Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w globalnych liderów swoich sektorów - Caspar Akcji Światowych Liderów


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Facebook i Twitter to nie wszystko – Łukasz Zymiera, Młodszy Zarządzający Caspar AM dla gazety Parkiet

Facebook i Twitter to nie wszystko

Serwisy społecznościowe, Facebook i Twitter, cieszą się popularnością nie tylko wśród użytkowników, ale także u reklamodawców, którzy wykorzystują media społecznościowe do promowania swojej marki bądź produktu. O popularności świadczą liczby. Z przynajmniej jednej aplikacji należących do Facebooka (WhatsApp, Instagram, Messenger) korzysta globalnie 2,5 mld użytkowników miesięcznie, a przychody spółki rosną o ponad 40% rok do roku. Amerykańscy giganci internetowi dominują, ale nie są jedyni. W Chinach wielką popularnością cieszą się komunikatory WeChat i QQ, z których łącznie korzysta miesięcznie prawie 2 mld użytkowników. Obie aplikacje należą do spółki Tencent, której kapitalizacja przekracza 400 mld dolarów.

Amerykańskie serwisy społecznościowe uzyskują zdecydowaną większość przychodów z reklam, ale komunikatory – jak WhatsApp i Messenger – pozostają wciąż mało zmonetyzowane. Inaczej jest w Chinach. WeChat umożliwia dokonanie płatności za zakupy w Internecie czy w sklepie stacjonarnym lub rezerwację hotelu bądź miejsca w restauracji. W Państwie Środka jest Weibo, odpowiednik Twittera. Ta mikroblogowa platforma łączy w sobie jeszcze elementy Youtube’a i Instagrama. Znajdziemy tam wideo oraz wielu influencerów, czyli osób promujących produkty bądź usługi. Nasuwa się pytanie, dlaczego amerykańskie spółki nie rozwinęły takich usług jak Chińczycy, m.in. płatności. Moim zdaniem jest to wynikiem większej konkurencji oraz niejednorodności rynków, na jakich działają spółki z USA.

Obejrzyj także związany z tematem film Łukasza Zymiery: Czeka nas technologiczna bańka?

W przypadku szybko rosnących spółek, w szczególności portali społecznościowych, należy zachować szczególną ostrożność w estymowaniu wzrostu w przyszłości. Twitter, po wejściu na giełdę w 2013 roku, rozwijał się w tempie około 100% rok do roku, a już w 2016 roku wzrost zbliżył się do zera, aby w 2017 roku zanotować ujemną dynamikę przychodów. Wyhamowania wzrostu doświadczył także debiutujący niedawno Snap, właściciel aplikacji Snapchat. Wchodząc na giełdę w 2017 roku, Snap rozwijał się ponad 400% rok do roku, w ostatnim kwartale wzrost przychodów spadł do nieco ponad 40%. Odbiło się to na jego notowaniach i inwestorzy, którzy wzięli udział w IPO, ponieśli blisko 30-procentową stratę.

Na tym tle wyróżnia się Facebook, który od debiutu w 2012 roku, rozwija się w tempie około 50% rok do roku. Jednak wysoki wzrost nie może trwać w nieskończoność. Trudno o nowych użytkowników, w szczególności w USA i Europie. Do tego ciężko zamieszczać więcej reklam, a Instagram, który w ostatnich kwartałach napędzał wyniki, także wyczerpuje możliwości wyższej monetyzacji.

Po ostatnich wynikach finansowych Mark Zuckerberg zapowiedział spowolnienie wzrostu oraz inwestycje w bezpieczeństwo danych i sztuczną inteligencją. Spotkało się to z negatywną reakcją rynku. Akcje Facebooka taniały o ponad 20%, co uszczupliło wycenę o ponad 125 mld dolarów. Z drugiej strony, Facebook inwestuje w nowe produkty, które mogą zwiększyć przychody w przyszłości, a rynki azjatyckie mogą jeszcze napędzać wzrost.

Łukasz Zymiera, Młodszy zarządzający Caspar Asset Management S.A.


Dlaczego warto się zapisać?

  • Przed innymi otrzymasz powiadomienia o wywiadach z naszymi specjalistami.
  • Będziesz na bieżąco z najnowszymi wpisami z bloga, aktualności dotyczących spółki i innych starannie wyselekcjonowanych materiałów.
  • Będziemy Cię informować o aktualnych promocjach.
  • Nie będziesz otrzymywał niechcianych wiadomości.

Zapisz się do newslettera Caspar!


TAGI: rynki finansowe,

Facebook i Twitter to nie wszystko – Łukas…

autor: Łukasz Zymiera czas czytania: 4 min