Dzisiaj lepiej stawiać na obligacje zmiennokuponowe – Wojciech Kseń dla “Parkietu”

Dzisiaj lepiej stawiać na obligacje zmiennokuponowe


Informacja reklamowa. Rynek oczekuje obecnie ponad jednoprocentowej obniżki 6-miesięcznego WIBOR-u w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy w porównaniu do obecnego poziomu, co oznacza oczekiwanie obniżek stóp procentowych w Polsce. Jestem w tej sprawie ostrożny, bo inflacja nie spada u nas w sposób bardzo gwałtowny, a co jeszcze ważniejsze, w mojej ocenie inflacja bazowa jak dotąd nie osiągnęła szczytu i wcale nie jest powiedziane, że w najbliższym roku zejdzie poniżej stóp procentowych NBP, które obecnie są na poziomie 6,75%. Przypomnę, że w grudniu ubiegłego roku inflacja bazowa wyniosła 11,5% i wiele wskazuje, że w kolejnych miesiącach może się wspiąć na jeszcze wyższy poziom. W moim przekonaniu – dotyczy to zresztą nie tylko polskiej, ale także wielu europejskich gospodarek – poziom inflacji nie pozwoli w ciągu najbliższych miesięcy na jakieś znaczące obniżki stóp procentowych przez banki centralne


Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.


W tej sytuacji, inwestorzy powinni stawiać raczej na obligacje o krótszym terminie zapadalności. Obecna rentowność polskiej 5-letniej obligacji skarbowej wynosi ok. 5,80%, czyli sporo poniżej inflacji i nawet poniżej stopy referencyjnej NBP. Jeśli założyć, że poradzimy sobie z inflacją szybko i zbijemy ją do niskich poziomów, taka obligacja byłaby dla jego posiadacza korzystna, ale wcale nie jest wykluczone, że inflacja będzie bardziej uporczywa niż się dzisiaj ocenia i zostanie z nami na dłużej. Oczywiście można się zgodzić z prognozami, że spadnie ona z dzisiejszego poziomu 16,6%, ale jest prawdopodobne, a w każdym razie możliwe, że jeszcze przez dłuższy czas będzie oscylowała między 8 a 12%. Dlatego cały czas uważam, że obligacje zmiennokuponowe, których oprocentowanie jest oparte o WIBOR nadal są dla inwestorów korzystniejsze niż obligacje z dłuższym terminem zapadalności o stałym oprocentowaniu. Ceny obligacji zmiennokuponowych w ostatnim czasie zresztą wzrosły.

Warto też zwrócić uwagę na ostatnie wydarzenia na rynku obligacji emitentów gwarantowanych przez Skarb Państwa, czyli Banku Gospodarstwa Krajowego i Polskiego Funduszu Rozwoju. Obligacje tych emitentów były dotychczas wyceniane znacząco taniej niż obligacje skarbowe, przede wszystkim z powodu ich mniejszej płynności. W tym roku ich atrakcyjność wzrosła, bo zmiana ustawy, która weszła w życie w styczniu 2023 roku spowodowała, że nie wchodzą one już w bazę do naliczania tzw. podatku bankowego. Zwiększony popyt spowodował mocne zawężenie spreadów – jeszcze jesienią ubiegłego roku w wypadku obligacji funduszu antycovidowego FPC 0725 sięgał on nawet 88 punktów, a teraz spadł do poniżej 50 punktów. Ceny tej obligacji wzrosły mocniej niż ceny porównywalnych obligacji skarbowych, które i tak miały w ostatnich tygodniach dobrą passę.

Wojciech Kseń, Zarządzający w Caspar Asset Management S.A.

Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 2 lutego 2023 roku.

Podobne wpisy:


Nota prawna

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.

Powyższy komentarz zawiera dane, które pochodzą ze źródeł własnych Caspar Asset Management S.A., służy jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie UE nr 596/2014) oraz rekomendacji czy porady inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Caspar AM informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m. in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m. in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą ze zmian kursów walut. W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.

Prezentowane dane oparte są o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości. Jeżeli w treści materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są własne obliczenia Caspar AM. Stopy zwrotu przedstawiają stopę zwrotu za dany okres, obliczoną metodą procentu składanego na podstawie średnich, miesięcznych stóp zwrotu z portfeli zarządzanych, zgodnie z określoną strategią przez cały okres danego miesiąca. Przy obliczaniu miesięcznych stóp zwrotu przyjmuje się równe wagi dla wszystkich portfeli zarządzanych zgodnie z daną strategią. Wyniki strategii inwestycyjnych zostały obliczone jako średnie wyniki brutto wszystkich portfeli zarządzanych w ramach danej strategii inwestycyjnej. Wyniki brutto nie uwzględniają naliczonej części zmiennej Mieszanej Opłaty za Zarządzanie. Szczegółowe informacje o modelu danej strategii inwestycyjnej znajdują się w opisach strategii inwestycyjnych. Podane wyniki nie uwzględniają opłaty za zarządzanie oraz podatków. Do stawki opłaty za zarządzanie doliczany jest podatek VAT. Szczegółowe informacje o naliczaniu opłat za zarządzanie określone są w Regulaminie Świadczenia Usług Zarządzania Aktywami w Caspar Asset Management S.A.

Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A., usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.

Podobne wpisy:

platforma-caspar-tfi-awaria-2024
Trwa przerwa w dostępie do Platformy Caspar TFI S.A.
Informujemy, że wystąpiła awaria usługi informatycznej, która wywołuje tymczasową niedostępność Platformy Transakcyjnej Caspar TFI S.A.
infolinia-caspar-24-31
Skrócenie czasu pracy infolinii 24.12 oraz 31.12
W dniu 6 grudnia 2024 r. infolinie Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. będą dostępne od godziny 10:00.
platforma-caspar-tfi-awaria-2024
Trwa przerwa w dostępie do Platformy Caspar TFI S.A.
Informujemy, że wystąpiła awaria usługi informatycznej, która wywołuje tymczasową niedostępność Platformy Transakcyjnej Caspar TFI S.A.
infolinia-caspar-24-31
Skrócenie czasu pracy infolinii 24.12 oraz 31.12
W dniu 6 grudnia 2024 r. infolinie Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. będą dostępne od godziny 10:00.
krzysztof-kazmierczak-tekst-blogowy-1
Trump utrzyma wsparcie dla atomu - Krzysztof Kaźmierczak dla "Parkietu"
Poparcie dla atomu wśród republikanów może się utrzymać, zwłaszcza przy onshoringu – przenoszeniu łańcuchów dostaw do USA.
komentarz-caspar-tfi-listopad-2024-www
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI: listopad 2024
W listopadzie indeksy grupujące akcje amerykańskich spółek odnotowały powszechne wzrosty, a główne indeksy giełdowe osiągnęły nowe szczyty. Jednak nie wszędzie wyglądało to tak samo.
infolinia-caspar-am-tfi
Skrócenie czasu pracy infolinii w piątek 6 grudnia 2024 r.
W dniu 6 grudnia 2024 r. infolinie Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. będą dostępne od godziny 10:00.
ring-caspara-trump-po-prostu-lubi-amerykanski-biznes-www
Ring Caspara: Trump po prostu lubi amerykański biznes
Dyskusja o Ameryce w nowej erze Donalda Trumpa, hołdach lennych szefów spółek technologicznych i pragmatyzmie...

Udostępnij