Drugie pod względem wielkości państwo Ameryki Południowej odchodzi od interwencjonizmu na rzecz wolnego rynku. Wszystko za sprawą Mauricio Macriego, który został prezydentem Republiki Argentyńskiej 10 grudnia 2015 roku, pokonując w drugiej turze Daniela Scioliego. W ciągu kilku miesięcy Macri wprowadził reformy gospodarcze, zaczął odbudowywać relacje ze światem i przywrócił kraj na międzynarodowy rynek długu.
Niedługo po objęciu fotela prezydenckiego Macri poleciał do Davos na Światowe Forum Ekonomicznie, gdzie zagraniczni inwestorzy byli pod ogromnym wrażeniem tempa wprowadzania reform gospodarczych w drugim największym państwie Ameryki Południowej. Dzięki staraniom nowego prezydenta, po piętnastu latach przerwy Argentyna wróciła na światowy rynek długu. Po bankructwie w 2001 roku grupa inwestorów z USA skupowała rządowy dług Argentyny z dużym dyskontem, żądając spłaty wartości nominalnej, czego przez wiele lat odmawiały kolejne rządy. Zgodnie z zakazami sądowym, rząd nie mógł wypłacić odsetek żadnym innym wierzycielom, dopóki nie spłaci amerykańskich funduszy hedgingowych, co uniemożliwiało zaciąganie kolejnych zobowiązań. Macri dogadał się z amerykańskimi inwestorami i Argentyna wyemitowała pierwszy od piętnastu lat dług, na który zagraniczni inwestorzy zgłosili popyt ponad czterokrotnie przewyższający wielkość emisji. Rozwiązanie problemu długu i reformy gospodarcze nowego prezydenta skłoniły agencję ratingową Moody’s do podniesienia oceny wiarygodności kredytowej Argentyny.
Po dwunastu latach rządów pełnych niechęci do innych państw, w szczególności do „imperializmu amerykańskiego”, Argentyna pod wodzą nowego prezydenta zaczyna dialog ze światem. Na obchodach stu dni rządów Mauricio Macriego w Argentynie gościł Barack Obama. Poprzednim prezydentem Stanów Zjednoczonych, który odwiedził Argentynę był George W. Bush podczas „Szczytu Ameryk” w 2005 roku. Po zmianie władzy Buenos Aires odwiedzili już także prezydent Francji François Hollande i premier Włoch Matteo Renzi. W marcu tego roku Bank Światowy ogłosił, że udzieli pożyczek Argentynie na sumę około 4 mld dolarów przez kolejne dwa lata. Dodatkowo, kraj Mauricio Macriego ubiega się o zostanie pełnoprawnym członkiem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), obecnie ma status obserwatora w kilku Komitetach. Póki co Meksyk i Chile są jedynymi państwami w regionie, które zostały przyjęte do OECD.
W Argentynie nadchodzi także czas na rozlicznie dwunastu lat rządów lewicy. Cristina Fernández de Kirchner oraz kilku jej współpracowników zostali oskarżeni o nadużycia, malwersacje, łapówkarstwo i pranie brudnych pieniędzy. Była prezydent jest zamieszana w kilka innych spraw, m. in. w podejrzane transakcje Banku Centralnego na instrumentach pochodnych, które kosztowały Skarb Państwa ponad 5 mld dolarów. Wieloletni współpracownik rodziny Kirchnerów, Julio de Vido, szef gabinetu Aníbal Fernández oraz były wiceprezydent Amado Boudou zostali oskarżeni o korupcję.
Według sondaży poparcie dla nowego prezydenta nie słabnie. Macri stracił na popularności jedynie w obszarach, gdzie w związku z jego reformami gospodarczymi zostały zmniejszone subsydia dla energii i transportu. Nauczone interwencjonistycznej polityki poprzedniego rządu społeczeństwo musi przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, która póki co, wygląda dla Argentyny obiecująco.
Mieszkańcy Wenezueli czy Brazylii z zazdrością spoglądają dziś na kraj Macriego, ale przykład Argentyny powinien im pokazywać, że jest nadzieja.
Najważniejsze reformy Mauricio Macriego:
- Zmniejszenie wydatków rządowych i subsydiów, przez co ceny energii i transportu wzrosły.
- Pobudzenie eksportu dzięki zmianom w restrykcjach podatkowych i przepływie kapitału.
- Zniesienie ograniczeń w wymianie walutowej.
- Powołanie nowych sędziów Sądu Najwyższego.
- Cofnięcie dekretu Cristiny de Kirchner o przetransferowaniu funduszy federalnych na niższe szczeble samorządowe (uchwalonego w ostatnich minutach władzy).
- Podjęcie negocjacji ze związkami zawodowymi nad korelacją podwyżek płac z wysokością inflacji.
Dlaczego warto się zapisać?
- Przed innymi otrzymasz powiadomienia o wywiadach z naszymi specjalistami.
- Będziesz na bieżąco z najnowszymi wpisami z bloga, aktualności dotyczących spółki i innych starannie wyselekcjonowanych materiałów.
- Będziemy Cię informować o aktualnych promocjach.
- Nie będziesz otrzymywał niechcianych wiadomości.