Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>
Caspar Stabilny – grudzień 2022
Informacja reklamowa
Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Stabilny:
Caspar Stabilny stracił w grudniu 2,82%, wobec spadku benchmarku o 1,62%.
W grudniu na wyniki funduszu negatywnie wpłynęły przede wszystkim inwestycje w producentów gazu ze Stanów Zjednoczonych.
Wyjątkowo ciepła zima w Europie, w połączeniu z wysokim stanem zapełnienia magazynów, spowodowała znaczące spadki cen gazu w Europie oraz – w związku z mniejszymi potrzebami państw europejskich na zakup tego surowca tej zimy – także w Stanach Zjednoczonych, które były znaczącym źródłem importu.
Niemniej, fundamentalna sytuacja niewiele się zmieniła: dostawy z Rosji będą znacząco niższe niż w przeszłości, konflikt idzie w kierunku eskalacji, własna produkcja w Europie niemal nie istnieje (poza Norwegią), trudno oczekiwać co roku takich anomalii pogodowych jak tej zimy, ceny gazu w Stanach są kilkukrotnie niższe niż w Europie czy Azji.
Jeden z największych, Freeport, od czerwca 2022 jest wyłączony przez awarię i aktualnie oczekuje zgody regulatora na wznowienie działalności. Powrót terminala Freeport, powstające z czasem nowe moce oraz przenoszenie części energochłonnej produkcji z Europy do Stanów Zjednoczonych powinno sprzyjać konwergencji cen i być pozytywne dla spółek produkujących gaz.
Caspar Stabilny stracił w grudniu 2,82%, wobec spadku benchmarku o 1,62%.
Podobne wpisy:
Nota Prawna
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.
Należy mieć na uwadze, że korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat.
Prezentowane wyniki funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Caspar TFI są oparte o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości.
Caspar TFI pobiera opłaty dystrybucyjne za nabycie jednostek uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO, za zamiany pomiędzy nimi, a także za zarządzanie nimi. Wysokość poszczególnych opłat wskazana jest w Tabeli Opłat oraz ogłoszeniach o ewentualnych promocjach w opłatach. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z Prospektem Informacyjnym Caspar Parasolowy FIO oraz z dokumentami Kluczowych Informacji dla Inwestorów. Wszelkie dokumenty dotyczące Caspar Parasolowy FIO dostępne są w zakładce „Dokumenty/Fundusze inwestycyjne” znajdującej się u dołu strony.
TAGI: ctfi,