Dla atomówek nie ma alternatywy – Krzysztof Kaźmierczak dla “Parkietu”

Dla atomówek nie ma alternatywy


Energetyka jądrowa jest źródłem czystej i bezpiecznej energii, przy jednoczesnej niezawodności i stabilności dostaw przez kilkadziesiąt lat.


Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.


Mimo poprawy nastrojów społeczeństw na Zachodzie, pośrednio w wyniku wzrostu cen prądu i obaw o bezpieczeństwo dostaw energii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, regularnie pojawiają się te same zestawy argumentów przeciwko budowie elektrowni atomowych.

Poza kwestią bezpieczeństwa często poruszanym aspektem są istotne opóźnienia przy budowach, połączone z przekroczeniem budżetu. Historycznie takie sytuacje miały miejsce przede wszystkim przy pierwszych realizacjach według nowych projektów, zmianach regulacyjnych, nieprzygotowanych łańcuchach dostaw, ogólnym braku doświadczenia przy realizacji tak złożonych projektów, a także gdy odchodzono od wystandaryzowanych konstrukcji. W latach 70. i 80., gdy na Zachodzie powstawało najwięcej nowych elektrowni, sporo z nich stawało się w pełni operacyjnymi jednostkami już po pięciu–siedmiu latach od rozpoczęcia budowy. W podobnym czasie do użytku oddają dziś nowe bloki Chiny, które aktualnie są krajem o największym planowanym wzroście mocy z elektrowni atomowych. Jeżeli Zachód wróciłby do podobnego cyklu inwestycyjnego, jaki miał miejsce 40 lub 50 lat temu, to wydaje się, że o ile opóźnienia przy pierwszych budowach są nieuchronne, o tyle z czasem sytuacja powinna ulec istotnej poprawie. Ważna może być także bardziej modułowa i wystandaryzowana budowa mniejszych reaktorów typu SMR.

Warto również pamiętać, że pierwotnie planowany czas życia w przypadku wielu działających obecnie elektrowni był istotnie wydłużany. W kanadyjskiej elektrowni Bruce trwa obecnie program przedłużania cyklu życia, który ma pozwolić na użytkowanie sześciu bloków aż do 2064 roku. Najstarszy z nich produkuje prąd od roku 1978. Według publikacji MIT zwiększanie cyklu życia powyżej 80 lat jest też możliwe w reaktorach AP1000 od Westinghouse, na których budowę zdecydowała się w ubiegłym roku Polska.

Działania w stronę utrzymania lub rozbudowy floty reaktorów podejmują obecnie m.in. Francja, Kanada, USA, Szwecja, Korea Południowa i Japonia. Istotnym negatywnym wyjątkiem są Niemcy, które 15 kwietnia 2023 roku planują wyłączenie trzech ostatnich reaktorów, mimo że ubiegłej zimy zmuszone były powrócić do węgla.

Krzysztof Kaźmierczak, Analityk w Caspar Asset Management S.A.

Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 30 marca 2023 roku.

Podobne wpisy:


Nota prawna

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.

Powyższy komentarz zawiera dane, które pochodzą ze źródeł własnych Caspar Asset Management S.A., służy jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie UE nr 596/2014) oraz rekomendacji czy porady inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Caspar AM informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m. in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m. in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą ze zmian kursów walut. W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.

Prezentowane dane oparte są o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości. Jeżeli w treści materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są własne obliczenia Caspar AM. Stopy zwrotu przedstawiają stopę zwrotu za dany okres, obliczoną metodą procentu składanego na podstawie średnich, miesięcznych stóp zwrotu z portfeli zarządzanych, zgodnie z określoną strategią przez cały okres danego miesiąca. Przy obliczaniu miesięcznych stóp zwrotu przyjmuje się równe wagi dla wszystkich portfeli zarządzanych zgodnie z daną strategią. Wyniki strategii inwestycyjnych zostały obliczone jako średnie wyniki brutto wszystkich portfeli zarządzanych w ramach danej strategii inwestycyjnej. Wyniki brutto nie uwzględniają naliczonej części zmiennej Mieszanej Opłaty za Zarządzanie. Szczegółowe informacje o modelu danej strategii inwestycyjnej znajdują się w opisach strategii inwestycyjnych. Podane wyniki nie uwzględniają opłaty za zarządzanie oraz podatków. Do stawki opłaty za zarządzanie doliczany jest podatek VAT. Szczegółowe informacje o naliczaniu opłat za zarządzanie określone są w Regulaminie Świadczenia Usług Zarządzania Aktywami w Caspar Asset Management S.A.

Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A., usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.

Podobne wpisy:

ring-caspara-trump-po-prostu-lubi-amerykanski-biznes-www
Trump po prostu lubi amerykański biznes
Dyskusja o Ameryce w nowej erze Donalda Trumpa, hołdach lennych szefów spółek technologicznych i pragmatyzmie...
komentarz-listopad-2024-cam-www
Komentarz rynkowy Caspar Asset Management S.A.: listopad 2024
Przedstawiamy komentarz, w którym Zespół Zarządzających z Caspar Asset Management S.A. podsumowuje sytuację rynkową z ostatniego miesiąca, która miała wpływ na wyniki inwestycyjne strategii.
ring-caspara-trump-po-prostu-lubi-amerykanski-biznes-www
Trump po prostu lubi amerykański biznes
Dyskusja o Ameryce w nowej erze Donalda Trumpa, hołdach lennych szefów spółek technologicznych i pragmatyzmie...
komentarz-listopad-2024-cam-www
Komentarz rynkowy Caspar Asset Management S.A.: listopad 2024
Przedstawiamy komentarz, w którym Zespół Zarządzających z Caspar Asset Management S.A. podsumowuje sytuację rynkową z ostatniego miesiąca, która miała wpływ na wyniki inwestycyjne strategii.
Caspar TFI: październik 2024
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI: październik 2024
Za pierwsze trzy kwartały tego roku indeks S&P 500 osiągnął stopę zwrotu na poziomie 22,1%, co stanowi najlepszy wynik za pierwsze 9 miesięcy roku od 1997 r.
mateusz-janicki-tekst-blogowy-1
Autonomiczne samochody wciąż przed szansą - Mateusz Janicki dla "Parkietu"
Jednym z wyzwań jest konieczność angażowania ludzi do zdalnego sterowania pojazdami w trudnych sytuacjach.
Instytucje, mm
Ring Caspara: Instytucje, moja miłość
Dyskusja o o nagrodzie Nobla dla trzech ekonomistów, znaczeniu instytucji dla funkcjonowania rynku i groźbie realizacji czarnego...
krzysztof-kazmierczak-tekst-blogowy-1
Rynek procesorów będzie rósł | Krzysztof Kaźmierczak dla "Parkietu"
Rynek procesorów wspierających rozwój sztucznej inteligencji cały czas znajduje się na dość wczesnym etapie rozwoju. Mimo że osiągnął...

Udostępnij