Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>
Strategia Akcji Spółek Strefy Euro – kwiecień 2020
Mateusz Janicki, zarządzający Strategią Akcji Spółek Strefy Euro:
W kwietniu 2020 roku Strategia Akcji Spółek Strefy Euro zyskała 6,88%, podczas gdy benchmark wzrósł o 6,26%.
Kwiecień, mimo obaw wielu inwestorów i napływu coraz gorszych danych z gospodarki, okazał się miesiącem wzrostów na rynkach akcji. Odpowiadając na pytanie, dlaczego właściwie rynki rosły, trzeba mieć na względzie kilka czynników, które miały na to wpływ. Przede wszystkim pomoc rządowa.
Bezrobocie, pomoc rządowa, rynki akcyjne
Zastosowanie tego narzędzia pozwoliło ograniczyć skalę upadłości, co z kolei przełożyło się na ograniczenie wzrostu stopy bezrobocia. Jednocześnie spółki, które były lepiej przygotowane na czarny scenariusz nie mogły do końca pochwalić się swoją zaradnością. Przykładem są chociażby linie lotnicze. Te, które w ostatnich latach radziły sobie lepiej od innych, zdobywały rynek, miały silny bilans i wręcz czekały na problemy branży, które doprowadziłyby do konsolidacji rynku, będą musiały jeszcze poczekać. Pomoc rządowa w postaci udzielonych pożyczek czy też udziałów kapitałowych pozwoli przetrwać słabszym graczom, którzy borykali się z problemami jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa. Innym czynnikiem, który pomógł rynkom w ubiegłym miesiącu były duże napływy do funduszy akcyjnych, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.
Branża samochodowa
W Europie ważnym sektorem gospodarki jest szeroko pojęta branża samochodowa. Warto więc, moim zdaniem, spojrzeć na spółki, które dostarczają części do produkcji samochodów. Firmy te zachowywały się w ostatnim czasie relatywnie dobrze na tle rynku. Ci dostawcy zanotowali w ostatnim kwartale wzrost przychodów wyższy o ponad 10% niż produkcja samochodów osobowych. Dziwne?
Niekoniecznie – producenci samochodów, którzy chcieli zapewnić ciągłość produkcji, musieli zadbać o zapasy w razie potencjalnych problemów z łańcuchem dostaw. Inwestorzy natomiast reagowali na te dane bardzo optymistycznie, bo oczekiwali najgorszego. Jednak potencjał do zmaterializowania się tego ryzyka nadal istnieje, a został on jedynie odsunięty na kolejne kwartały. Dostawcy producentów samochodów są, moim zdaniem, dobrym przykładem na to, co może również dotyczyć innych branż oraz jak rynek ocenia wyniki finansowe tych firm i perspektyw na kolejne kwartały.
Rynek akcji – perspektywy
Patrząc z szerszej perspektywy na rynek akcji, wiele firm przy okazji wyników za pierwszy kwartał wycofało podawane wcześniej prognozy na 2020 rok ze względu na panującą niepewność. Duża część z nich zrezygnowała z wypłaty dywidendy lub przynajmniej ograniczyła jej wysokość. Ograniczenie ryzyka w ten sposób wydaje się być słusznym działaniem, biorąc pod uwagę potencjalne problemy płynnościowe spółek. Gdy sytuacja ulegnie poprawie, inwestorzy na nowo będą mogli się domagać wypłacenia tych środków.
Sprawa ujemnej ceny ropy, odmrażanie gospodarki, pomoc rządowa
Ważnym tematem ubiegłego miesiąca była ujemna cena ropy. Samo zdarzenie było raczej tymczasowe, jednak pokazało ono, w jak bardzo nietypowym otoczeniu się obecnie znajdujemy – popyt jest tak niski, że rodzi problemy braku miejsc do magazynowania surowców. Ujemne ceny ropy można zaliczyć do zbioru danych o nazwie „najgorsze dane w historii”. Mimo że zbiór jest ciągle aktualizowany przez spływające informacje, dane z realnej gospodarki i ceny surowców nadal nie napawają optymizmem, to rynek akcji wydaje się to ignorować. Rządzący stoją obecnie przed trudnym wyborem dotyczącym luzowania obostrzeń. Szybsze otwieranie gospodarki może pozwolić na powrót do normalności, ale z drugiej strony niesie ryzyko istotnego wzrostu nowych zachorowań i w konsekwencji również śmierci wielu osób. O ile doprowadzić do recesji jest bardzo łatwo – wystarczy zakazać części podmiotom wykonywania działalności – o tyle powrót do wzrostów może okazać się dużo trudniejszy. Zmienią się warunki wykonywania pracy, podróżowania, nawyki konsumentów również będą musiały ulec zmianie. To, przynajmniej początkowo, będzie generowało dodatkowe koszty. Było to już zauważalne w wynikach spółek, których wyniki za pierwszy kwartał 2020 roku poznaliśmy.
Powrót tematu wojny handlowej
W kontekście rynków finansowych warto też zwrócić uwagę na powracający konflikt handlowy między USA a Chinami, który w ostatnim czasie ze względu na pandemię zszedł na drugi plan. Wypowiedzi prezydenta Stanów Zjednoczonych o „chińskim wirusie” nie sprzyjają łagodzeniu napięcia. W przypadku dalszego zaognienia konfliktu rynki akcji mogą nerwowo reagować na doniesienia z nim związane.
W kwietniu 2020 roku Strategia Akcji Spółek Strefy Euro zyskała 6,88%, podczas gdy benchmark wzrósł o 6,26%.
Podobne wpisy:
TAGI: cam,