Mateusz Janicki, zarządzający Strategią Akcji Spółek Strefy Euro:
Informacja reklamowa
W czerwcu Strategia Akcji Spółek Strefy Euro zanotowała wzrost o 3,30% przy benchmarku, który wzrósł o 1,80%.
Ostatni miesiąc obfitował w negatywne informacje ze spółek europejskich. Gorsze wyniki finansowe ogłosiły takie spółki jak chociażby: Siemens, Siemens Energy, Sartorius, Lanxess, DSM-Firmenich czy Virbac.
W przypadku Siemensa problemem okazał się popyt w Chinach, który odbudowuje się wolniej niż oczekiwano, co negatywnie przekłada się na zamówienia w segmencie Digital Industries. Z kolei, chociaż powód osłabienia w przypadku Lanxessa był raczej oczekiwany, czyli słabszy popyt po stronie konsumentów, sektora budowlanego i elektroniki, to skala słabości zaskoczyła. Mimo to, w ramach strategii udało się wygenerować pozytywną stopę zwrotu, co wynikało w szczególności z przeważenia sektora energii. Wiele spółek z tego sektora w ostatnich latach skupiło się na poprawie efektywności, dzięki czemu nawet przy niższych cenach ropy naftowej są one w stanie generować dwucyfrowe przepływy pieniężne dla akcjonariusza, którymi zresztą dzielą się w formie dywidend i skupów akcji.
Pomimo wspomnianych negatywnych informacji oraz słabnących odczytów PMI giełdowe indeksy europejskie znajdują się blisko swoich historycznych szczytów. Również kurs euro w stosunku do dolara amerykańskiego utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie pomimo stopniowej deindustrializacji Europy, którą potwierdzają chociażby dane o spadającej konsumpcji gazu na Starym Kontynencie.
Duże znaczenie dla dalszego zachowania giełd będzie miał nadchodzący sezon wyników. W szczególności należy zwrócić uwagę na komentarze spółek w odniesieniu do popytu w Chinach oraz zachowania konsumentów. Jednocześnie wciąż obserwujemy inflację na poziomie powyżej celu banków centralnych i pojawia się wiele wypowiedzi wskazujących, że obecny poziom stóp procentowych zostanie co najmniej utrzymany, a być może nawet podniesiony. Wyższą inflację nadal wspiera stosunkowo silny rynek pracy.
W ostatnim czasie w składzie strategii pojawiały się nowe spółki z takich sektorów jak ochrona zdrowia czy przemysł, postępuje dywersyfikacja portfela oraz stopniowe zwiększanie udziału największych spółek. Jednocześnie uważam, że należy utrzymywać selektywne podejście przy doborze akcji do portfela i skupiać się na długim horyzoncie inwestycyjnym.
W czerwcu Strategia Akcji Spółek Strefy Euro zanotowała wzrost o 3,30% przy benchmarku, który wzrósł o 1,80%.
Podobne wpisy:
Nota prawna
Powyższy komentarz zawiera dane, które pochodzą ze źródeł własnych Caspar Asset Management S.A., służy jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.
Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie UE nr 596/2014) oraz rekomendacji czy porady inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Caspar AM informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m. in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m. in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą ze zmian kursów walut. W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.
Prezentowane dane oparte są o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości. Jeżeli w treści materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są własne obliczenia Caspar AM. Stopy zwrotu przedstawiają stopę zwrotu za dany okres, obliczoną metodą procentu składanego na podstawie średnich, miesięcznych stóp zwrotu z portfeli zarządzanych, zgodnie z określoną strategią przez cały okres danego miesiąca. Przy obliczaniu miesięcznych stóp zwrotu przyjmuje się równe wagi dla wszystkich portfeli zarządzanych zgodnie z daną strategią. Wyniki strategii inwestycyjnych zostały obliczone jako średnie wyniki brutto wszystkich portfeli zarządzanych w ramach danej strategii inwestycyjnej. Wyniki brutto nie uwzględniają naliczonej części zmiennej Mieszanej Opłaty za Zarządzanie. Szczegółowe informacje o modelu danej strategii inwestycyjnej znajdują się w opisach strategii inwestycyjnych. Podane wyniki nie uwzględniają opłaty za zarządzanie oraz podatków. Do stawki opłaty za zarządzanie doliczany jest podatek VAT. Szczegółowe informacje o naliczaniu opłat za zarządzanie określone są w Regulaminie Świadczenia Usług Zarządzania Aktywami w Caspar Asset Management S.A.
Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A., usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.