Informacja reklamowa. Firmy takie jak Google, Amazon czy Microsoft coraz częściej decydują się na projektowanie własnych układów scalonych, aby spełnić swoje specyficzne potrzeby i uniezależnić się od zewnętrznych dostawców.
Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.
Użytkownicy technologii korzystają na co dzień z gotowych rozwiązań, nie zastanawiając się nad tym, jaka infrastruktura umożliwia działanie takich narzędzi jak choćby ChatGPT czy rekomendacje na platformach streamingowych takich jak Netflix. Działanie tych funkcjonalności możliwe jest wyłącznie dzięki miliardowym inwestycjom w moc obliczeniową i nowoczesne centra danych.
W ostatnich latach nastąpił intensywny rozwój w dziedzinie technologii obliczeniowych, a jednym z kluczowych elementów tej ewolucji są specjalizowane procesory, znane również jako custom chips. Firmy takie jak Google, Amazon czy Microsoft coraz częściej decydują się na projektowanie własnych układów scalonych, aby spełnić swoje specyficzne potrzeby i uniezależnić się od zewnętrznych dostawców, takich jak Nvidia, która jest aktualnie jednym z głównych graczy na rynku procesorów GPU.
Jedną z kluczowych zalet specjalizowanych procesorów jest optymalizacja pod kątem konkretnych zastosowań. Przykładem może być Google, które opracowało swój własny procesor nazwany Tensor Processing Unit (TPU), specjalnie zaprojektowany do przyspieszania obliczeń związanych z uczeniem maszynowym. Dzięki temu Google mogło uzyskać wyższą wydajność przy jednoczesnym obniżeniu zużycia energii i kosztów w porównaniu z tradycyjnymi GPU.
Specjalnie opracowane procesory są często bardziej efektywne energetycznie. Ponieważ są zaprojektowane do realizacji określonych zadań, z reguły zużywają mniej energii niż uniwersalne GPU, co jest kluczowym czynnikiem w dużych centrach danych, gdzie koszt energii stanowi znaczną część wydatków operacyjnych.
Kolejną zaletą takich procesorów jest obniżenie kosztów produkcji i utrzymania infrastruktury. O ile początkowy koszt zaprojektowania procesora jest wysoki, o tyle przy długofalowym użytkowaniu może przynieść znaczące oszczędności. Korporacje takie jak Amazon mogą zoptymalizować swoje własne układy, np. Graviton, które są tańsze w produkcji i efektywniejsze niż alternatywy dostępne na rynku, co ostatecznie pozwala na obniżenie kosztów usług oferowanych klientom.
Rynek procesorów wspierających rozwój sztucznej inteligencji cały czas znajduje się na dość wczesnym etapie rozwoju. Mimo że osiągnął już znaczny rozmiar – sama Nvidia wygenerowała w ostatnim kwartale ponad 26 mld dolarów przychodów z segmentu centrów danych – to wydaje się, że nie jest jeszcze w pełni dojrzały i trudno przewidywać jego docelowy kształt i wielkość. Można jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa prognozować, że udział specjalizowanych chipów w całym rynku będzie rósł.
Krzysztof Kaźmierczak, Zarządzający w Caspar Asset Management S.A.
Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 24 października 2024 roku.
Nota prawna
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.
Powyższy komentarz zawiera dane, które pochodzą ze źródeł własnych Caspar Asset Management S.A., służy jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.
Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie UE nr 596/2014) oraz rekomendacji czy porady inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Caspar AM informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m. in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m. in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą ze zmian kursów walut. W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.
Prezentowane dane oparte są o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości. Jeżeli w treści materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są własne obliczenia Caspar AM. Stopy zwrotu przedstawiają stopę zwrotu za dany okres, obliczoną metodą procentu składanego na podstawie średnich, miesięcznych stóp zwrotu z portfeli zarządzanych, zgodnie z określoną strategią przez cały okres danego miesiąca. Przy obliczaniu miesięcznych stóp zwrotu przyjmuje się równe wagi dla wszystkich portfeli zarządzanych zgodnie z daną strategią. Wyniki strategii inwestycyjnych zostały obliczone jako średnie wyniki brutto wszystkich portfeli zarządzanych w ramach danej strategii inwestycyjnej. Wyniki brutto nie uwzględniają naliczonej części zmiennej Mieszanej Opłaty za Zarządzanie. Szczegółowe informacje o modelu danej strategii inwestycyjnej znajdują się w opisach strategii inwestycyjnych. Podane wyniki nie uwzględniają opłaty za zarządzanie oraz podatków. Do stawki opłaty za zarządzanie doliczany jest podatek VAT. Szczegółowe informacje o naliczaniu opłat za zarządzanie określone są w Regulaminie Świadczenia Usług Zarządzania Aktywami w Caspar Asset Management S.A.
Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A., usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.