Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>
Strategia Akcji Spółek Strefy Euro – wrzesień 2021
Mateusz Janicki, zarządzający Strategią Akcji Spółek Strefy Euro:
We wrześniu Strategia Akcji Spółek Strefy Euro zanotowała spadek o 3,04% przy benchmarku, który spadł o 1,33%. Od początku roku do końca września wynik Strategii wyniósł 14,11%, przy benchmarku 16,08%.
Wrzesień rozpoczął się całkiem dobrze dla rynków akcji, jednak jego końcówka oraz początek października zostały zdominowane przez rosnące ceny energii i gazu. To oczywiście temat, którego pominąć nie można. W Chinach ograniczenia prądu z początku dotyczyły tylko przedsiębiorstw, jednak z czasem sytuacja stała się na tyle poważna, że dotknęła też gospodarstw domowych.
W Europie jeszcze takich problemów nie mamy, jednak ceny gazu i energii w niektórych krajach wzrosły od początku roku do szczytu nawet trzykrotnie. W krótkim terminie rozwiązaniem może okazać się gaz z Rosji. W długim – budowa magazynów gazu oraz zwiększenie jego wydobycia. W tej jednak chwili przyszłość jest całkowitą zagadką – wszystko zależy od pogody. Według prognoz Bloomberg NEF, jeśli czeka nas przeciętna lub ciepła zima sytuacja związana z cenami gazu i energii ma szansę się ustabilizować. Natomiast jeśli zima okaże się ostra, to ceny mogą poszybować jeszcze wyżej. To wynika z faktu, że średnio w ciągu ostatnich pięciu lat europejskie magazyny gazu były zapełnione w 92%, a obecnie ten wskaźnik wynosi 72%, co jest jeszcze skutkiem ubiegłej, silniejszej zimy.
Problemy energetyczne mogą prowadzić do kolejnego tematu, który w ostatnim czasie mocno wstrząsnął rynkiem. To słowo na S, które bardzo źle się kojarzy. Stagflacja, połączenie braku wzrostu gospodarczego z inflacją. Wysoki poziom inflacji, który obserwujemy w połączeniu z ograniczeniami produkcji wywołanymi wspomnianym kryzysem energetycznym zostałby źle odebrany przez rynek. Dodatkowo wyższe ceny energii mogą się przełożyć na wzrost inflacji również w przyszłym roku.
Najbardziej narażone na wysokie ceny energii są firmy produkcyjne, które konsumują duże ilości energii. W tym kontekście spółki wchodzące w skład portfela powinny radzić sobie stosunkowo dobrze. Nie wykluczam jednak, że w najbliższym czasie pojawią się w portfelu spółki, które na przedłużającym się kryzysie energetycznym mogłyby skorzystać. Innym popularnym tematem ubiegłego miesiąca były problemy finansowe Evergrande. W związku z tym, że był on bardzo często poruszany i komentowany przez całą rzeszę specjalistów dodam krótko, że nie przewiduję, żeby miał on istotny wpływ na wyniki Strategii.
Scenariusz stagflacyjny i wyższe stopy procentowe mogą negatywnie przełożyć się na wyceny spółek giełdowych. Z drugiej jednak strony za rynkiem akcji przemawia brak atrakcyjnej alternatywy. W tym momencie alokacja w akcje w ramach Strategii pozostaje na wysokim poziomie i nie przewiduję istotnych zmian w tym zakresie. Tak jak wspomniałem na samym początku komentarza, ocena perspektyw w krótkim terminie dla cen energii, a tym samym gospodarki i rynku akcji, jest bardzo trudna, ponieważ w ogromnym stopniu zależy od pogody, jaka będzie panować zimą, czego z całą pewnością nikt nie potrafi przewidzieć. Jednocześnie warto przypomnieć, że jednym ze sposobów radzenia sobie z niepewnością w krótkim terminie jest skupienie się na inwestowaniu długoterminowym. Dodatkowo, dzięki comiesięcznym, regularnym wpłatom można osiągnąć lepsze wyniki niż szukając lokalnego dołka (źródło:link).
We wrześniu Strategia Akcji Spółek Strefy Euro zanotowała spadek o 3,04% przy benchmarku, który spadł o 1,33%. Od początku roku do końca września wynik Strategii wyniósł 14,11%, przy benchmarku 16,08%.
Podobne wpisy:
TAGI: cam,