Informacja reklamowa. Powrót Donalda Trumpa do Białego Domu przyniósł istotne zmiany w polityce gospodarczej Stanów Zjednoczonych. Zamiast OZE będą AI i atom.
Administracja nowego prezydenta koncentruje się na kilku kluczowych obszarach, a do najważniejszych należą inwestycje infrastrukturalne i rozwój sztucznej inteligencji, przenoszenie produkcji do USA, polityka celna oraz ograniczenie wydatków na energię odnawialną.
Jednym z flagowych projektów nowej administracji jest Stargate AI, inicjatywa mająca na celu zapewnienie dominacji Stanów Zjednoczonych w dziedzinie sztucznej inteligencji. Program przewiduje inwestycje na poziomie 500 mld dol. w ciągu najbliższych czterech lat, które zostaną przeznaczone na budowę zaawansowanych centrów danych oraz infrastruktury wspierającej rozwój modeli AI. Wspomniana kwota pozwoliłaby na podwojenie obecnych mocy obliczeniowych w amerykańskich centrach danych. Dla porównania warto nadmienić, że nakłady kapitałowe spółek Alphabet, Amazon, Meta oraz Microsoft w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniosły 200 miliardów dolarów. Zdaniem ekspertów inicjatywa Stargate AI może przyczynić się do rozwoju sektora AI w USA, ale jednocześnie zwiększy popyt na energię.
Nowa administracja postanowiła jednocześnie wstrzymać ponad 300 mld dol. federalnego finansowania na rozwój energii odnawialnej. Środki te miały być przeznaczone na rozwój elektromobilności i projektów OZE. Rozwój sztucznej inteligencji zwiększy zapotrzebowanie na energię, co może prowadzić do konieczności inwestowania w alternatywne źródła, takie jak energia jądrowa.
Kolejnym z priorytetów nowej administracji jest przenoszenie produkcji do Stanów Zjednoczonych. Wzmocnienie krajowego przemysłu i zmniejszenie zależności od zagranicznych dostawców może przełożyć się na przejęcia w branży przemysłowej i będzie wymagało znacznych nakładów kapitałowych. Jednym z beneficjentów takiego scenariusza będą instytucje finansowe, które staną się dostawcą kapitału oraz będą pełnić funkcję doradczą przy tego typu transakcjach.
Podczas inauguracji swojej prezydentury Donald Trump zaprezentował bardziej umiarkowane podejście do polityki celnej niż w czasie kampanii wyborczej. Trump zasygnalizował możliwość nałożenia 25-procentowych ceł na import z Kanady i Meksyku od 1 lutego, co wywołało niepokój wśród inwestorów. Warto jednak zauważyć, że podobne groźby formułowane w przeszłości, na przykład w 2019 roku, ostatecznie nie zostały zrealizowane. Powszechne taryfy celne, obejmujące wszystkie kraje wydają się mniej prawdopodobne niż oczekiwano. Zamiast tego mogą zostać nałożone selektywne cła na poszczególne sektory.
Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 30 stycznia 2025 roku.
Nota prawna – przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.
Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A., usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.
Stopy zwrotu przedstawiają stopę zwrotu za dany okres, obliczoną metodą procentu składanego na podstawie średnich, miesięcznych stóp zwrotu z portfeli zarządzanych, zgodnie z określoną strategią przez cały okres danego miesiąca. Przy obliczaniu miesięcznych stóp zwrotu przyjmuje się równe wagi dla wszystkich portfeli zarządzanych zgodnie z daną strategią. Wyniki strategii inwestycyjnych zostały obliczone jako średnie wyniki brutto wszystkich portfeli zarządzanych w ramach danej strategii inwestycyjnej. Wyniki brutto nie uwzględniają naliczonej części zmiennej Mieszanej Opłaty za Zarządzanie. Szczegółowe informacje o modelu danej strategii inwestycyjnej znajdują się w opisach strategii inwestycyjnych. Podane wyniki nie uwzględniają opłaty za zarządzanie oraz podatków. Do stawki opłaty za zarządzanie doliczany jest podatek VAT. Szczegółowe informacje o naliczaniu opłat za zarządzanie określone są w Regulaminie Świadczenia Usług Zarządzania Aktywami w Caspar Asset Management S.A.
Prezentowane dane pochodzą ze źródeł własnych Caspar Asset Management S.A., i służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Przedstawione wyniki inwestycyjne zarządzania są wynikami historycznymi i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych wyników w przyszłości. Z inwestowaniem w portfele wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m. in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m. in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą ze zmian kursów walut. W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.