Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w globalnych liderów swoich sektorów - Caspar Akcji Światowych Liderów


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Komentarz inwestycyjny Caspar TFI: sierpień 2024

KKomentarz inwestycyjny Caspar TFI: sierpień 2024

Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej


Przegląd rynku:

Zmienność dała się we znaki

Poniedziałek 5 sierpnia inwestorzy zapamiętają na długo. VIX – jeden z głównych wskaźników zmienności (strachu inwestorów) na Wall Street odnotował w poniedziałek największy jednodniowy wzrost i zamknął sesję na najwyższym poziomie od października 2020 r. Indeks S&P 500 spadał w poniedziałek nawet o 4,3% by ostatecznie zamknąć sesję na minusie o 2,98%. Od szczytu spadek już był bardziej zauważalny, gdyż wyniósł ponad 8% od rekordowego poziomu z lipca tego roku.



Rysunek 1, Źródło: https://edition.cnn.com/markets/fear-and-greed.


Spekulacje na temat zbliżającej się recesji w USA, wygaśnięcie euforii związanej ze sztuczną inteligencją i silny jen – powodujący wycofywanie się z transakcji carry trade – doprowadziły do wyprzedaży na światowych rynkach akcji. Powrót zmienności na rynkach następuje po niezwykle długim okresie spokoju, podczas którego indeks S&P 500 odnotował 356 sesji bez spadku o 2% lub więcej, co jest najdłuższą taką passą od 2007 r (https://www.reuters.com/markets/us/wall-street-fear-gauge-posts-record-intraday-jump-stocks-slide-2024-08-05/ ).



Rysunek 2, Źródło: https://edition.cnn.com/markets/fear-and-greed.


Przegląd głównych rynków akcji

Na koniec sierpnia notowań indeks S&P 500 odnotował wzrost o 2,4%; Dow Jones wzrósł o prawie 1,8%; natomiast Nasdaq Composite zapewnił sobie 0,7% wzrostu w tym okresie. Indeks S&P 500 zanotował czwarty wzrostowy miesiąc z rzędu. Mocniejsze były spółki z sektora podstawowych dóbr konsumpcyjnych, nieruchomości oraz w sektorze opieki zdrowia, które pomogły w sierpniu podnieść indeks szerokiego rynku.



Rysunek 3, Źródło: https://am.jpmorgan.com/gb/en/asset-management/per/insights/market-insights/market-updates/monthly-market-review/.


Choć w pierwszych dniach miesiąca na rynku było dużo strachu, pozostała część sierpnia była już spokojniejsza. Rynki akcji zachowywały się tak, jakby miały dyskontować optymistyczny scenariusz dla amerykańskiej gospodarki. A im jest więcej dowodów na jej miękkie lądowanie, tym jest mniej powodów do agresywnych cięć stóp przez Fed.

Oczywiście oczy inwestorów są skupione na spływających danych makroekonomicznych – od inflacji czy aktywności w produkcji i usługach, po dane z rynku pracy. Mogą być one niepokojące, lecz na moment pisania komentarza brakuje mocnych argumentów by sądzić, że grozi gospodarce recesja.

Obligacje wracają

Rynek obligacji rządowych, które przez ostatnie tygodnie cieszyły się solidnymi wzrostami cen, teraz muszą się zmierzyć z zakładami na szybkie obniżki stóp procentowych banków centralnych i spowolnienie inflacji. Nie wspominając o zbliżających się wyborach prezydenckich w USA i szacowaniem, który kandydat jest bliżej objęcia prezydentury. 10-letnie rentowności amerykańskich obligacji skarbowych kończyły sierpień spadkiem o prawie 30 punktów bazowych, co jest ich największym miesięcznym spadkiem w tym roku, napędzanym oczekiwaniami na szybsze obniżki stóp procentowych.



Rysunek 3.1, Źródło: Stooq.


Dla niektórych ruchy te potwierdzają jeden z obecnych głównych tematów inwestycyjnych, że rynek obligacji wraca po tym, jak został mocno poturbowany po okresie gwałtownego wzrostu inflacji i stóp procentowych po pandemii. Obligacje rządowe przyniosły w zeszłym roku globalnie zaledwie 4% zysku po blisko 15% stratach w latach 2021-22 i przyniosły 1,3% zysku od początku roku (https://www.reuters.com/markets/rates-bonds/bond-markets-face-reckoning-after-stellar-summer-run-2024-08-29/). Dodatkowo mocniejszy wzrost wycen obligacji został wzmocniony przez szacunki, że Rezerwa Federalna obniży stopy o około 100 punktów bazowych na trzech pozostałych posiedzeniach w tym roku. Co oznacza jeden ruch o 50 punktów bazowych, czyli dwukrotnie wyższy od poziomu oczekiwanego pod koniec lipca.

Głębsze obniżki dotyczą także Europejskiego Banku Centralnego. Oczekiwania analityków i tego co komunikują banki centralne na chwilę obecną są jednak rozbieżne. Najbliższe posiedzenia bankierów będą oczywistym drogowskazem odnośnie do tego, jak poruszać się po rynku obligacji. A ci będą patrzyli przede wszystkim na to, w którym kierunku zmierza gospodarka. Dziś nie ma ostatecznych dowodów, że gospodarka wpada w recesję, a wciąż najbardziej realnym scenariuszem jest po prostu scenariusz miękkiego lądowania i rozpoczęcie cyklu obniżek już na wrześniowym posiedzeniu:



Rysunek 4, Źródło: https://www.nasdaq.com/articles/august-2024-review-and-outlook.


Fundusze inwestycyjne Caspar TFI

Caspar Akcji Światowych Liderów

Fundusz w sierpniu przyniósł dodatnią stopę zwrotu zyskując 1,33%. Benchmark za ten okres wyniósł -0,06%. W sierpniu panowała podwyższona nerwowość wśród inwestorów, co można było zaobserwować na głównych indeksach, które są odzwierciedleniem zachowania kursów akcji.



Rysunek 5, Źródło: https://www.wsj.com/livecoverage/stock-market-today-dow-sp500-nasdaq-live-08-05-2024.


Jednak po okresie spadków przyszło odreagowanie, które pozwoliło funduszowi zyskać dodatnią stopę zwrotu. Wyniki kwartalne spółek raportowane za ostatnie tygodnie były mieszane. Jedynie blisko połowa spółek podała przekroczenie przychodów. Z drugiej strony raportowane zyski na akcje wykazały, że spółki przebijały przychody w prawie 80% przypadków, co przekracza pięcioletnią średnią wynoszącą 77% i dziesięcioletnią średnią wynoszącą 74% (https://www.nasdaq.com/articles/august-2024-review-and-outlook).

Caspar Globalny

Funduszu w poprzednim miesiącu stracił 6,44%, natomiast benchmark zakończył miesiąc delikatnym spadkiem na poziomie -0,06%. Początek miesiąca nie zaczął się optymistycznie dla wyceny spółek funduszu, gdyż sierpień rozpoczął się od spadków – S&P 500 spadł o ponad 6% w ciągu pierwszych trzech dni sesyjnych, a 7 największych spółek technologicznych spadło o prawie 10% w pierwszym tygodniu. Wyprzedaż ta była w dużej mierze napędzana rosnącymi obawami o wzrost gospodarczy spowodowany tym, że Rezerwa Federalna może być w tyle z obniżkami stóp procentowych.

W sierpniu najsłabiej wypadł indeks Russel MicroCap, a – w ujęciu sektorowym – sektor dóbr konsumpcyjnych i sektor energetyczny, które zniżkowały odpowiednio o 1,0% i 1,7%. Kursy spółek energetycznych w funduszu w większości wpisywały się w sierpniowy sentyment w sektorze, mimo że miały one w sezonie wyników największy wskaźnik zaskoczeń poziomem sprzedaży . Podobnie negatywną kontrybucją na wynik funduszu miały wpływ wyceny spółek z sektora biotechnologii i ochrony zdrowia oraz kontynuacja aprecjacji kursy złotego. Kurs USD/PLN spadł w sierpniu o ponad 2%, schodząc do poziomów nienotowanych od drugiej połowy 2021 roku.



Rysunek 5.1, Źródło: Stooq.


Caspar Stabilny

W sierpniu fundusz stracił 2,55%. Benchmark w tym okresie wzrósł o 0,36%. Zapoczątkowane – wraz z początkiem lipca – spadki rentowności obligacji na rynku amerykańskim miały kontynuację w sierpniu, co pozytywnie wpłynęło na znajdującą się w portfelu funduszu ekspozycję na rynek długu USA. Rentowności dziesięcioletnich obligacji doszły do poziomów niewidzianych w tym roku, notując nawet poziomy poniżej 3,80% na początku miesiąca, co pozwoliło osiągnąć solidne zyski w sierpniu na rynku długu.



Rysunek 6, Źródło: https://fred.stlouisfed.org/series/DGS10.


Sytuacja na polskim długu była już odmienna. Po spadkach rentowności w lipcu, sierpień przyniósł delikatny ich wzrost – co miało negatywny wpływ na wyceny obligacji. Część akcyjna znajdująca się w portfelu funduszu miała słabszy miesiąc patrząc ogółem. Akcje sektorów energii i małych spółek z ochrony zdrowia i biotechnologii zniżkowały, a dodatkowo na wycenę funduszu wpłynęło osłabienie się dolara amerykańskiego o ponad 2% na przestrzeni miesiąca.

Caspar Obligacji

Poprzedni miesiąc fundusz obligacji zakończył z wynikiem +0,40%. Benchmark w tym czasie zyskał 0,63%. Fundusz w tym roku wygenerował stopę zwrotu na poziomie +4,19%. Choć delikatnie rosnące rentowności polskich papierów dłużnych w sierpniu przyczyniły się do słabszego wyniku funduszu, można go uznać za satysfakcjonujący. Z ważnych danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na wzrost inflacji.



Rysunek 7, Źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/szybki-szacunek-wskaznika-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-w-sierpniu-2024-roku,21,24.html.


Największy wpływ na inflację miały nośniki energii (a w konsekwencji na uwolnienie cen i ostatnie podwyżki cenników), ale też mocny wzrost zanotowała żywność. Zatem po okresie inflacji w celu, ta znowu wyszła ponad dopuszczalny zakres zmian – w lipcu wyniosła 4,2% i sierpniu już 4,3%. Choć posiedzenie RPP w sierpniu było niedecyzyjne co do ewentualnej obniżki stóp procentowych, to pojawiły się głosy ze strony członków RPP, że początek przyszłego roku, to może być dobry czas na zapoczątkowanie cyklu obniżania stóp referencyjnych (https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/9566356,obnizka-stop-procentowych-moze-przyjsc-szybciej-niz-sie-spodziewamy-.html). Natomiast niepokoi jeszcze dynamika wzrostu płac, która jest znacznie wyższa od inflacji konsumenckiej.

Podobne wpisy:



Nota Prawna – Niniejszy dokument został sporządzony przez Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny i nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowy.

Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Prezentowane wyniki funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Caspar TFI są oparte o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości. Publikowane wyniki poszczególnych subfunduszy dotyczą okresu od 1 do 30 dnia kwietnia 2024 r.

Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat.

Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych.

Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Wszystkie subfundusze wchodzące w skład Caspar Parasolowy FIO cechują się dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego. Żaden z subfunduszy nie odzwierciedla składu indeksu papierów wartościowych.

Subfundusze Caspar Stabilny, Caspar Globalny oraz Caspar Obligacji mogą lokować większość aktywów w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa lub instrumenty dłużne.

Caspar TFI pobiera opłaty dystrybucyjne za nabycie jednostek uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO, za zamiany pomiędzy nimi, a także za zarządzanie nimi. Wysokość poszczególnych opłat wskazana jest w Tabeli Opłat oraz ogłoszeniach o ewentualnych promocjach w opłatach.

TAGI: ctfi,

Komentarz inwestycyjny Caspar TFI: sierpień …

autor: Caspar TFI czas czytania: 8 min