Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>
Caspar Globalny – wrzesień 2019
Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny:
Caspar Globalny spadł we wrześniu o 0,21%, wobec wzrostu benchmarku o 1,89%
W pierwszych dniach września obserwowaliśmy rotację między spółkami z punktu widzenia „factor investing” nazywanymi „momentum” (te, których kursy znacząco wzrosły w ostatnim czasie) i „value” (niska wycena w stosunku do wartości księgowej lub płaconych dywidend). W pierwszej grupie, której kursy spadały, znalazło się wiele spółek technologicznych i biotechnologicznych, co negatywnie przełożyło się na wyniki funduszu. W mojej ocenie rotacja miała przyczyny techniczne, nie fundamentalne.
W poprzednim miesiącu obserwowaliśmy także wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych (dla 10-latków z 1,50% do 1,66%, dla 30-latków z 1,96% do 2,11%), w związku z czym ceny tych obligacji spadały.
Głównym czynnikiem ryzyka dla rynków finansowych pozostaje kwestia sporu handlowego między USA i Chinami. Warto także wspomnieć o zbliżających się wyborach prezydenckich w USA. Z jednej strony Donald Trump może chcieć osiągnąć jakąś formę porozumienia, żeby zwiększyć swoje szanse na reelekcję, z drugiej warto mieć na uwadze, że wygrana kandydata Partii Demokratycznej jest negatywna dla części rynków finansowych, w szczególności dla spółek technologicznych, farmaceutycznych i zbrojeniowych.
Caspar Globalny spadł we wrześniu o 0,21%, wobec wzrostu benchmarku o 1,89%
Podobne wpisy:
TAGI: ctfi,