Europa uniknęła tej zimy zrealizowania się najbardziej skrajnych scenariuszy rozwoju kryzysu energetycznego, takich jak blackouty bądź konieczność racjonowania gazu dla odbiorców przemysłowych. Na takie wydarzenia z pewnością liczyła Rosja, która w 2022 roku podejmowała szereg działań mających ograniczyć podaż gazu w Europie.
Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.
Należy jednak pamiętać, że była to w istotnej mierze zasługa anomalii pogodowych, czyli bardzo ciepłej zimy w Europie. Przynajmniej osiem krajów, w tym Polska, zanotowało historyczny rekord temperatur dla stycznia. Ponadto, najsilniejszy spadek dostaw gazu z Rosji miał miejsce dopiero latem, co pozwalało zapełniać magazyny we wcześniejszych miesiącach. Ta sytuacja nie powtórzy się w 2023 roku. Już we wrześniu import wynosił zaledwie 85 Mcm dziennie, wobec około 360 Mcm w 2021 roku. Ciepły czwarty kwartał spowodował, że w nowy rok Europa weszła z drugim najwyższym poziomem zapasów gazu w historii. Towarzyszył temu spadek cen w holenderskim TTF, gdzie cena od szczytowych poziomów spadła ponad 300 EUR/MWh w sierpniu do około 56 EUR/MWh obecnie w kontrakcie z dostawą za miesiąc.
Warto się jednak zastanowić, czy powtórzenie tego sukcesu jest możliwe. W 2022 roku mniejszy dopływ gazu z Rosji równoważyły po części zwiększone zakupy gazu skroplonego, Europa istotnie zwiększyła swój udział jako nabywca LNG globalnie. Istotnym kierunkiem dla dostaw LNG są Chiny, gdzie popyt wewnętrzny był niższy w związku z polityką zero Covid. Część wolumenów, które były zakontraktowane i w normalnych okolicznościach zostałyby odebrane w chińskich portach trafiło w rzeczywistości do innych krajów, m.in. europejskich. W momencie normalizacji sytuacji pandemicznej w Chinach można spodziewać się powrotu lokalnego popytu i większą konkurencję o LNG.
Oprócz niższego zapotrzebowania na gaz do ogrzewania, popyt jest obniżony również przez wyłączenia niektórych europejskich fabryk. Jeżeli ta część przemysłu wznowi produkcję będzie to kreować ponowną presję na wzrost cen. Istotna była także decyzja Niemiec o przedłużeniu do kwietnia 2023 roku działania trzech pozostałych w kraju elektrowni jądrowych, których planowe wyłączenie miało nastąpić na koniec 2022 roku. Bez nich kolejna zima może być trudniejsza, a uruchomione awaryjnie bloki węglowe mogą być potrzebne dłużej. Trudno również liczyć na powtórzenie się tak skrajnej anomalii pogodowej jak podczas tej zimy – jest to oczywiście możliwe, jednak nie powinniśmy przyjmować tego jako scenariusz bazowy.
Do momentu, gdy Europa nie rozwiąże strukturalnych przyczyn kryzysu energetycznego wszystkie ryzyka których obawialiśmy się przed aktualną zimą pozostają realne.
Krzysztof Kaźmierczak, Analityk w Caspar Asset Management S.A.
Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 19 stycznia 2023 roku.
Podobne wpisy:
Nota prawna
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.
Powyższy komentarz zawiera dane, które pochodzą ze źródeł własnych Caspar Asset Management S.A., służy jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.
Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie UE nr 596/2014) oraz rekomendacji czy porady inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Caspar AM informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m. in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m. in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą ze zmian kursów walut. W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.
Prezentowane dane oparte są o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości. Jeżeli w treści materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są własne obliczenia Caspar AM. Stopy zwrotu przedstawiają stopę zwrotu za dany okres, obliczoną metodą procentu składanego na podstawie średnich, miesięcznych stóp zwrotu z portfeli zarządzanych, zgodnie z określoną strategią przez cały okres danego miesiąca. Przy obliczaniu miesięcznych stóp zwrotu przyjmuje się równe wagi dla wszystkich portfeli zarządzanych zgodnie z daną strategią. Wyniki strategii inwestycyjnych zostały obliczone jako średnie wyniki brutto wszystkich portfeli zarządzanych w ramach danej strategii inwestycyjnej. Wyniki brutto nie uwzględniają naliczonej części zmiennej Mieszanej Opłaty za Zarządzanie. Szczegółowe informacje o modelu danej strategii inwestycyjnej znajdują się w opisach strategii inwestycyjnych. Podane wyniki nie uwzględniają opłaty za zarządzanie oraz podatków. Do stawki opłaty za zarządzanie doliczany jest podatek VAT. Szczegółowe informacje o naliczaniu opłat za zarządzanie określone są w Regulaminie Świadczenia Usług Zarządzania Aktywami w Caspar Asset Management S.A.
Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A., usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.