Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej
Przegląd rynku:
Główne indeksy amerykańskie
Indeks S&P 500 znajduje się w gorącym trendzie wzrostowym od czasu odbicia się od minimów w czwartym kwartale 2022 r. Od tego momentu amerykański flagowy indeks akcji kończył swoje notowania wyżej aż w siedmiu z ośmiu kwartałów – w tym cztery razy z rzędu był na plusie. W ciągu poprzednich czterech kwartałów całkowity wzrost wyniósł 36,3%, co przez ostatnie 20 lat miało miejsce tylko wtedy, gdy rynek akcji odbijał się od minimów spowodowanych przez COVID-19 w 2020 r. i minimów kryzysu finansowego w 2009 r. Za pierwsze trzy kwartały tego roku indeks S&P 500 osiągnął stopę zwrotu na poziomie 22,1%, co stanowi najlepszy wynik za pierwsze 9 miesięcy roku od 1997 r.
Rysunek 1, Źródło: https://www.nasdaq.com/articles/third-quarter-2024-review-and-outlook.
Patrząc na indeksy, wartym zauważenia jest fakt, że 8 z 11 sektorów o dużej kapitalizacji zakończyło wrzesień na plusie, na czele z dobrami dyskrecjonalnymi (+7,1%) i sektorem użyteczności publicznej (+6,6%). Natomiast sektor energii był najsłabszym spośród wszystkich we wrześniu (-2,7%), ale też jedynym spadającym ostatnie dwa kwartały z rzędu.
Rysunek 2, Źródło: https://www.nasdaq.com/articles/third-quarter-2024-review-and-outlook.
Fed – długo oczekiwana decyzja
W połowie września odbyło się długo wyczekiwane posiedzenie Rezerwy Federalnej, na której postanowiono o obniżeniu stopy procentowej. Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował o obniżeniu głównej stopy oprocentowania pożyczek jednodniowych o pół punktu procentowego – czyli o 50 punktów bazowych. Nastąpiło to pośród oznak, że inflacja się uspokaja, a rynek pracy słabnie. W komunikacie jednoznacznie podkreślono cel, do którego zmierza FED – wsparcie maksymalizacji zatrudnienia i przywrócenie inflacji do docelowego poziomu 2%.
Oprócz wymienionej powyżej obniżki, Komitet Otwartego Rynku wskazał – poprzez swój „wykres punktowy” – równowartość 50 punktów bazowych cięć do końca roku, co jest zgodne z oczekiwaniami rynku. Macierz oczekiwań poszczególnych urzędników wskazywała na kolejny pełny punkt procentowy cięć do końca 2025 r. i pół punktu procentowego w 2026 r. Łącznie wykres punktowy pokazuje, że stopa referencyjna spadnie o około 2 punkty procentowe w odniesieniu do okresu sprzed pierwszej obniżki.
Rysunek 3, Źródło: https://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/files/fomcprojtabl20240918.pdf.
Słabość na rynku ropy
Ceny ropy naftowej pozostają pod presją. Częściowo dlatego, że OPEC+ planuje zwiększyć produkcję w najbliższych miesiącach, a popyt na surowiec w Chinach – największym na świecie importerze ropy naftowej – pozostaje stłumiony. Ceny znajdują niewielkie wsparcie w trwających napięciach na Bliskim Wschodzie. Między innymi po tym, jak Izrael zabił przywódcę Hezbollahu Hassana Nasrallaha w ataku lotniczym w Bejrucie w końcówce września, co spowodowało wzrost napięcia i ryzyko eskalacji trwającego konfliktu.
Jednak wydaje się, że premia za ryzyko geopolityczne jest ograniczona wobec potencjalnie większej podaży na rynku ropy przy stłumionym popycie. Notowania ropy Brent w pierwszej połowie września osiągnęły najniższy poziom od grudnia 2021 r., po tym jak OPEC+ obniżyło swoją prognozę popytu na 2024 i 2025 r. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) w swoim miesięcznym raporcie podała, że światowy popyt na ropę naftową wzrośnie o 2,03 mln baryłek dziennie (BPD) w 2024 r., co stanowi spadek w porównaniu do prognozy z poprzedniego miesiąca 2,11 mln BPD (Economictimes). OPEC obniżył również swoje szacunki wzrostu globalnego popytu w 2025 r. do 1,74 mln baryłek dziennie z 1,78 mln baryłek dziennie.
Rysunek 4, Źródło: https://stooq.pl/q/?s=cb.f&c=3y&t=l&a=lg&b=0.
Rysunek 5, Źródło: https://www.reuters.com/markets/commodities/oil-steady-supply-disruptions-storm-francine-offset-weak-demand-2024-09-10/.
W konsekwencji słabego otoczenia ceny ropy osiągnęły w pierwszej połowie września kursy nienotowane od grudnia 2021 roku. Jednak druga połowa już była zdecydowanie lepsza dla notowań surowca, szczególnie z powodu obaw o zakłócenia dostaw spowodowane burzą tropikalną i rekordowego popytu z Chin.
Fundusze inwestycyjne Caspar TFI
Caspar Akcji Światowych Liderów
We wrześniu fundusz wzrósł o 1,39%. Natomiast stopa zwrotu z benchmarku wyniosła +0,64%. Wynik funduszu wpasował się w trend dla rynku amerykańskiego, gdzie większość sektorów przyniosła atrakcyjne miesięczne stopy zwrotu – ponieważ inwestorzy zareagowali na obietnicę prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella odnośnie do tego, że zrobi wszystko, co konieczne, aby podtrzymać ożywienie gospodarcze. Sygnalizując jednocześnie, że nie będzie się spieszył z obniżkami stóp procentowych.
Warto odnotować, że indeks S&P 500 odnotował pod koniec września najlepsze wyniki od 1997 r. jeśli porównamy wyniki za pierwsze trzy kwartały roku. A także sam trzeci kwartał był najlepszy od końca 2021 r.
Spółek ta sytuacja też nie ominęła. ServiceNow we wrześniu także zanotował historyczny szczyt, podobnie jak i niemiecki SAP.
Raportowane zyski przedsiębiorstw były prawdopodobnie głównym motorem napędowym dla akcji. Spółki z S&P 500 odnotowały wzrost zysków o 11,3% rok do roku w Q2 – przy czym 80% przekroczyło szacunki w porównaniu ze średnią pięcioletnią wynoszącą 77%. Oczekuje się, że wzrost zysków w Q3 zwolni do 4,3%. Wzrost zysków dla S&P ma wynieść 11,3% w bieżącym kalendarzowym i o 14,4% w roku 2025.
Rysunek 6 Źródło: https://www.nasdaq.com/articles/third-quarter-2024-review-and-outlook.
Caspar Globalny
Fundusz w poprzednim miesiącu stracił 4,30%, natomiast benchmark zakończył miesiąc delikatnym wzrostem na poziomie 0,64%. Pogarszająca się sytuacja na rynku ropy miała swoje przełożenie na kursy spółek związanych z tym sektorem. Fundusz w około 40% posiada ekspozycję na spółki sektora energii. Drugim istotnym z punktu widzenia portfela funduszu jest sektor ochrony zdrowia i inwestycji w spółki biotechnologiczne, co stanowi blisko 30% lokat funduszu. Spółki tego sektora również negatywnie kontrybuowały na ogólny wynik funduszu.
Inwestowanie w akcje biotechnologiczne może oferować ponadprzeciętne możliwości. Udany lek lub terapia mogą przynieść znaczne zyski i długoterminowe strumienie przychodów. Firmy biotechnologiczne często stają się celami przejęć dla większych firm farmaceutycznych, potencjalnie podnosząc ceny akcji. Sektor korzysta ze starzejącej się populacji i rosnącego popytu na nowe metody leczenia. Kurs dolara amerykańskiego do złotego we wrześniu zmienił się nieznacznie. Choć na przestrzeni miesiąca otarł się o poziom 3,80 zł.
Rysunek 7, Źródło: bankier.pl.
Caspar Stabilny
Wynik funduszu we wrześniu wyniósł -0,76%, natomiast stopa zwrotu z benchmarku wyniosła +0,67%. Wrzesień dla amerykańskich obligacji był udanym miesiącem. Spadające rentowności – zarówno dla obligacji o krótszym jak i dłuższym terminie zapadalności – podniosły ogólne ceny obligacji.
Rysunek 8, Źródło: ycharts.com.
Akcje sektora energetycznego nie miały najlepszego miesiąca. W ślad za spadkami cen ropy zniżkowały kursy spółek z tego sektora osiągając kilkumiesięczne minima. Podobna sytuacja miała miejsce w spółkach z sektora ochrony zdrowia, gdzie jest zainwestowane około 7% wartości portfela funduszu. Jedną z lepiej radzących sobie akcji była spółka z sektora technologii informacyjnych – AMD – której kurs kończył wrzesień o blisko 15% wyżej. Nieznacznie na wycenę jednostek funduszu wpłynęło niewielkie osłabienie się dolara amerykańskiego do złotego.
Caspar Obligacji
Poprzedni miesiąc fundusz obligacji zakończył z wynikiem +0,23%. Benchmark w tym czasie zyskał 1,10%. Fundusz w tym roku wygenerował stopę zwrotu na poziomie +4,42 przewyższający wynikiem stopę zwrotu z benchmarku. Pod koniec miesiąca GUS opublikował dane szacunkowe dotyczące inflacji.
Rysunek 9, Źródło: https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/
Wysokie odczyty inflacji w ostatnich miesiącach to efekt częściowego odmrożenia cen energii.
Rysunek 10, Źródło: https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/
Ostatnie odczyty inflacji bazowej znacznie przewyższają poziom celu inflacji ustanowiony przez NBP, wskazując obecnie na pewną jej uporczywość. Pojawiają się także opinie, że w najbliższych miesiącach odczyty inflacji mogą wynieść ponad 5%, szczególnie z powodu rosnącego popytu na opał wraz z nadchodzącym okresem grzewczym.
Rentowności polskich obligacji we wrześniu obniżały się, wpisując się w globalną tendencję – którą nadała 50 punktowa obniżka stóp przez FED. Jednak jeśli mielibyśmy spodziewać się obniżki stóp w Polsce, to niemal pewne, że jeszcze nie w tym roku. Pierwsze szacunki które podają analitycy, to przełom pierwszego i drugiego kwartału. Odnosząc się do tego z perspektywy funduszu, to mamy dobre otoczenie by w portfelu funduszu przeważać obligacje o zmiennym oprocentowaniu.
Nota Prawna – Niniejszy dokument został sporządzony przez Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny i nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowy.
Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.
Prezentowane wyniki funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Caspar TFI są oparte o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości. Publikowane wyniki poszczególnych subfunduszy dotyczą okresu od 1 do 30 dnia września 2024 r.
Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat.
Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.
Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych.
Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Wszystkie subfundusze wchodzące w skład Caspar Parasolowy FIO cechują się dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego. Żaden z subfunduszy nie odzwierciedla składu indeksu papierów wartościowych.
Subfundusze Caspar Stabilny, Caspar Globalny oraz Caspar Obligacji mogą lokować większość aktywów w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa lub instrumenty dłużne.
Caspar TFI pobiera opłaty dystrybucyjne za nabycie jednostek uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO, za zamiany pomiędzy nimi, a także za zarządzanie nimi. Wysokość poszczególnych opłat wskazana jest w Tabeli Opłat oraz ogłoszeniach o ewentualnych promocjach w opłatach.