Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>
Caspar Ochrony Kapitału – listopad 2018
Wojtek Kseń, zarządzający subfunduszem Caspar Ochrony Kapitału:
Subfundusz Caspar Ochrony Kapitału odnotował w ostatnich trzech miesiącach wzrost o 0,12%, co daje wzrost o 0,93% od początku roku.
Druga połowa listopada nie była zbyt korzystna dla funduszy pieniężnych i obligacyjnych, doszło bowiem do (drugiej już w tym roku) przeceny polskich obligacji skarbowych o zmiennym kuponie.
Tymczasowe spadki cen tych obligacji nie miały przyczyn fundamentalnych, lecz wynikały z obaw o sytuację niektórych instytucji finansowych i ich nagłe potrzeby płynnościowe.
Rentowności na długim końcu krzywej natomiast obniżyły się, podążając za głównymi rynkami światowymi po tym, jak przedstawiciele amerykańskiej Rezerwy Federalnej zasugerowali mniejszą skalę podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku.
Ostatnio opublikowane dane makroekonomiczne, w szczególności zaskakująco niski odczyt inflacji (1,2% w listopadzie vs 1,8% w październiku 2018 roku) oraz dobra sytuacja budżetu (nadwyżka na koniec października br.) powinny przyczynić się do stabilizacji rynku obligacji skarbowych.
Subfundusz Caspar Ochrony Kapitału odnotował w ostatnich trzech miesiącach wzrost o 0,12%, co daje wzrost o 0,93% od początku roku. W dłuższej perspektywie, wartość jednostki subfunduszu wzrosła o 1,16% w ostatnich dwunastu miesiącach i 4,18% w ostatnich dwóch latach (do 30.11.2018 roku).
Informujemy, że 19 maja 2018 roku weszły w życie zmiany w polityce inwestycyjnej subfunduszu Caspar Ochrony Kapitału, które pozwalają na inwestycje w jednostki i tytuły uczestnictwa innych funduszy oraz w obligacje korporacyjne. Te zmiany pozwolą nam zwiększyć rentowność i dywersyfikację portfela przy umiarkowanie wyższym ryzyku. Nadal nie będziemy podejmować ryzyka walutowego, a ryzyko stopy procentowej pozostanie ograniczone (koncentrujemy się na papierach o najkrótszych terminach wykupu i na obligacjach ze zmiennym kuponem). Ryzyko kredytowe emitenta już nie będzie ograniczone do ryzyka kredytowego Skarbu Państwa, ale pozostanie umiarkowane, ponieważ będą kupowane przede wszystkim obligacje największych polskich instytucji finansowych. Zmiany w polityce inwestycyjnej będą wprowadzane stopniowo i nie zmieniają głównego celu subfunduszu – ochrony kapitału klientów w terminie pół roku i dłuższym.
Subfundusz Caspar Ochrony Kapitału odnotował w ostatnich trzech miesiącach wzrost o 0,12%, co daje wzrost o 0,93% od początku roku.
TAGI: ctfi,