Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>
Rośnie dystans do Chin – Krzysztof Kaźmierczak dla “Parkietu”
Zachód coraz bardziej dystansuje się od Chin likwidując niedawne uzależnienie. Coraz mocniej uderza to w chińską branżę produkcji półprzewodników, bo choć Pekin od dawna dużo inwestuje w tę gałąź gospodarki, to nie jest i w najbliższych latach nie będzie w tej dziedzinie samowystarczalny.
Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.
Chociaż kraje Zachodu w różnym tempie chcą przeprowadzać „decoupling”, czyli oddzielenie ich gospodarek od Chin, to wydaje się że kierunek został już wytyczony i nie ma mowy o powrocie do pogłębiania zależności. Mimo ostrożniejszej retoryki i promowania przez Ursulę von der Leyen określenia „derisking”, czyli ograniczenia ryzyka zamiast zrywania relacji, Europa zdaje się przyjmować bardziej asertywną postawę. W swoich wystąpieniu z marca br. szefowa KE zwróciła uwagę m.in. na naruszania praw człowieka w Xinxiangu, przyjaźń chińsko-rosyjską w obliczu inwazji na Ukrainę oraz zmuszanie chińskich firm przez władze w Pekinie do asystowania przy zbieraniu danych wywiadowczych.
Branżą, która jest szczególnie mocno eksponowana na ryzyka związane z procesem przemiany relacji Zachodu z Chinami są półprzewodniki. Długie, globalne łańcuchy dostaw i obecność chipów w niezwykle szerokim zakresie produktów – od urządzeń konsumenckich po wszystkie nowoczesne systemy uzbrojenia – powodują, że ten sektor szczególnie dotkliwie odczuwa wszystkie perturbacje, a do tego znajduje się w obszarze szczególnego zainteresowania władz każdej ze stron.
Jesienią ubiegłego roku nowe restrykcje dotyczące eksportu wprowadziły Stany Zjednoczone. Ma to na celu ograniczenie możliwości rozwoju przez Chiny technologii o zastosowaniu militarnym, a przepisy dotyczyły m.in. sprzętu pozwalającego na produkcję nowoczesnych chipów w technologii poniżej 14 nanometrów. Jak donosi „Financial Times”, chiński przemysł obawia się teraz nowych ograniczeń w eksporcie sprzętu japońskiego, które miałyby dotyczyć również maszyn starszego typu. W lipcu bardziej restrykcyjne przepisy może wprowadzić Holandia, która ma kluczowe znaczenie dla całej półprzewodnikowej branży – właśnie z tego kraju wywodzi się ASML, jedyny na świecie producent maszyn do litografii w ultrafiolecie.
Chiny, mimo inwestowania w sektor od wielu lat nie są niezależne i nie osiągną tej niezależności w przewidywalnej przyszłości. Proces produkcji chipów jest bardzo złożony, a poza samymi maszynami składają się na niego m. in. oprogramowanie i wysoce specjalistyczna chemia. Sytuacja kreuje ryzyka dla spółek, które z dnia na dzień, w wyniku decyzji politycznej, mogą utracić prawo sprzedaży chińskim klientom, często stanowiącym istotną część przychodów. Ostatnim przykładem jest amerykański Micron, producent pamięci. Spółka nie przeszła przeglądu dotyczącego cyberbezpieczeństwa w Chinach, w wyniku czego operatorzy infrastruktury krytycznej nie mogą kupować jej produktów. Przy postępującej ideologizacji polityki i coraz ściślejszemu podporządkowywaniu organów administracji państwowej Komunistycznej Partii Chin nie można wykluczyć podobnych działań wobec innych firm.
Krzysztof Kaźmierczak, Analityk w Caspar Asset Management S.A.
Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 25 maja 2023 roku.
Podobne wpisy:
Nota prawna
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.
Powyższy komentarz zawiera dane, które pochodzą ze źródeł własnych Caspar Asset Management S.A., służy jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.
Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie UE nr 596/2014) oraz rekomendacji czy porady inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Caspar AM informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m. in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m. in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą ze zmian kursów walut. W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.
Prezentowane dane oparte są o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości. Jeżeli w treści materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są własne obliczenia Caspar AM. Stopy zwrotu przedstawiają stopę zwrotu za dany okres, obliczoną metodą procentu składanego na podstawie średnich, miesięcznych stóp zwrotu z portfeli zarządzanych, zgodnie z określoną strategią przez cały okres danego miesiąca. Przy obliczaniu miesięcznych stóp zwrotu przyjmuje się równe wagi dla wszystkich portfeli zarządzanych zgodnie z daną strategią. Wyniki strategii inwestycyjnych zostały obliczone jako średnie wyniki brutto wszystkich portfeli zarządzanych w ramach danej strategii inwestycyjnej. Wyniki brutto nie uwzględniają naliczonej części zmiennej Mieszanej Opłaty za Zarządzanie. Szczegółowe informacje o modelu danej strategii inwestycyjnej znajdują się w opisach strategii inwestycyjnych. Podane wyniki nie uwzględniają opłaty za zarządzanie oraz podatków. Do stawki opłaty za zarządzanie doliczany jest podatek VAT. Szczegółowe informacje o naliczaniu opłat za zarządzanie określone są w Regulaminie Świadczenia Usług Zarządzania Aktywami w Caspar Asset Management S.A.
Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A., usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.
TAGI: rynki finansowe,