarządzanych zgodnie z daną strategią. Wyniki strategii inwestycyjnych zostały obliczone jako średnie wyniki brutto wszystkich portfeli zarządzanych w ramach danej strategii inwestycyjnej. Wyniki brutto nie uwzględniają naliczonej części zmiennej Mieszanej Opłaty za Zarządzanie. Szczegółowe informacje o modelu danej strategii inwestycyjnej znajdują się w opisach strategii inwestycyjnych. Podane wyniki nie uwzględniają opłaty za zarządzanie oraz podatków. Do stawki opłaty za zarządzanie doliczany jest podatek VAT. Szczegółowe informacje o naliczaniu opłat za zarządzanie określone są w Regulaminie Świadczenia Usług Zarządzania Aktywami w Caspar Asset Management S.A.

Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A., usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.

Podobne wpisy:

ring-caspara-trump-po-prostu-lubi-amerykanski-biznes-www
Trump po prostu lubi amerykański biznes
Dyskusja o Ameryce w nowej erze Donalda Trumpa, hołdach lennych szefów spółek technologicznych i pragmatyzmie...
komentarz-listopad-2024-cam-www
Komentarz rynkowy Caspar Asset Management S.A.: listopad 2024
Przedstawiamy komentarz, w którym Zespół Zarządzających z Caspar Asset Management S.A. podsumowuje sytuację rynkową z ostatniego miesiąca, która miała wpływ na wyniki inwestycyjne strategii.
ring-caspara-trump-po-prostu-lubi-amerykanski-biznes-www
Trump po prostu lubi amerykański biznes
Dyskusja o Ameryce w nowej erze Donalda Trumpa, hołdach lennych szefów spółek technologicznych i pragmatyzmie...
komentarz-listopad-2024-cam-www
Komentarz rynkowy Caspar Asset Management S.A.: listopad 2024
Przedstawiamy komentarz, w którym Zespół Zarządzających z Caspar Asset Management S.A. podsumowuje sytuację rynkową z ostatniego miesiąca, która miała wpływ na wyniki inwestycyjne strategii.
Caspar TFI: październik 2024
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI: październik 2024
Za pierwsze trzy kwartały tego roku indeks S&P 500 osiągnął stopę zwrotu na poziomie 22,1%, co stanowi najlepszy wynik za pierwsze 9 miesięcy roku od 1997 r.
mateusz-janicki-tekst-blogowy-1
Autonomiczne samochody wciąż przed szansą - Mateusz Janicki dla "Parkietu"
Jednym z wyzwań jest konieczność angażowania ludzi do zdalnego sterowania pojazdami w trudnych sytuacjach.
Instytucje, mm
Ring Caspara: Instytucje, moja miłość
Dyskusja o o nagrodzie Nobla dla trzech ekonomistów, znaczeniu instytucji dla funkcjonowania rynku i groźbie realizacji czarnego...
krzysztof-kazmierczak-tekst-blogowy-1
Rynek procesorów będzie rósł | Krzysztof Kaźmierczak dla "Parkietu"
Rynek procesorów wspierających rozwój sztucznej inteligencji cały czas znajduje się na dość wczesnym etapie rozwoju. Mimo że osiągnął...

Udostępnij: