Komentarz inwestycyjny Caspar TFI: wrzesień 2024

Spis treści

Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej

Przegląd rynku:

Główne indeksy amerykańskie

Indeks S&P 500 znajduje się w gorącym trendzie wzrostowym od czasu odbicia się od minimów w czwartym kwartale 2022 r. Od tego momentu amerykański flagowy indeks akcji kończył swoje notowania wyżej aż w siedmiu z ośmiu kwartałów – w tym cztery razy z rzędu był na plusie. W ciągu poprzednich czterech kwartałów całkowity wzrost wyniósł 36,3%, co przez ostatnie 20 lat miało miejsce tylko wtedy, gdy rynek akcji odbijał się od minimów spowodowanych przez COVID-19 w 2020 r. i minimów kryzysu finansowego w 2009 r. Za pierwsze trzy kwartały tego roku indeks S&P 500 osiągnął stopę zwrotu na poziomie 22,1%, co stanowi najlepszy wynik za pierwsze 9 miesięcy roku od 1997 r.

Rysunek 1, Źródło: https://www.nasdaq.com/articles/third-quarter-2024-review-and-outlook.

Patrząc na indeksy, wartym zauważenia jest fakt, że 8 z 11 sektorów o dużej kapitalizacji zakończyło wrzesień na plusie, na czele z dobrami dyskrecjonalnymi (+7,1%) i sektorem użyteczności publicznej (+6,6%). Natomiast sektor energii był najsłabszym spośród wszystkich we wrześniu (-2,7%), ale też jedynym spadającym ostatnie dwa kwartały z rzędu.

Rysunek 2, Źródło: https://www.nasdaq.com/articles/third-quarter-2024-review-and-outlook.

Fed – długo oczekiwana decyzja

W połowie września odbyło się długo wyczekiwane posiedzenie Rezerwy Federalnej, na której postanowiono o obniżeniu stopy procentowej. Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował o obniżeniu głównej stopy oprocentowania pożyczek jednodniowych o pół punktu procentowego – czyli o 50 punktów bazowych. Nastąpiło to pośród oznak, że inflacja się uspokaja, a rynek pracy słabnie. W komunikacie jednoznacznie podkreślono cel, do którego zmierza FED – wsparcie maksymalizacji zatrudnienia i przywrócenie inflacji do docelowego poziomu 2%.

Oprócz wymienionej powyżej obniżki, Komitet Otwartego Rynku wskazał – poprzez swój „wykres punktowy” – równowartość 50 punktów bazowych cięć do końca roku, co jest zgodne z oczekiwaniami rynku. Macierz oczekiwań poszczególnych urzędników wskazywała na kolejny pełny punkt procentowy cięć do końca 2025 r. i pół punktu procentowego w 2026 r. Łącznie wykres punktowy pokazuje, że stopa referencyjna spadnie o około 2 punkty procentowe w odniesieniu do okresu sprzed pierwszej obniżki.

Rysunek 3, Źródło: https://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/files/fomcprojtabl20240918.pdf.

Słabość na rynku ropy

Ceny ropy naftowej pozostają pod presją. Częściowo dlatego, że OPEC+ planuje zwiększyć produkcję w najbliższych miesiącach, a popyt na surowiec w Chinach – największym na świecie importerze ropy naftowej – pozostaje stłumiony. Ceny znajdują niewielkie wsparcie w trwających napięciach na Bliskim Wschodzie. Między innymi po tym, jak Izrael zabił przywódcę Hezbollahu Hassana Nasrallaha w ataku lotniczym w Bejrucie w końcówce września, co spowodowało wzrost napięcia i ryzyko eskalacji trwającego konfliktu.

Jednak wydaje się, że premia za ryzyko geopolityczne jest ograniczona wobec potencjalnie większej podaży na rynku ropy przy stłumionym popycie. Notowania ropy Brent w pierwszej połowie września osiągnęły najniższy poziom od grudnia 2021 r., po tym jak OPEC+ obniżyło swoją prognozę popytu na 2024 i 2025 r. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) w swoim miesięcznym raporcie podała, że światowy popyt na ropę naftową wzrośnie o 2,03 mln baryłek dziennie (BPD) w 2024 r., co stanowi spadek w porównaniu do prognozy z poprzedniego miesiąca 2,11 mln BPD (Economictimes). OPEC obniżył również swoje szacunki wzrostu globalnego popytu w 2025 r. do 1,74 mln baryłek dziennie z 1,78 mln baryłek dziennie.

Rysunek 4, Źródło: https://stooq.pl/q/?s=cb.f&c=3y&t=l&a=lg&b=0.

Rysunek 5, Źródło: https://www.reuters.com/markets/commodities/oil-steady-supply-disruptions-storm-francine-offset-weak-demand-2024-09-10/.

W konsekwencji słabego otoczenia ceny ropy osiągnęły w pierwszej połowie września kursy nienotowane od grudnia 2021 roku. Jednak druga połowa już była zdecydowanie lepsza dla notowań surowca, szczególnie z powodu obaw o zakłócenia dostaw spowodowane burzą tropikalną i rekordowego popytu z Chin.

Fundusze inwestycyjne Caspar TFI

Caspar Akcji Światowych Liderów

We wrześniu fundusz wzrósł o 1,39%. Natomiast stopa zwrotu z benchmarku wyniosła +0,64%. Wynik funduszu wpasował się w trend dla rynku amerykańskiego, gdzie większość sektorów przyniosła atrakcyjne miesięczne stopy zwrotu – ponieważ inwestorzy zareagowali na obietnicę prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella odnośnie do tego, że zrobi wszystko, co konieczne, aby podtrzymać ożywienie gospodarcze. Sygnalizując jednocześnie, że nie będzie się spieszył z obniżkami stóp procentowych.

Warto odnotować, że indeks S&P 500 odnotował pod koniec września najlepsze wyniki od 1997 r. jeśli porównamy wyniki za pierwsze trzy kwartały roku. A także sam trzeci kwartał był najlepszy od końca 2021 r.
Spółek ta sytuacja też nie ominęła. ServiceNow we wrześniu także zanotował historyczny szczyt, podobnie jak i niemiecki SAP.
Raportowane zyski przedsiębiorstw były prawdopodobnie głównym motorem napędowym dla akcji. Spółki z S&P 500 odnotowały wzrost zysków o 11,3% rok do roku w Q2 – przy czym 80% przekroczyło szacunki w porównaniu ze średnią pięcioletnią wynoszącą 77%. Oczekuje się, że wzrost zysków w Q3 zwolni do 4,3%. Wzrost zysków dla S&P ma wynieść 11,3% w bieżącym kalendarzowym i o 14,4% w roku 2025.

Rysunek 6 Źródło: https://www.nasdaq.com/articles/third-quarter-2024-review-and-outlook.

Caspar Globalny

Fundusz w poprzednim miesiącu stracił 4,30%, natomiast benchmark zakończył miesiąc delikatnym wzrostem na poziomie 0,64%. Pogarszająca się sytuacja na rynku ropy miała swoje przełożenie na kursy spółek związanych z tym sektorem. Fundusz w około 40% posiada ekspozycję na spółki sektora energii. Drugim istotnym z punktu widzenia portfela funduszu jest sektor ochrony zdrowia i inwestycji w spółki biotechnologiczne, co stanowi blisko 30% lokat funduszu. Spółki tego sektora również negatywnie kontrybuowały na ogólny wynik funduszu.

Inwestowanie w akcje biotechnologiczne może oferować ponadprzeciętne możliwości. Udany lek lub terapia mogą przynieść znaczne zyski i długoterminowe strumienie przychodów. Firmy biotechnologiczne często stają się celami przejęć dla większych firm farmaceutycznych, potencjalnie podnosząc ceny akcji. Sektor korzysta ze starzejącej się populacji i rosnącego popytu na nowe metody leczenia. Kurs dolara amerykańskiego do złotego we wrześniu zmienił się nieznacznie. Choć na przestrzeni miesiąca otarł się o poziom 3,80 zł.

Rysunek 7, Źródło: bankier.pl.

Caspar Stabilny

Wynik funduszu we wrześniu wyniósł -0,76%, natomiast stopa zwrotu z benchmarku wyniosła +0,67%. Wrzesień dla amerykańskich obligacji był udanym miesiącem. Spadające rentowności – zarówno dla obligacji o krótszym jak i dłuższym terminie zapadalności – podniosły ogólne ceny obligacji.

Rysunek 8, Źródło: ycharts.com.

Akcje sektora energetycznego nie miały najlepszego miesiąca. W ślad za spadkami cen ropy zniżkowały kursy spółek z tego sektora osiągając kilkumiesięczne minima. Podobna sytuacja miała miejsce w spółkach z sektora ochrony zdrowia, gdzie jest zainwestowane około 7% wartości portfela funduszu. Jedną z lepiej radzących sobie akcji była spółka z sektora technologii informacyjnych – AMD – której kurs kończył wrzesień o blisko 15% wyżej. Nieznacznie na wycenę jednostek funduszu wpłynęło niewielkie osłabienie się dolara amerykańskiego do złotego.

Caspar Obligacji

Poprzedni miesiąc fundusz obligacji zakończył z wynikiem +0,23%. Benchmark w tym czasie zyskał 1,10%. Fundusz w tym roku wygenerował stopę zwrotu na poziomie +4,42 przewyższający wynikiem stopę zwrotu z benchmarku. Pod koniec miesiąca GUS opublikował dane szacunkowe dotyczące inflacji.

Rysunek 9, Źródło: https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/

Wysokie odczyty inflacji w ostatnich miesiącach to efekt częściowego odmrożenia cen energii.

Rysunek 10, Źródło: https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/

Ostatnie odczyty inflacji bazowej znacznie przewyższają poziom celu inflacji ustanowiony przez NBP, wskazując obecnie na pewną jej uporczywość. Pojawiają się także opinie, że w najbliższych miesiącach odczyty inflacji mogą wynieść ponad 5%, szczególnie z powodu rosnącego popytu na opał wraz z nadchodzącym okresem grzewczym.

Rentowności polskich obligacji we wrześniu obniżały się, wpisując się w globalną tendencję – którą nadała 50 punktowa obniżka stóp przez FED. Jednak jeśli mielibyśmy spodziewać się obniżki stóp w Polsce, to niemal pewne, że jeszcze nie w tym roku. Pierwsze szacunki które podają analitycy, to przełom pierwszego i drugiego kwartału. Odnosząc się do tego z perspektywy funduszu, to mamy dobre otoczenie by w portfelu funduszu przeważać obligacje o zmiennym oprocentowaniu.

Nota Prawna – Niniejszy dokument został sporządzony przez Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny i nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowy.

Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Prezentowane wyniki funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Caspar TFI są oparte o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości. Publikowane wyniki poszczególnych subfunduszy dotyczą okresu od 1 do 30 dnia września 2024 r.

Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat.

Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych.

Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Wszystkie subfundusze wchodzące w skład Caspar Parasolowy FIO cechują się dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego. Żaden z subfunduszy nie odzwierciedla składu indeksu papierów wartościowych.

Subfundusze Caspar Stabilny, Caspar Globalny oraz Caspar Obligacji mogą lokować większość aktywów w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa lub instrumenty dłużne.

Caspar TFI pobiera opłaty dystrybucyjne za nabycie jednostek uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO, za zamiany pomiędzy nimi, a także za zarządzanie nimi. Wysokość poszczególnych opłat wskazana jest w Tabeli Opłat oraz ogłoszeniach o ewentualnych promocjach w opłatach.

Podobne wpisy:

infolinia-caspar-24-31
Skrócenie czasu pracy infolinii 24.12 oraz 31.12
W dniu 6 grudnia 2024 r. infolinie Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. będą dostępne od godziny 10:00.
krzysztof-kazmierczak-tekst-blogowy-1
Trump utrzyma wsparcie dla atomu - Krzysztof Kaźmierczak dla "Parkietu"
Poparcie dla atomu wśród republikanów może się utrzymać, zwłaszcza przy onshoringu – przenoszeniu łańcuchów dostaw do USA.
infolinia-caspar-24-31
Skrócenie czasu pracy infolinii 24.12 oraz 31.12
W dniu 6 grudnia 2024 r. infolinie Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. będą dostępne od godziny 10:00.
krzysztof-kazmierczak-tekst-blogowy-1
Trump utrzyma wsparcie dla atomu - Krzysztof Kaźmierczak dla "Parkietu"
Poparcie dla atomu wśród republikanów może się utrzymać, zwłaszcza przy onshoringu – przenoszeniu łańcuchów dostaw do USA.
komentarz-caspar-tfi-listopad-2024-www
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI: listopad 2024
W listopadzie indeksy grupujące akcje amerykańskich spółek odnotowały powszechne wzrosty, a główne indeksy giełdowe osiągnęły nowe szczyty. Jednak nie wszędzie wyglądało to tak samo.
infolinia-caspar-am-tfi
Skrócenie czasu pracy infolinii w piątek 6 grudnia 2024 r.
W dniu 6 grudnia 2024 r. infolinie Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. będą dostępne od godziny 10:00.
ring-caspara-trump-po-prostu-lubi-amerykanski-biznes-www
Ring Caspara: Trump po prostu lubi amerykański biznes
Dyskusja o Ameryce w nowej erze Donalda Trumpa, hołdach lennych szefów spółek technologicznych i pragmatyzmie...
komentarz-listopad-2024-cam-www
Komentarz rynkowy Caspar Asset Management S.A.: listopad 2024
Przedstawiamy komentarz, w którym Zespół Zarządzających z Caspar Asset Management S.A. podsumowuje sytuację rynkową z ostatniego miesiąca, która miała wpływ na wyniki inwestycyjne strategii.

Udostępnij: