Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>
Caspar Akcji Europejskich – styczeń 2019
Błażej Bogdziewicz, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Europejskich:
W styczniu br. wzrosty na rynkach, a subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował wzrost o 12,03% (dla jednostki kategorii A).
Styczeń 2019 roku przyniósł bardzo mocne wzrosty na globalnych rynkach akcji, które były w dużym stopniu odreagowaniem po wcześniejszych spadkach. Z pewnością rynkom akcji pomogła zmiana retoryki amerykańskiego FED-u.
W wypowiedziach członków zarządu Rezerwy Federalnej była ona już sygnalizowana przed ostatnim posiedzeniem, które miało miejsce pod koniec stycznia. Na posiedzeniu FED powstrzymał się od podwyżki stóp procentowych i nie podtrzymał swoich zapowiedzi z poprzedniego miesiąca dotyczących dalszych podwyżek stóp procentowych. Swoją decyzję uzasadnił słabnącą gospodarką światową, sytuacją na rynkach finansowych i niewielką presją inflacyjną. Wskazał też na możliwy wcześniejszy koniec procesu zmniejszania bilansu FED-u. Można odnieść wrażenie, że FED przyznał, że grudniowa decyzja oraz towarzysząca jej retoryka były błędne.
Oprócz FED-u na sytuację na rynkach akcji będą miały wpływ wyniki spółek, które zależały od kondycji światowej gospodarki. Dane z większości gospodarek były w ostatnich miesiącach słabe. Wyjątkiem była gospodarka amerykańska. W dużym stopniu wynika to z problemów chińskiej gospodarki. Trudno będzie o poprawę sytuacji w Chinach bez osiągniecia porozumienia handlowego z USA. Podtrzymuję swoje wcześniejsze stanowisko, że porozumienie jest prawdopodobne, gdyż zależy na nim zarówno Chińczykom, jak i Trumpowi, aczkolwiek jego zawarcie nie będzie oznaczało końca napięć w relacjach gospodarczych i politycznych. Trwające zwiększanie płynności na chińskim rynku finansowym w wyniku działań Ludowego Banku Chin może poprawić sytuację w chińskiej gospodarce w kolejnych miesiącach. Bez istotnych reform strukturalnych, obejmujących między innymi prywatyzację państwowych przedsiębiorstw, taka poprawa może okazać się jednak krótkotrwała, a co więcej może skłonić FED do ponownego zaostrzenia swojej polityki.
Pod koniec roku rynki finansowe mogą zacząć przykładać coraz większą wagę do kolejnych wyborów prezydenckich w USA. Wśród konkurentów obecnego prezydenta szczególnie widoczni w amerykańskich mediach są politycy Partii Demokratycznej o silnie lewicowych poglądach, również w sferze gospodarczej. Ewentualny sukces jednego z tych w kandydatów w wyborach w roku 2020 może być bardzo źle przyjęty przez rynki finansowe.
Po ostatnich wzrostach akcje na rynkach światowych notowane są powyżej wieloletniej średniej biorąc pod uwagę takie wskaźniki, jak cena do zysku. Cały czas jednak akcje są atrakcyjnie wycenione porównując dochód, który przynoszą, z dochodami, które można uzyskać z innych klas aktywów, w szczególności z obligacji.
W styczniu br. subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował wzrost o 12,03% (dla jednostki kategorii A).
TAGI: ctfi,