Komentarz inwestycyjny Caspar TFI: listopad 2024

Spis treści

Informacja reklamowa. Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Przegląd rynku:

Indeksy giełdowe i wybory w USA

W listopadzie indeksy grupujące akcje amerykańskich spółek odnotowały powszechne wzrosty, a główne indeksy giełdowe osiągnęły nowe szczyty. Indeks S&P 500 zanotował najlepszy miesiąc w tym roku, odnotowując wzrost o prawie 6%, zamykając miesiąc rekordowymi poziomami.

Rysunek 1, wykres: SPX 1 rok, Stooq.

Jednak to akcje spółek o małej kapitalizacji w listopadzie zachowywały się najlepiej, a Russell 2000 odnotował najlepszy miesięczny wzrost od grudnia 2023 roku. Głównym tematem miesiąca było rozstrzygnięcie wyniku wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Donald Trump wygrał w kilku kluczowych stanach – w tym w Pensylwanii, Karolinie Północnej i Georgii – zanim przewidywana przewaga w Wisconsin dało mu zwycięstwo nad wiceprezydent Kamalą Harris. Natomiast warte podkreślenia jest to, że obóz republikański zdobywa większość w obu izbach Kongresu. To prawdopodobnie umożliwi prezydenturze Donalda Trumpa szybkie wprowadzenie zmian w polityce gospodarczej, na której opierała się jego kampania – obejmującej niższe podatki, wyższe cła i zmiany obejmujące deregulację różnych gałęzi gospodarki. Ta ostatnia kwestia szczególnie spodobała się inwestorom, gdyż w ich ocenie może sprzyjać wzrostowi gospodarczemu.

Rysunek 2, źródło: https://www.nasdaq.com/articles/november-2024-review-and-outlook.

Euforia na rynku kapitałowym

Rysunek 3, źródło: https://www.reuters.com/markets/us/sp-500-futures-cross-6000-mark-equities-ride-higher-trumps-victory-2024-11-08/.

Po tym jak były prezydent Donald Trump odzyskał Biały Dom – S&P 500 i indeks Dow Jones wzrosły o około 2% w powyborczą środę.  W tych wyborach toczyło się wiele dyskusji na temat konkretnych postulatów prezydentury Trumpa, oraz w konsekwencji akcji i klas aktywów, które mogą skorzystać na zwycięstwie byłego prezydenta. Tu można wymienić spółkę Trump Media & Technology (NASDAQ: DJT), ale i Teslę oraz Bitcoina – a to dość znaczący sygnał dla całego rynku. Inwestorzy spodziewają się przynajmniej, że jego polityka podatkowa i regulacyjna będzie korzystna dla zysków firm.  Na przeciwległym biegunie znalazły się obligacje rządowe, które spadały w obawie o proinflacyjną politykę nowego prezydenta. Rentowności 10-letnich obligacji skarbu państwa, która zmienia się odwrotnie do cen, przekraczała 4,40%/. Ten wzrost jest zauważalny, gdyż były w okolicach 4,00% jeszcze na początku października.

Listopadowi zwycięzcy i przegrani

Rysunek 4, źródło: https://www.cnbc.com/2024/11/29/bitcoin-heads-for-nearly-40percent-november-gain-as-it-edges-closer-toward-100000.html.

Ceny kryptowalut w listopadzie wystrzeliły ponad prognozy:

  • cena Bitcoina wzrosła o 34,7% do 97 453,25 USD i zbliżyła się do kluczowego progu 100 000 USD;
  • Ethereum wzrosło o 35,4% do 3598,19 USD.

Te znaczące zyski w ciągu jednego miesiąca pomogły zwiększyć roczne wyniki Bitcoina i Ethereum. Bitcoin jest teraz o ponad 130% wyżej w ciągu roku, a Ethereum wzrosło o 56% w 2024 r. W przeciwieństwie do wzrostów cen kryptowalut – zwanych też coraz częściej „cyfrowym złotem” – cena złota odjechała od swojego historycznego szczytu, tracąc 3% w listopadzie i kończąc miesiąc na poziomie 2651,10 USD za uncję. Jest to jednak przypomnienie, że ruchy rynkowe nie są oznaką tego, że inwestorzy kibicują jednej ze stron w okresie wyborczym i powyborczym. Oni po prostu próbują dostosować swoje portfele pod aktywa, które mogą na zmianie kierunku zyskać. Zatem zyskiwały spółki technologiczne oraz spółki o mniejszej kapitalizacji, a na drugim końcu znalazły się spółki związane z sektorami ochrony zdrowia i biotechnologii.

Powodem słabości sektora biotechnologii może być najbardziej kontrowersyjny kandydat Trumpa do gabinetu, wieloletni zwolennik osób będących przeciwnikami szczepionek – Robert F. Kenney Jr., który ma przejąć stanowisko Sekretarza Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS), agencji nadzorującej FDA. Może on spowolnić zatwierdzanie szczepionek lub wycofać wsparcie rządu federalnego dla kampanii szczepień. To z kolei może doprowadzić do spadku sprzedaży przez firmy farmaceutyczne, szczególnie tych, które mają rozbudowany wachlarz szczepionek.

Rysunek 5, wykres: SPDR S&P Biotech ETF.

Do przegranych można także zaliczyć spółki działających w sektorze czystej energii, które gwałtownie spadły w środę – tuż po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Inwestorzy obawiają się potencjalnego osłabienia wsparcia dla odnawialnych źródeł energii i polityki klimatycznej.

Rysunek 6, źródło: https://www.morningstar.com/funds/election-is-one-more-headache-clean-energy-etfs.

Fundusze inwestycyjne Caspar TFI

Caspar Akcji Światowych Liderów

W listopadzie fundusz wzrósł o 3,20%, natomiast stopa zwrotu z benchmarku wyniosła +6,45%. Opisywany miesiąc był jednym z lepszych pod względem stóp zwrotu w tym roku. Najważniejszym wydarzeniem z perspektywy rynku były wybory prezydenckie w USA, a wynik wyborów i układ sił w Kongresie najwidoczniej odpowiada inwestorom.

Obietnice Donalda Trumpa – dotyczące obniżenia podatków, deregulacji i generalne umocnienia Stanów Zjednoczonych w kwestii gospodarczej – dają nowe nadzieje inwestorom. Zyskiwały przede wszystkim spółki technologiczne oraz spółki o mniejszej kapitalizacji. Dla przykładu kurs ServiceNow zyskiwał blisko 10%, dobrym wynikiem może także się pochwalić także Amazon. Natomiast słabość pokazały kursy producenta chipów AMD i Eli Lilly and Company – przedsiębiorstwa farmaceutycznego.

Caspar Globalny

Funduszu w poprzednim miesiącu zyskał 0,31%, natomiast benchmark zakończył miesiąc dużym wzrostem na poziomie 6,45%. Na wynik funduszu w listopadzie wpłynęły w dużym stopniu umocnienie się dolara amerykańskiego, którego kurs na przestrzeni miesiąca przesunął się z okolic 4,00zł do 4,06zł za USD.

Rysunek 7, źródło: bankier.pl, kurs Dolar/PLN.

Generalnie lepszy miesiąc miały spółki związane z sektorem energetycznym, które – w przeciwieństwie do spółek z sektora czystej energii – zyskiwały w listopadzie. Optymizm giełdowy wynika z przyjaznego podejścia do sektora ze strony nowej administracji Trumpa. Natomiast zmieniły się perspektywy dla czystej energii w kraju.

Trump – powszechnie określany jako sceptyk klimatyczny – obiecał wspierać amerykański sektor paliw kopalnych i zakończyć projekty morskich elektrowni wiatrowych już „pierwszego dnia” swojej prezydentury. Słabo zachowywały się spółki z sektora ochrony zdrowia, których kursy zostały poturbowane przez zaproponowanie, aby resortem zdrowia w USA kierował Robert F. Kennedy Jr. Ta nominacja wciąż jest kontrowersyjna i według niektórych analityków wciąż nieprzesądzona.

Rysunek 8, źródło: https://www.tvp.info/83918304/usa-laureaci-nagrody-nobla-pisza-do-senatu-usa-krytykuja-wybor-roberta-f-kennedyego-jr-na-sekretarza-zdrowia.

Caspar Stabilny

Wynik funduszu we wrześniu wyniósł +1,67%, natomiast stopa zwrotu z benchmarku wyniosła +2,51%.  Dzięki posiadaniu portfela zorientowanego na rynek obligacji denominowanych w dolarze amerykańskim – umocnienie się jego kursu pomogło wygenerować dodatni wynik. Choć rosły rentowności obligacji amerykańskich przez pierwszą połowę miesiąca, ostatecznie zakończyły go niżej. Pozwoliło to części dłużnej przynieść dodatnią stopę zwrotu. 

Akcje sektora energetycznego pozytywnie wpływały na wycenę funduszu, niestety na drugim biegunie były spółki sektora biotechnologicznego i ochrony zdrowia – które były pod presją. Dla przykładu kurs Viking Therapeutics spadł w listopadzie o ponad 20%, a w ujęciu ogólnym sektor ochrony zdrowia był najsłabszym sektorem tego miesiąca.

Rysunek 9, źródło: https://get.ycharts.com/resources/blog/monthly-market-wrap/.

Caspar Obligacji

Poprzedni miesiąc fundusz obligacji zakończył z wynikiem +0,64%. Benchmark w tym czasie zyskał 1,80%. Stopa zwrotu za 11 miesięcy tego roku jest na poziomie +5,00%, zdecydowanie powyżej benchmarku. Pod koniec miesiąca GUS opublikował dane szacunkowe dotyczące inflacji (https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/szybki-szacunek-wskaznika-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-w-listopadzie-2024-roku,21,27.html). Odczyty były zgodne z prognozami i choć można odnieść wrażenie, że inflacja odpuszcza – to wciąż są głosy, że spadek jest przejściowy.

Rysunek 10, źródło: STAT GOV.

Choć ceny paliwa do prywatnych środków transportu obniżały miesięczny odczyt inflacji, to wciąż głównym czynnikiem napędzającym pozostają nośniki energii. To też mogło wpłynąć na decyzję rządu ogłoszoną w listopadzie, o mrożeniu cen energii.

Rysunek 11, źródło: https://www.money.pl/gospodarka/ceny-energii-w-2025-r-premier-obiecuje-prad-nie-podrozeje-7094335683419104a.html.

Rysunek 12, źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/szybki-szacunek-wskaznika-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-w-listopadzie-2024-roku,21,27.html.

Ostatnie posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej to konsekwentny brak obniżek stóp procentowych. Natomiast kraje ościenne, Strefa Euro i FED obniżają stopy procentowe i planują na kolejnych spotkaniach kontynuację tych działań. Rentowności polskich obligacji utrzymują się przez ostatni czas na poziomie powyżej 5,50. Dla przypomnienia na początku roku zeszły już poniżej 5,10 – w oczekiwaniu, że rok 2024 to będzie czas obniżania stóp procentowych także i w Polsce.

Rysunek 13, wykres: 10YPLY.B 1 rok, Stooq.

Rentowności zostają podwyższone w oczekiwaniu na kontynuację obecnego cyklu podejścia do stóp procentowych w Polsce. Jednak wpływają na nie również ogłoszone ostatnio wyższe potrzeby pożyczkowe kraju wraz z ogłoszoną nowelizacją budżetu na 2024 rok i rekordowych potrzebach pożyczkowych w kolejnym roku.

Nota Prawna – Niniejszy dokument został sporządzony przez Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny i nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowy.

Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Prezentowane wyniki funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Caspar TFI są oparte o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości. Publikowane wyniki poszczególnych subfunduszy dotyczą okresu od 1 do 30 dnia listopada 2024 r.

Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat.

Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych.

Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Wszystkie subfundusze wchodzące w skład Caspar Parasolowy FIO cechują się dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego. Żaden z subfunduszy nie odzwierciedla składu indeksu papierów wartościowych.

Subfundusze Caspar Stabilny, Caspar Globalny oraz Caspar Obligacji mogą lokować większość aktywów w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa lub instrumenty dłużne.

Caspar TFI pobiera opłaty dystrybucyjne za nabycie jednostek uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO, za zamiany pomiędzy nimi, a także za zarządzanie nimi. Wysokość poszczególnych opłat wskazana jest w Tabeli Opłat oraz ogłoszeniach o ewentualnych promocjach w opłatach.

Podobne wpisy:

infolinia-caspar-24-31
Skrócenie czasu pracy infolinii 24.12 oraz 31.12
W dniu 6 grudnia 2024 r. infolinie Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. będą dostępne od godziny 10:00.
krzysztof-kazmierczak-tekst-blogowy-1
Trump utrzyma wsparcie dla atomu - Krzysztof Kaźmierczak dla "Parkietu"
Poparcie dla atomu wśród republikanów może się utrzymać, zwłaszcza przy onshoringu – przenoszeniu łańcuchów dostaw do USA.
infolinia-caspar-24-31
Skrócenie czasu pracy infolinii 24.12 oraz 31.12
W dniu 6 grudnia 2024 r. infolinie Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. będą dostępne od godziny 10:00.
krzysztof-kazmierczak-tekst-blogowy-1
Trump utrzyma wsparcie dla atomu - Krzysztof Kaźmierczak dla "Parkietu"
Poparcie dla atomu wśród republikanów może się utrzymać, zwłaszcza przy onshoringu – przenoszeniu łańcuchów dostaw do USA.
komentarz-caspar-tfi-listopad-2024-www
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI: listopad 2024
W listopadzie indeksy grupujące akcje amerykańskich spółek odnotowały powszechne wzrosty, a główne indeksy giełdowe osiągnęły nowe szczyty. Jednak nie wszędzie wyglądało to tak samo.
infolinia-caspar-am-tfi
Skrócenie czasu pracy infolinii w piątek 6 grudnia 2024 r.
W dniu 6 grudnia 2024 r. infolinie Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. będą dostępne od godziny 10:00.
ring-caspara-trump-po-prostu-lubi-amerykanski-biznes-www
Ring Caspara: Trump po prostu lubi amerykański biznes
Dyskusja o Ameryce w nowej erze Donalda Trumpa, hołdach lennych szefów spółek technologicznych i pragmatyzmie...
komentarz-listopad-2024-cam-www
Komentarz rynkowy Caspar Asset Management S.A.: listopad 2024
Przedstawiamy komentarz, w którym Zespół Zarządzających z Caspar Asset Management S.A. podsumowuje sytuację rynkową z ostatniego miesiąca, która miała wpływ na wyniki inwestycyjne strategii.

Udostępnij: