Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w globalnych liderów swoich sektorów - Caspar Akcji Światowych Liderów


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Święty Graal producentów leków? – Mateusz Janicki dla “Parkietu”

Chińskie auta zaleją Europę?


Informacja reklamowa. Jakiś czas temu naukowcy potwierdzili, że leki na cukrzycę posiadają właściwości wspomagające odchudzanie. Liderami tego rynku były i pozostają Novo Nordisk z lekiem Ozempic na cukrzycę typu 2 oraz Eli Lilly z lekiem Mounjaro, a także Wegovy i Zepbound na otyłość. Pierwsza ze spółek wzrosła w tym roku o niemal 50%, natomiast druga o ponad 60%.

W tym czasie Novo Nordisk stał się największą spółką europejską, a jego wpływ na stopę zwrotu europejskiego sektora ochrony zdrowia wyniósł wysokie kilka procent. Rynki z pewnością uwzględniają w wycenach tych firm przyszłe zyski, które będą one mogły wygenerować na wspomnianych lekach. Patrząc jednak na obecne wyniki, to 18% przychodów Novo Nordisk wygenerowanych zostało przez leki na otyłość. Analitycy szacują, że w 2022 roku wartość rynku leków na otyłość wyniosła około 2,9 mld dolarów, a ich szacunki na rok 2030 wahają się od 33 do nawet 100 mld dolarów.

Czy został odnaleziony Święty Graal? Okazuje się, że Ozempic nie jest jedynie lekiem na otyłość, ale zmniejsza także ryzyko wystąpienia zawału serca oraz śmierci na skutek chorób układu sercowo-naczyniowego u osób otyłych. Ponadto lek ten może wpływać na zmniejszenie spożywania alkoholu. W październiku tego roku okazało się również, że Ozempic jest skuteczny w leczeniu niewydolności nerek u pacjentów z cukrzycą. Po tej informacji niemiecka spółka Fresenius – producent sprzętu do dializy nerek – spadała nawet o 13%.

Jednocześnie sektor dóbr podstawowych radził sobie ostatnio słabo w relacji do szerokiego rynku. Część analityków przypisuje to właśnie lekom na otyłość, które ograniczają popyt na tego typu produkty. W mojej ocenie głównym powodem ich słabości jest fakt, że w otoczeniu niskich stóp procentowych te spółki były postrzegane jako alternatywa dla obligacji. W obecnej sytuacji nie trzeba szukać alternatywy – można po prostu kupić obligacje. Teza o słabszym popycie na żywność nie broni się również dlatego, że spadają takie spółki jak Colgate-Palmolive czy Kenvue. Dodatkowo dochodzi słabszy popyt wynikający z fazy cyklu i tego, że konsumenci są zmuszeni ograniczyć wydatki.

W trakcie stosowania leków na otyłość ważna jest odpowiednia dieta, więc spółki oferujące przekąski i fast-foody mogą ucierpieć bardziej niż cały sektor żywności. Zmieni się nie tylko liczba spożywanych kalorii, ale także ich struktura. Warto jednak zwrócić uwagę, że na skutki uboczne leków na otyłość przyjdzie nam poczekać jeszcze wiele lat. Dlatego osoby decydujące się na ich zażywanie tylko ze względów estetycznych powinny być ostrożne. Dla wielu osób otyłych mogą być jednak przełomowe i mieć rzeczywisty wpływ na wydłużenie długości życia. Inne ważne pytanie, na które na razie nie znamy odpowiedzi dotyczy tego, jak długo będą się utrzymywały efekty tej terapii.

Mateusz Janicki, Zarządzający w Caspar Asset Management S.A.

Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 23 listopada 2023 roku.


Podobne wpisy:


Nota prawna

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.

Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A., usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.

Stopy zwrotu przedstawiają stopę zwrotu za dany okres, obliczoną metodą procentu składanego na podstawie średnich, miesięcznych stóp zwrotu z portfeli zarządzanych, zgodnie z określoną strategią przez cały okres danego miesiąca. Przy obliczaniu miesięcznych stóp zwrotu przyjmuje się równe wagi dla wszystkich portfeli zarządzanych zgodnie z daną strategią. Wyniki strategii inwestycyjnych zostały obliczone jako średnie wyniki brutto wszystkich portfeli zarządzanych w ramach danej strategii inwestycyjnej. Wyniki brutto nie uwzględniają naliczonej części zmiennej Mieszanej Opłaty za Zarządzanie. Szczegółowe informacje o modelu danej strategii inwestycyjnej znajdują się w opisach strategii inwestycyjnych. Podane wyniki nie uwzględniają opłaty za zarządzanie oraz podatków. Do stawki opłaty za zarządzanie doliczany jest podatek VAT. Szczegółowe informacje o naliczaniu opłat za zarządzanie określone są w Regulaminie Świadczenia Usług Zarządzania Aktywami w Caspar Asset Management S.A.

Prezentowane dane pochodzą ze źródeł własnych Caspar Asset Management S.A., i służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Przedstawione wyniki inwestycyjne zarządzania są wynikami historycznymi i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych wyników w przyszłości. Z inwestowaniem w portfele wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m. in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m. in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą ze zmian kursów walut. W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.

TAGI: rynki finansowe,

Święty Graal producentów leków? – M…

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 4 min