Sektor półprzewodników jest siłą napędową obecnej hossy na globalnych rynkach akcyjnych. Indeks grupujący spółki z tej branży, The Philadelphia Semiconductor, wzrósł na przestrzeni ostatniej dekady o ponad 600%, podczas gdy indeks S&P500 o 200%. Takie spółki, jak Broadcom, Intel, Nvidia czy Texas Instruments wykorzystały i nadal wykorzystują popularyzację smartfonów, wzrost wydatków na centra danych, czy rozwój samochodów hybrydowych i elektrycznych.
Globalny rynek półprzewodników, do którego zalicza się m.in. procesory, mikrokontrolery i tranzystory, jest wart ponad 400 mld dolarów rocznie. Ogromna kwota, ale nie ma co się dziwić zważywszy, jak ważną rolę odgrywa w naszym codziennym życiu elektronika. Komputery wykorzystują coraz wydajniejsze procesory i karty graficzne, a w smartfonach pojawiają się nowe funkcje, choćby odblokowywanie telefonu poprzez rozpoznawanie twarzy dzięki modułom 3D sensing. To właśnie przede wszystkim w komputerach i smartfonach znajdują zastosowanie półprzewodniki, stanowiąc 60% tego rynku. Na znaczeniu zyskuje branża motoryzacyjna i jest to jeden z najszybciej rosnących segmentów. Wynika to ze wzrostu zawartości elektroniki w samochodach i rozwoju technologii, m.in. zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy.
Obejrzyj także związany z tematem film Łukasza Zymiery: Czeka nas technologiczna bańka?
Branża produkcji półprzewodników jest jednak cykliczna i po okresach szybkiego wzrostu może przyjść spowolnienie lub nagły spadek. Cykliczność bierze się ze złożoności całego łańcucha dostaw w tej branży. Od zaprojektowania danego procesora do jego wyprodukowania mija często wiele miesięcy, a firmy, które wytwarzają te układy muszą się do tego przygotować. Inwestowanie w branżę półprzewodników przyniosło wysokie stopy zwrotu na przestrzeni ostatnich lat, ale trzeba pamiętać, że towarzyszyło temu także wysokie ryzyko. W 2015 roku wzrost branży wyhamował do zera, a indeks The Philadelphia Semiconductor zanotował spadek o prawie 30% w ciągu zaledwie trzech miesięcy, podczas gdy indeks S&P 500 spadł wówczas tylko o 12%. Po świetnym 2017 roku i wzroście branży o ponad 20% rok do roku, obecnie obserwujemy spowolnienie, a kursy wielu spółek od początku roku zanotowały dwucyfrowe spadki.
Patrząc na ten sektor warto zwrócić uwagę na to, w jakiej fazie cyklu jest gospodarka światowa. Obecnie jesteśmy w dojrzałej fazie cyklu, a producenci półprzewodników osiągają ponadprzeciętne wzrosty przychodów oraz rekordowe marże. W razie pogorszenia się koniunktury kursy tych spółek mogą tracić bardziej niż szeroki rynek. Z drugiej jednak strony, niektóre spółki korzystają na takich nowych trendach, jak rozwój sztucznej inteligencji, Internet Rzeczy, pracują nad technologiami umożliwiającymi autonomiczne poruszanie się pojazdów. Obecne przeceny mogą stanowić okazję do zakupów spółek o znacznych przewagach konkurencyjnych, zaawansowanych technologicznie oraz o dobrych perspektywach rozwoju.
Łukasz Zymiera, Młodszy zarządzający Caspar Asset Management S.A.
Dlaczego warto się zapisać?
- Przed innymi otrzymasz powiadomienia o wywiadach z naszymi specjalistami.
- Będziesz na bieżąco z najnowszymi wpisami z bloga, aktualności dotyczących spółki i innych starannie wyselekcjonowanych materiałów.
- Będziemy Cię informować o aktualnych promocjach.
- Nie będziesz otrzymywał niechcianych wiadomości.