Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>
AI wkracza do gospodarki. Wolno wkracza – Krzysztof Kaźmierczak dla “Parkietu”
Informacja reklamowa. Sztuczna inteligencja wiązana jest często z gigantami technologicznymi z Doliny Krzemowej oraz innowacyjnymi startupami.
Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.
Potencjał rozwiązań AI wykracza jednak daleko poza sektor technologiczny i w niedalekiej przyszłości powinny na nim skorzystać także tradycyjne gałęzie przemysłu. Sztuczna inteligencja staje się ważnym narzędziem chociażby w optymalizacji procesów wydobywczych w sektorze naftowym i gazowym. Liderzy branży coraz częściej wykorzystują zaawansowane technologie do zwiększenia efektywności i obniżenia kosztów operacyjnych.
Shell, jeden z największych koncernów naftowych na świecie, zainwestował w rozbudowaną sieć czujników do zbierania danych. CEO spółki wskazywał niedawno, że zebrane informacje przetwarzane są zarówno przez nowoczesne modele sztucznej inteligencji, jak i bardziej konwencjonalne algorytmy, co umożliwia całodobowe monitorowanie pracy aktywów i powiadamianie inżynierów o wszelkich anomaliach.
Z kolei ConocoPhillips wykorzystuje AI do analizy danych geologicznych. CEO firmy, Ryan Lance, sugeruje, że zastosowanie sztucznej inteligencji w tym obszarze może prowadzić do znaczących oszczędności. Spółka szacuje, że koszty wydobycia ropy mogą zostać zredukowane potencjalnie nawet o 10 dolarów na baryłkę, co wpłynęłoby na istotną poprawę rentowności. Spółka eksperymentuje również z wykorzystaniem robotycznych wież wiertnicznych skracających znacznie czas odwiertów i wymagających mniej personelu.
Co ciekawe, wiele spółek z branży oprogramowania, która teoretycznie powinna być jednym z beneficjentów sztucznej inteligencji, doświadcza obecnie trudności. Kursy szeregu z nich są ciągle istotnie poniżej poziomów z 2021 roku, a część znajduje się w okolicy rocznych dołków. Zarządy tłumaczą tę sytuację ostrożnością swoich klientów z wydawaniem budżetów na IT i długimi cyklami sprzedażowymi. Trzeba przyznać, że tempo wzrostu przychodów w przypadku wielu spółek z sektora software spowolniło, a otoczenie stało się bardziej konkurencyjne niż jeszcze kilka lat temu. Wydaje się jednak, że największym problemem są chmurowi giganci, tacy jak Microsoft, Google czy Amazon. Posiadają oni bardzo szeroką ofertę, oferując niektóre produkty za darmo lub w bardzo niskiej cenie. Nawet gdy ich rozwiązanie nie jest najlepszym dostępnym na rynku, to ze względu na niski koszt są w stanie uzyskiwać istotne udziały na poszczególnych rynkach.
Krzysztof Kaźmierczak, Młodszy Zarządzający w Caspar Asset Management S.A.
Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 17 lipca 2024 roku.
Podobne wpisy:
Nota prawna
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.
Powyższy komentarz zawiera dane, które pochodzą ze źródeł własnych Caspar Asset Management S.A., służy jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.
Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie UE nr 596/2014) oraz rekomendacji czy porady inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Caspar AM informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m. in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m. in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą ze zmian kursów walut. W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.
Prezentowane dane oparte są o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości. Jeżeli w treści materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są własne obliczenia Caspar AM. Stopy zwrotu przedstawiają stopę zwrotu za dany okres, obliczoną metodą procentu składanego na podstawie średnich, miesięcznych stóp zwrotu z portfeli zarządzanych, zgodnie z określoną strategią przez cały okres danego miesiąca. Przy obliczaniu miesięcznych stóp zwrotu przyjmuje się równe wagi dla wszystkich portfeli zarządzanych zgodnie z daną strategią. Wyniki strategii inwestycyjnych zostały obliczone jako średnie wyniki brutto wszystkich portfeli zarządzanych w ramach danej strategii inwestycyjnej. Wyniki brutto nie uwzględniają naliczonej części zmiennej Mieszanej Opłaty za Zarządzanie. Szczegółowe informacje o modelu danej strategii inwestycyjnej znajdują się w opisach strategii inwestycyjnych. Podane wyniki nie uwzględniają opłaty za zarządzanie oraz podatków. Do stawki opłaty za zarządzanie doliczany jest podatek VAT. Szczegółowe informacje o naliczaniu opłat za zarządzanie określone są w Regulaminie Świadczenia Usług Zarządzania Aktywami w Caspar Asset Management S.A.
Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A., usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.
TAGI: rynki finansowe,