Informacja reklamowa. Przedstawiamy komentarz, w którym Zespół Zarządzających z Caspar Asset Management S.A. podsumowuje sytuację rynkową z ostatniego miesiąca, która miała wpływ na wyniki inwestycyjne strategii.
Grudzień – miesiąc podsumowań i prognoz
Grudzień – co nie jest zaskoczeniem – obfitował w podsumowania i prognozy rynkowe na kolejny rok. Większość analityków spodziewa się utrzymania lub nawet przyspieszenia obecnej dynamiki wzrostu zysków spółek giełdowych, a co za tym idzie wzrostu ich wycen. Z wielu stron słychać również głosy, że wyceny firm amerykańskich są wysokie. Rzeczywiście wskaźnik P/E dla S&P jest powyżej historycznych poziomów – stąd wiele osób zadaje sobie pytanie, czy obecnie jest jeszcze jakakolwiek przestrzeń do wzrostów dla indeksów giełdowych.
Tempo wzrostu zysków
Wyceny rzeczywiście są wymagające – konkretnie wymagają one, co najmniej, utrzymania tempa wzrostów zysków. Nie jest to niemożliwe, ponieważ firmy wciąż są w stanie w wielu obszarach poprawiać efektywność – chociażby dzięki automatyzacji i robotyzacji czy nawet coraz częściej wymienianej sztucznej inteligencji, której rozwój wciąż jest na wczesnym etapie. Przekłada się to na przyspieszenie tempa wzrostu produktywności całej gospodarki amerykańskiej. Wciąż istnieje wiele wątpliwości co do wdrożenia sztucznej inteligencji i jej skuteczności oraz opłacalności. Jednak zaczynają się pojawiać przykłady konkretnych zastosowań, które pozwalają zwiększyć przychody twórców takiego rozwiązania – a jednocześnie oferują ich klientom wysokie zwroty z inwestycji w taki produkt dzięki oszczędnościom kosztowym.
W przypadku tempa wzrostu wyników spółek pomóc mogą zapowiadane przez prezydenta elekta deregulacje. Innym pozytywnym czynnikiem mogłyby być sygnalizowane przez Elona Muska cięcia wydatków budżetowych ale pod warunkiem, że zaoszczędzone środki trafiłyby na inwestycje w projekty infrastrukturalne. Te czynniki mogą mieć wpływ na tempo wzrostu zysków w dłuższym terminie. Kwestią otwartą zostaje jednak, czy ten wpływ zobaczymy już w 2025 roku.
Posiedzenie FED
W grudniu ważnym wydarzeniem okazało się również posiedzenie Rezerwy Federalnej, na którym stopy procentowe zostały obniżone o 25 punktów bazowych. Przy okazji tego posiedzenia opublikowane zostały również prognozy dotyczące obniżek stóp procentowych w 2025 roku. Negatywnym zaskoczeniem dla rynku był fakt, że członkowie FED spodziewają się tylko dwóch obniżek w ciągu 2025.
Pozytywne zaskoczenia?
Jedną ze spółek, które pozytywnie wyróżniły się w grudniu na tle całego rynku był Broadcom – producent między innymi mikroprocesorów produkowanych na zamówienie dla dużych firm operujących centrami danych. Najpierw spółka ogłosiła współpracę nad półprzewodnikami dla Apple, a następnie przy okazji wyników finansowych poinformowała, że wartość rynku wspomnianych mikroprocesorów dla obecnych klientów może wynieść 60-90 miliardów USD. Rynek na te informacje zareagował z dużym optymizmem.
Co z Europą?
Europa na zarysowanym wyżej tle wciąż nie wygląda zachęcająco – lokalne firmy nadal borykają się z różnego rodzaju przeszkodami w formie regulacji czy wysokich i zmiennych cen energii. Potencjalnym bodźcem do wzrostów na Starym Kontynencie mogłyby okazać się najbliższe wybory w Niemczech, które odbędą się w lutym 2025 roku. Gdyby nowy rząd jako swój priorytet ustanowił rozwój gospodarki i wsparcie przemysłu – mogłoby to dać iskierkę nadziei dla deregulacji w całej Unii Europejskiej. Mało kto jednak spodziewa się takiego scenariusza a szansa na jego realizację pewnie jest bardzo niska, choć nie zerowa.
Nota prawna – przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową
Powyższy komentarz zawierający dane, które pochodzą ze źródeł własnych Caspar Asset Management S.A., służy jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.
Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie UE nr 596/2014) oraz rekomendacji czy porady inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Caspar AM informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m. in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m. in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą ze zmian kursów walut. W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.
Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A., usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.
Wszelkie materiały przedstawione w niniejszym dokumencie podlegają ochronie na podstawie przepisów prawa autorskiego oraz innych przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej.