Kartowi giganci z dobrymi perspektywami – Mateusz Janicki dla “Parkietu”

Informacja reklamowa. Visa i Mastercard to firmy, które znamy jako wydawców kart debetowych i kredytowych. Jednak to już nie te same spółki co dziesięć lat temu, a postrzeganie ich tylko przez pryzmat wystawców kart pomniejsza ich osiągnięcia.

Przez lata zbudowały one bardzo mocne fundamenty pod dalszy rozwój biznesu. Choć karty nadal stanowią ważny element działalności, wzrost przychodów jest napędzany w coraz większym stopniu przez usługi dodatkowe, takie jak weryfikacja tożsamości, wykrywanie wyłudzeń czy cyberbezpieczeństwo. W przypadku Mastercarda usługi te stanowią około 35% przychodów, a w przypadku Visy około 20%.

Mimo że rynek płatności kartą jest uważany za dojrzały, w latach 2016-2021 globalnie, z wyłączeniem Chin, wartość płatności kartami rosła średniorocznie aż o około 10%. Było to napędzane zarówno wzrostem penetracji kart płatniczych, jak i inflacją. W 2021 roku penetracja płatności za wydatki konsumpcyjne wyniosła 56%, a analitycy przewidują, że w 2026 roku wzrośnie do 62%.

Warto zauważyć, że nawet w krajach takich jak Indie, gdzie rozwijają się alternatywne metody płatności, wartość płatności kartami kredytowymi rośnie, mimo że wartość płatności kartami debetowymi spada. W innych rozwijających się krajach, takich jak Brazylia czy Tajlandia, gdzie płatności kartami debetowymi rosną stosunkowo wolno płatności kartami kredytowymi rosną szybciej.

Visa i Mastercard, dzięki wysokim marżom – około 60% na poziomie operacyjnym – mogą sobie pozwolić na szeroko zakrojone inwestycje w nowe metody płatności. Dzięki temu zmniejszają ryzyko utraty znaczenia w przypadku zmierzchu kart płatniczych. Duży potencjał dla obu spółek stanowi również segment, który definiują jako „new flows”. Obejmuje on wszystkie płatności niesklasyfikowane jako konsumenckie, czyli m.in. płatności między przedsiębiorstwami, między osobami prywatnymi oraz transfery publiczne do obywateli. Penetracja tego segmentu rynku wciąż pozostaje na niskim poziomie i jest na wczesnym etapie rozwoju. Tempo rozwoju tego segmentu będzie miało istotne znaczenie dla Visy i Mastercard, ponieważ analitycy szacują, że jego wartość jest czterokrotnie większa niż wartość płatności konsumenckich.

Porównując te dwie spółki warto zwrócić uwagę, że to Mastercard ma większy udział w szybko rosnących segmentach, takich jak usługi dodatkowe, rynki wschodzące oraz karty kredytowe. Visa jednak pozostaje największym graczem na najważniejszym rynku, czyli w Stanach Zjednoczonych.

Zmiany zachodzące w tych spółkach są stosunkowo powolne, jednak w długim terminie mogą okazać się nieocenione. W przypadku takich spółek trwałość wzrostu wyników może pozytywnie wpływać na ich wycenę, niekoniecznie przyspieszenie tempa tego wzrostu.

Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 16 sierpnia 2024 roku.

Nota prawna

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.

Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A., usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.

Stopy zwrotu przedstawiają stopę zwrotu za dany okres, obliczoną metodą procentu składanego na podstawie średnich, miesięcznych stóp zwrotu z portfeli zarządzanych, zgodnie z określoną strategią przez cały okres danego miesiąca. Przy obliczaniu miesięcznych stóp zwrotu przyjmuje się równe wagi dla wszystkich portfeli zarządzanych zgodnie z daną strategią. Wyniki strategii inwestycyjnych zostały obliczone jako średnie wyniki brutto wszystkich portfeli zarządzanych w ramach danej strategii inwestycyjnej. Wyniki brutto nie uwzględniają naliczonej części zmiennej Mieszanej Opłaty za Zarządzanie. Szczegółowe informacje o modelu danej strategii inwestycyjnej znajdują się w opisach strategii inwestycyjnych. Podane wyniki nie uwzględniają opłaty za zarządzanie oraz podatków. Do stawki opłaty za zarządzanie doliczany jest podatek VAT. Szczegółowe informacje o naliczaniu opłat za zarządzanie określone są w Regulaminie Świadczenia Usług Zarządzania Aktywami w Caspar Asset Management S.A.

Prezentowane dane pochodzą ze źródeł własnych Caspar Asset Management S.A., i służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Przedstawione wyniki inwestycyjne zarządzania są wynikami historycznymi i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych wyników w przyszłości. Z inwestowaniem w portfele wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m. in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m. in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą ze zmian kursów walut. W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.

Podobne wpisy:

platforma-caspar-tfi-awaria-2024
Trwa przerwa w dostępie do Platformy Caspar TFI S.A.
Informujemy, że wystąpiła awaria usługi informatycznej, która wywołuje tymczasową niedostępność Platformy Transakcyjnej Caspar TFI S.A.
infolinia-caspar-24-31
Skrócenie czasu pracy infolinii 24.12 oraz 31.12
W dniu 6 grudnia 2024 r. infolinie Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. będą dostępne od godziny 10:00.
platforma-caspar-tfi-awaria-2024
Trwa przerwa w dostępie do Platformy Caspar TFI S.A.
Informujemy, że wystąpiła awaria usługi informatycznej, która wywołuje tymczasową niedostępność Platformy Transakcyjnej Caspar TFI S.A.
infolinia-caspar-24-31
Skrócenie czasu pracy infolinii 24.12 oraz 31.12
W dniu 6 grudnia 2024 r. infolinie Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. będą dostępne od godziny 10:00.
krzysztof-kazmierczak-tekst-blogowy-1
Trump utrzyma wsparcie dla atomu - Krzysztof Kaźmierczak dla "Parkietu"
Poparcie dla atomu wśród republikanów może się utrzymać, zwłaszcza przy onshoringu – przenoszeniu łańcuchów dostaw do USA.
komentarz-caspar-tfi-listopad-2024-www
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI: listopad 2024
W listopadzie indeksy grupujące akcje amerykańskich spółek odnotowały powszechne wzrosty, a główne indeksy giełdowe osiągnęły nowe szczyty. Jednak nie wszędzie wyglądało to tak samo.
infolinia-caspar-am-tfi
Skrócenie czasu pracy infolinii w piątek 6 grudnia 2024 r.
W dniu 6 grudnia 2024 r. infolinie Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. będą dostępne od godziny 10:00.
ring-caspara-trump-po-prostu-lubi-amerykanski-biznes-www
Ring Caspara: Trump po prostu lubi amerykański biznes
Dyskusja o Ameryce w nowej erze Donalda Trumpa, hołdach lennych szefów spółek technologicznych i pragmatyzmie...

Udostępnij