Informacja reklamowa. Podatek od zysków kapitałowych (znany powszechnie jako “Podatek Belki”) to 19% podatek od zysku z depozytów bankowych i inwestycji w papiery wartościowe. Danina jest obowiązkowa tylko od kwoty uzyskanego zysku. Jeżeli nie ma uzyskania przychodu, nie ma opisywanego podatku.
Podatek od zysków kapitałowych, od kiedy obowiązuje?
Zobowiązanie zostało wprowadzone w roku 2002. Na początku oddziaływało wyłącznie na depozyty bankowe (jak lokaty, czy konta oszczędnościowe) i miało stawkę 20%. W 2004 roku podjęto decyzję o nowelizacji, obniżając stawkę do 19% i rozszerzając zobowiązanie na inwestycje w papiery wartościowe (na przykład akcje). Dziś opisywanym podatkiem objęte są niemal wszystkie produkty o charakterze inwestycyjnym.
Ciekawostka – powszechną nazwę zawdzięcza ówczesnemu ministrowi finansów – Markowi Belce – z którego inicjatywy podatek wprowadzono. Wprowadzenie pierwotnie miało mieć charakter tymczasowy.
Jaki jest Podatek Belki?
Podatek ten to zryczałtowana (czyli ustalona z góry) stawka, która wynosi 19% od osiągniętego dochodu. Bez znaczenia jest pochodzenie zysku, dodatkowo nie ma możliwości odliczania kosztów uzyskania takiego przychodu. Taka stawka sprawia, że rozliczanie jest stosunkowo proste i – na przykład przy inwestycji w fundusze inwestycyjne Caspar TFI – rozliczane automatycznie przy wypłacie przez Towarzystwo.
Na przykład, kupiliśmy jednostki uczestnictwa subfunduszu Caspar Globalny za 1000 złotych. Po 2 miesiącach zauważyliśmy, że zakupione jednostki są warte 2000 złotych. Osiągnięty zysk to 1000 złotych i to od niego naliczony zostanie podatek w wysokości 190 złotych. W przypadku kwot niepełnych zaokrągla się do pełnych groszy w górę.
Kto płaci podatek od zysków kapitałowych?
W wielu przypadkach odpowiada za to instytucja, która oferuje usługę. Lokaty, konta oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne i inne tego typu instrumenty nie wymagają szczególnej aktywności ze strony klienta. Banki czy towarzystwa funduszy inwestycyjnych samodzielnie rozliczają się z Urzędem Skarbowym w ten sposób, że na konto odbiorcy trafia już odpowiednio pomniejszona kwota.
W przypadku subfunduszy Caspar TFI kwota widoczna na Platformie Transakcyjnej jest już kwotą pomniejszoną o wszelkie opłaty związane z dystrybucją oraz zarządzaniem. Środki tam widniejące zostają pomniejszone przy wypłacie już tylko wyłącznie o podatek od zysków kapitałowych w przypadku powstania tego zysku.
Sprawdź też nasz poradnik: Jak zacząć inwestować?
Jak nie płacić Podatku Belki?
Istnieją różne możliwości. Od złożonych – jak inwestycje w nieruchomości – po proste – jak inwestycje w IKE bądź IKZE. Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) czy Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) pozwalają na gromadzenie środków i pomnażanie ich z myślą o emeryturze. Zgromadzone tam oszczędności nie są obarczone podatkiem, o ile – na przykład – nie zostaną wypłacone przed datą graniczną.
Więcej o tego typu formach inwestowania i oszczędzania możecie przeczytać na stronie F-Trust SA. Znajduje się tam również szeroka oferta tych instrumentów, która umożliwi proste i wygodne porównanie.
Czytaj także nasze pozostałe poradniki: