Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>
Uran – paliwo przyszłości | Krzysztof Kaźmierczak dla “Parkietu”
Informacja reklamowa. Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała, że elektrownie atomowe na Zachodzie zaczęły dywersyfikować dostawy paliwa.
Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.
Wcześniej, przez wiele lat utrzymywała się istotna zależność od Rosji posiadającej znaczne moce do wzbogacania uranu i produkcji paliwa do reaktorów. Od początku wojny istnieją również poważne obawy związane z transportem uranu wydobywanego w Kazachstanie trasą kolejową przez Rosję, który przed rozpoczęciem konfliktu był preferowanym i najbardziej efektywnym sposobem przewożenia tego surowca z Azji do krajów Zachodu.
Ryzyka dla podaży pojawiają się również w samym Kazachstanie odpowiadającym za około 43% globalnej produkcji uranu. Położenie geograficzne między Chinami i Rosją zawsze stanowiło ryzyko, ale przy rosnącej polaryzacji świata to ryzyko gwałtownie wzrosło. Prezes jednego z największych producentów na świecie, Kazatomprom’u, z siedzibą i głównymi aktywami w Kazachstanie, poinformował w rozmowie z „Financial Times”, że zapewnienie dostaw dla Zachodu staje się dla spółki coraz trudniejsze w wyniku wzmacniających się „sił grawitacyjnych” ciągnących kraj właśnie w stronę Chin i Rosji.
Dodatkowo spółka ma przedłużający się kłopot z realizacją własnych celów na wydobycie. Problemem jest m.in gorsza dostępność kwasu siarkowego niezbędnego w procesie produkcji. Sankcje nałożone na Rosję wpływają na zmniejszenie produkcji kwasu, a kraj ten jest ważnym dostawcą do Kazachstanu. Dodatkowo branża uranowa konkuruje o ten materiał z przemysłem nawozowym, co dalej ogranicza dostępność i powoduje wzrost cen.
Problemy potęgowane są też przez opóźnienia w budowie w Kazachstanie nowych kopalń i infrastruktury. W wyniku tych czynników spółka zmuszona była obniżyć cele na produkcję uranu na przyszły rok, a wysoka niepewność powoduje, że cele na 2026 rok nie zostaną ogłoszone wcześniej niż latem przyszłego roku.
Cały czas pojawiają się natomiast pozytywne sygnały dotyczące popytu i zainteresowania energią atomową. Włochy zaczęły rozważać odwrócenie zakazu korzystania z elektrowni jądrowych, który wprowadzono referendami w latach 1987-2011, a ostatni reaktor na Półwyspie Apenińskim został zamknięty w 1990 roku. Likwidację zakazu budowy nowych elektrowni rozważa również Szwajcaria, która ostatnią swoją elektrownię atomową zamknęła w 2019 roku.
Ewentualny powrót do energetyki opartej o atom w tych krajach nie będzie prosty, a cały proces może zająć wiele lat. Jednak samo podjęcie tego tematu i rozmowy o likwidacji zakazów pokazują zmianę sentymentu i rządzących, i europejskich społeczeństw.
Krzysztof Kaźmierczak, Zarządzający w Caspar Asset Management S.A.
Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 12 września 2024 roku.
Podobne wpisy:
Nota prawna
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.
Powyższy komentarz zawiera dane, które pochodzą ze źródeł własnych Caspar Asset Management S.A., służy jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.
Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie UE nr 596/2014) oraz rekomendacji czy porady inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Caspar AM informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m. in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m. in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą ze zmian kursów walut. W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.
Prezentowane dane oparte są o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości. Jeżeli w treści materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są własne obliczenia Caspar AM. Stopy zwrotu przedstawiają stopę zwrotu za dany okres, obliczoną metodą procentu składanego na podstawie średnich, miesięcznych stóp zwrotu z portfeli zarządzanych, zgodnie z określoną strategią przez cały okres danego miesiąca. Przy obliczaniu miesięcznych stóp zwrotu przyjmuje się równe wagi dla wszystkich portfeli zarządzanych zgodnie z daną strategią. Wyniki strategii inwestycyjnych zostały obliczone jako średnie wyniki brutto wszystkich portfeli zarządzanych w ramach danej strategii inwestycyjnej. Wyniki brutto nie uwzględniają naliczonej części zmiennej Mieszanej Opłaty za Zarządzanie. Szczegółowe informacje o modelu danej strategii inwestycyjnej znajdują się w opisach strategii inwestycyjnych. Podane wyniki nie uwzględniają opłaty za zarządzanie oraz podatków. Do stawki opłaty za zarządzanie doliczany jest podatek VAT. Szczegółowe informacje o naliczaniu opłat za zarządzanie określone są w Regulaminie Świadczenia Usług Zarządzania Aktywami w Caspar Asset Management S.A.
Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A., usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.
TAGI: rynki finansowe,