Łukasz Zymiera, zarządzający Strategią Akcyjną USA:
Strategia Akcyjna USA w maju br. odnotowała wzrost o 0,6%, przy wzroście benchmarku o 0,9%. Od początku roku do końca maja Strategia uzyskała stopę zwrotu na poziomie +15,5%, przy benchmarku, który wzrósł o 0,6%.
Spółki technologiczne ponownie okazały się liderami wzrostów na giełdach. Nasdaq znalazł się na historycznych szczytach, w czym pomogły największe spółki, między innymi Amazon i Microsoft, których kursy akcji w tym roku wzrosły o odpowiednio 50 i 23%. Bardzo dobre zachowanie się cen akcji spółek technologicznych wynika w wielu przypadkach z poprawy perspektyw prowadzonego biznesu.
Sektor technologiczny
Pandemia wsparła wiele trendów, na których korzysta Amazon, w tym między innymi wzrost znaczenia sprzedaży internetowej oraz migracja do chmury publicznej. W czasie, gdy galerie handlowe i sklepy stacjonarne były zmuszone do zamykania lokali, a ich pracownicy byli zwalniani lub wysyłani na urlop, Amazon musiał szybko zwiększyć zatrudnienie, aby sprostać zwiększonemu popytowi. Pandemia powinna przyspieszyć odchodzenie od robienia zakupów w tradycyjnych sposób. Wiele firm będzie musiało dostosować modele biznesowe do obecnych trendów, inne zbankrutują, a takie firmy jak Amazon powinny zyskiwać na znaczeniu. Zmiany zachowania konsumentów i szybsze przechodzenie biznesu do internetu wspierają reklamę internetową kosztem tradycyjnych mediów, co w długim terminie pozytywne będzie między innymi dla Facebooka. Zwiększony popyt na usługi chmury publicznej sprzyja wynikom finansowym Amazonu, Microsoftu i Alphabetu.
Dobre perspektywy spółek znajdują odzwierciedlenie w rosnących kursach spółek. Obecnie pięć największych spółek pod względem kapitalizacji giełdowej wchodzących w skład indeksu S&P 500 odpowiada za ponad 20 proc. jego łącznej wartości. Jeszcze pięć lat temu łączny udział Apple, Amazonu, Microsoftu, Alphabetu i Facebooka był dwukrotnie mniejszy. Stawianie na technologicznych gigantów przyniosło inwestorom w ostatnich latach ponadprzeciętne stopy zwrotu. Szybki wzrost biznesu, generowanie coraz większych przychodów i zysków znajdowało odzwierciedlenie w cenach akcji.
Należy jednak pamiętać, że liderami nie pozostaje się na zawsze. Na początku obecnego wieku jednymi z największych firm były General Electric i Exxon Mobil, a w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku IBM i AT&T. Trendy w gospodarce światowej zmieniają się na przestrzeni lat i już teraz warto poszukiwać spółek, które w następnych latach mogą stać się kolejnym Microsoftem.
Jak inwestujemy – sektor technologiczny?
W pierwszej połowie lutego br. znacznie zostało obniżone ryzyko inwestycyjne Strategii. Wyszliśmy z wielu inwestycji, które w ostatnich miesiącach pozwoliły dużo zarobić. Obecnie w ramach Strategii Akcyjnej USA nieco ponad 50% środków jest zainwestowane w akcje (limit inwestycyjny od 50% do 100% akcje), a pozostała część to fundusze ETF inwestujące w obligacje rządowe USA, fundusz EFF odzwierciedlający cenę złota oraz gotówka. Gotówka posłuży w przyszłości do zakupu atrakcyjnie wycenianych spółek z dobrymi perspektywami. Obecnie unikamy inwestycji w branże, które najbardziej odczują skutki rozprzestrzeniania się wirusa, m.in. w branżę turystyczną, lotniczą, motoryzacyjną, bankową oraz zwracamy szczególną uwagę na sytuację finansową spółek, tzn. nie inwestujemy w spółki mocno zadłużone, które w przypadku ewentualnej recesji będą miały trudności finansowe.
Wyniki historyczne
Za rok 2019 Strategia Akcyjna USA wypracowała stopę zwrotu w wysokości +39,9%, przy benchmarku +32,2%. Za rok 2018 Strategia Akcyjna USA wypracowała stopę zwrotu na poziomie +21,4%, przy benchmarku +2,6%.
Podobne wpisy: