Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>
Strategia Akcji Spółek Strefy Euro – czerwiec 2021
Mateusz Janicki, zarządzający Strategią Akcji Spółek Strefy Euro :
W czerwcu Strategia Akcji Spółek Strefy Euro zanotowała wzrost o 3,91% przy benchmarku, który wzrósł o 1,96%.
Po kilku trudniejszych miesiącach, w czerwcu w ramach strategii udało się osiągnąć wynik lepszy od benchmarku. Pozytywna zmiana zachowania spółek technologicznych w porównaniu z szerokim rynkiem zapoczątkowana została już w połowie maja. Jak wskazywały dane historyczne, maj i czerwiec były najgorszymi miesiącami pod względem stopy zwrotu osiąganej przez rynki, ale nie sprawdziło się to w tym roku.
Od dołka indeksów giełdowych w czasie pandemii minęło już szesnaście miesięcy, w tym czasie wyceny akcji poszybowały w górę. Coraz większe emocje budzi wzrost oczekiwanego poziomu inflacji, ale przede wszystkim wiążące się z tym ryzyko podnoszenia stóp procentowych oraz normalizacja polityki monetarnej. Istnieje bowiem obawa, że wcześniejsze rozpoczęcie cyklu podnoszenia stóp procentowych przyczyni się do spowolnienia tempa wzrostu zysków firm giełdowych oraz tempa wzrostu PKB. Cały czas trwa dyskusja, czy inflacja jest jedynie przejściowa czy też będzie miała charakter trwały. Moim zdaniem warto pamiętać o czynnikach, które powinny ograniczać tempo inflacji, czyli demografia i postęp techniczny. Z drugiej jednak strony, wychodzenie z pandemii będzie sprzyjać wzrostowi cen, ponieważ konsumenci, którzy przez ponad rok nie mieli dostępu do wielu dóbr i usług, są mniej wrażliwi na podwyżki cen.
Dyskusja na temat inflacji ma dla rynków finansowych istotne znaczenie. Zdominowała wręcz rozmowy o jego perspektywach w ostatnim czasie. Dzieje się tak, ponieważ w różnym otoczeniu ekonomicznym, przy różnych poziomach stóp procentowych, różne aktywa zachowują się w inny sposób. W szczególności rosnący poziom inflacji i docelowo wyższy poziom stóp procentowych powinny w teorii negatywnie przełożyć się na wyceny spółek wzrostowych, a lepiej w tym czasie powinny zachowywać się spółki value, co obserwowaliśmy w pierwszej połowie tego roku – nie doświadczyliśmy co prawda wzrostu stóp procentowych, ale istotnie wzrosły oczekiwania inflacyjne, na co rynek zareagował z wyprzedzeniem.
Patrząc na oczekiwania analityków wobec zysków spółek zarówno amerykańskich, jak i europejskich, zauważymy, że wzrosły one w pierwszym półroczu. Wartość oczekiwanego w tym roku zysku na akcję dla spółek amerykańskich wzrosła o 14%, a dla spółek europejskich o 12%. W tym samym czasie indeks MSCI US wzrósł o 19,4%, a indeks MSCI Europe o 13,6%. Między innymi dlatego uważam, że dywersyfikacja portfela poprzez uzupełnienie go o akcje europejskie powinna służyć jego optymalizacji. Warto tutaj przypomnieć, że strategia skupia się na firmach oferujących duży potencjał wzrostu przychodów i zysków na spółkach, które są liderami w swoich branżach. Jednocześnie branże te same w sobie są na etapie szybkiego wzrostu, co powinno sprzyjać wycenom tych firm.
Mimo, że w czerwcu indeksy giełdowe wspięły się na nowe szczyty, perspektywy dla rynków finansowych wydają się być co najmniej dobre. Dla rynku europejskiego dobrze też wróży rosnąca liczba spółek technologicznych. O ile część z nich zapewne zawiedzie inwestorów, o tyle te najlepsze powinny przyciągnąć nowych inwestorów i przedsiębiorców do inwestycji w europejskie spółki technologiczne, generując jednocześnie wiele talentów, które dalej będą napędzać rozwój branży. Wspomniane przeze mnie w poprzednich komentarzach przyspieszenie tempa wzrostu przychodów spółek technologicznych powinno sprzyjać ich wynikom. Ryzykiem pozostaje oczywiście poruszony wcześniej temat inflacji. Utrzymujący się wysoki poziom wzrostu cen może mieć negatywny wpływ na sentyment inwestorów i przyspieszyć decyzję FED o wcześniejszym podnoszeniu stóp procentowych.
W czerwcu Strategia Akcji Spółek Strefy Euro zanotowała wzrost o 3,91% przy benchmarku, który wzrósł o 1,96%.
Podobne wpisy:
TAGI: cam,