Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w globalnych liderów swoich sektorów - Caspar Akcji Światowych Liderów


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Globalny – sierpień 2018

Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny:

Caspar Globalny wzrósł w sierpniu o 3,34%, natomiast benchmark wzrósł tylko o 1,08%.

Od kilku miesięcy klimat na rynku pozostaje bez zmian. Narracja „global synchronized growth” ustąpiła miejsca obawom o wojnę handlową i inflację. Jednocześnie zyski spółek rosną dwucyfrowo, stopy procentowe są niskie, a spready kredytowe – mimo rosnącego zadłużenia – nie rozszerzają się. Nie widzimy zatem załamania na rynkach finansowych. Dobrze obrazuje to wykres indeksu szerokiego rynku MSCI All Countries World Index (patrz niżej).

Wykres - Caspar Globalny - sierpień 2018

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych agencji Bloomberg.

Jak widać, od kilku miesięcy niewiele się dzieje. Trochę w górę, trochę w dół, Chiny, Trump, FED, zyski, Włochy, eurosceptycy – sporo szumu. Aktualny rynek byka trwa już prawie dekadę i główny spór wśród szerokiego grona strategów, komentatorów i innych ekspertów dotyczy terminu nadejścia bessy. Ryzyka, które potencjalnie mogą ją wywołać są raczej wszystkim uczestnikom rynku znane, raczej też każdy ma na uwadze (a przynajmniej powinien mieć), że bessa może zostać wywołana przez jakiś czynnik zewnętrzny, zupełnie niezwiązany z popularną grupą ryzyk. Odwołując się do teorii gier mamy do czynienia z „wiedzą powszechną” (common knowledge) – każdy wie, że zbyt agresywne podwyżki stóp procentowych przez FED są istotnym ryzykiem, każdy wie, że każdy wie, że zbyt agresywne podwyżki stóp procentowych przez FED są istotnym ryzykiem, dodatkowo każdy wie, że każdy wie, że każdy wie, że zbyt agresywne podwyżki stóp procentowych przez FED są istotnym ryzykiem itd. Czego nikt nie wie, to punkt na osi czasu, w którym rozpocznie się bessa.

Wyjaśniając „wiedzę powszechną” w teorii gier często przywołuje się zielonookich tubylców. Wyobraźmy sobie wyspę, na której „n” mieszkańców ma niebieskie oczy, a pozostali zielone. Jeżeli któryś z tubylców odkryje, że ma niebieskie oczy, musi następnego dnia opuścić wyspę. Nie ma luster, nie ma dyskusji na temat koloru oczu pozostałych i każdy widzi jakiego koloru oczy mają inni tubylcy. Pewnego dnia pojawia się ktoś spoza wyspy, nazwijmy go Turystą, i oznajmia „co najmniej jeden z was ma niebieskie oczy”. Na wyspie obowiązuje zasada, że Turysta mówi prawdę i fakt, że ktoś ma niebieskie oczy staje się „wiedzą powszechną”. Jeżeli na wyspie jest jeden niebieskooki mieszkaniec, to widząc, że wszyscy inni mają zielone oczy wie, że kolejnego dnia musi opuścić wyspę. Jeżeli jest ich dwóch, to żaden nie opuści wyspy kolejnego dnia, ponieważ będzie przekonany, że opuści ją tubylec, o którym ten wie, że ma niebieskie oczy. Taki niebieskooki tubylec widząc kolejnego dnia, że mieszkaniec, o którym wiedział, że ma niebieskie oczy, pozostał na wyspie, dochodzi do słusznego wniosku, że musi być w takim razie więcej niż jeden niebieskooki mieszkaniec, a skoro wszyscy pozostali mają zielone oczy, to tym drugim jest on i kolejnego dnia wspólnie opuszczają wyspę. Uogólniając, jeżeli mamy „n” mieszkańców z niebieskimi oczami to n-tego dnia wszyscy oni wspólnie opuszczą wyspę, z kolei przez pierwszych n-1 dni nikt nie opuści wyspy.

Bessa się kiedyś zacznie, wtedy wszyscy (duża część) inwestorów będzie panicznie sprzedawać akcje (opuści wyspę). Rynek finansowy jest złożonym mechanizmem, gdzie zachowaniami inwestorów kierują często emocje, gdzie inwestorzy przekonani o zbyt wysokich wycenach dalej kupują akcje w obawie, że uciekną im zyski na rosnącym rynku (FOMO – Fear of missing out), gdzie inwestorzy narażeni są na zachowania stadne i inne ułomności opisane przez finanse behawioralne, gdzie założenie o racjonalności wszystkich inwestorów jest tak samo zasadne, jak ubieranie choinki na Wielkanoc. W związku z tym moment nadejścia bessy nie jest punktem „t” na osi czasu, który wyznaczymy poprzez określenie „n” jak u tubylców. W przypadku rynku finansowego mamy raczej do czynienia ze złożonym wielomianem n-tego stopnia, do którego rozwiązania wolno nam użyć liczydła i patyków. Dodatkowo, wcale nie wiemy czy Turysta już odwiedził tubylców rynku finansowego, bo istniejące ryzyka nie muszą przerodzić się w bessę, możemy doświadczyć krótkiej korekty i cieszyć się dalszymi wzrostami.

Caspar Globalny wzrósł w sierpniu o 3,34%, natomiast benchmark wzrósł tylko o 1,08%.


Platforma Transakcyjna Caspar TFI - tutaj możesz nabyć jednostki uczestnictwa subfunduszu Caspar Globalny

TAGI: ctfi,

Caspar Globalny – sierpień 2018

autor: Piotr Rojda czas czytania: 3 min