Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej
Przegląd rynku:
Technologia ma się dobrze
W czerwcu wśród najlepiej radzących sobie branż na amerykańskiej giełdzie był sektor technologiczny (+9,3%) i sektor komunikacji (+4,8%). Duża koncentracja spółek o największej kapitalizacji i niekończące się wzrosty spółek określanych jako wspaniała siódemka (Mag7) systematycznie pchają indeksy S&P i Nasdaq ku wyższym poziomom.
Rysunek 1, źródło: www.nasdaq.com (https://www.nasdaq.com/articles/first-half-2024-review-and-outlook).
Uwagę inwestorów skupiała spółka Nvidia, która w końcówce maja opublikowała raport kwartalny. Jednak chyba ciekawszą informacją była ta o podziale akcji w stosunku 1:10, co statystycznie wpływało na większe zainteresowanie inwestorów. Czerwcowy wzrost kursu spółki pozwolił jej dołączyć do grona spółek wycenianych na ponad 3 biliony dolarów.
Rysunek 2, Źródło: www.cnbc.com.
Rynkowa słabość
Patrząc na główne amerykańskie indeksy można mieć wrażenie, że mamy do czynienia z silnym rynkiem byka. Lecz sytuacja nie jest do końca taka, jaką ją kreślą najważniejsze amerykańskie indeksy. Dlatego też warto spojrzeć na indeks S&P Equal Weight (z równymi wagami każdej ze spółek w indeksie). Ten w czerwcu stracił 0,5%. Drugi kwartał zakończył mocniejszym spadkiem – bo 2,6% – po wzroście o 7,9% w 1 kw. 2024 r.
Podsumowując pierwszą połowę roku, możemy mówić o wzroście o 5,1%.
Rysunek 3, Źródło: nasdaq.com.
Znacznie słabiej zachowywały się indeksy skupiające mniejsze spółki.
Russell 2000 wzrósł o skromne 1,7% w pierwszej połowie roku, a Russell MicroCap spadł o 0,9%. Outperformance gigantów technologicznych jest obecnie największe od czasów bańki dot-com, co obrazuje poniższy wykres.
Rysunek 4, Źródło: x.com/Barchart (https://x.com/Barchart/status/1808655727944220847?t=BsGyOFutZHYcn3cbiykPuw&s=03).
Rezerwa Federalna
Czerwcowe posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) podtrzymało stanowisko, że widzi szansę na jedną obniżkę stóp procentowych w tym roku. Wystąpienie miało wydźwięk jastrzębi, utrzymując koszty finansowania na poziomach najwyższych od 23 lat.
Rysunek 5, Źródło: https://www.ft.com/content/a13f8795-8684-4c6d-ad0b-9142706cf33e.
Rynek przyjął informację niezbyt optymistycznie, co spowodowało wzrost rentowności amerykańskich obligacji. Lecz w drugiej połowie czerwca wydaje się, że rynek miał swoją interpretację tego co Rezerwa Federalna przekazała po posiedzeniu. Rentowności 10 letnich obligacji spadły do najniższych poziomów z ostatnich 3 miesięcy.
I rynek zaczął wyceniać 2-3 obniżki stóp procentowych do końca bieżącego roku, co można rozumieć, że nie do końca wierzy w retorykę FED.
Sytuacja w strefie euro ma się jednak odmiennie. Na posiedzeniu w dniu 6 czerwca europejscy bankierzy zdecydowali się na jastrzębią obniżkę o 25 pb.
Rysunek 6, Źródło: https://www.ecb.europa.eu/ecb-and-you/explainers/html/interest-rates-changes.en.html.
Jest to pierwsza obniżka w cyklu luzowania polityki pieniężnej, a kolejna spodziewana jest we wrześniu. Co wpisuje się w oczekiwania banków centralnych na całym świecie, gdzie 80% z nich prognozuje obniżki stóp procentowych.
Rysunek 7, Źródło: x.com/Barchart.
Fundusze inwestycyjne Caspar TFI
Caspar Akcji Europejskich
1 lipca 2024 r. została zmieniona nazwa subfunduszu Caspar Akcji Europejskich na Caspar Akcji Światowych Liderów oraz polityka inwestycyjna subfunduszu.
Kluczowe założenia:
- zabezpieczenie różnic kursowych;
- zaangażowanie w akcje minimum 80%;
- lokaty w akcje spółek wchodzących w skład indeksu MSCI World – minimum 70%;
- dopuszczalne niewielkie odchylenia struktury sektorowej funduszu od benchmarku;
- poziom ryzyka: 4/7;
- benchmark: 100% MSCI World Net Total Return USD Index (NDDUWI).
Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z zarządzającym – Mateuszem Janickim: przejdź do wywiadu
Caspar Globalny
Wynik funduszu w czerwcu obniżył się o 2,04% przy wzroście benchmarku MSCI World Net TR USD Index o 4,45%. Inwestycje w sektorze biotechnologicznym i ochrony zdrowia nie są obecnie w kręgu zainteresowania inwestorów. Po wzroście w pierwszym kwartale, drugi kwartał sektor znowu był pod presją. Ogólnie rzecz biorąc, spółki o mniejszej kapitalizacji są wrażliwe na stopy procentowe – co było przeszkodą w ostatnim czasie podczas jastrzębiej ponownej wyceny krzywej rentowności.
Jeśli chodzi o sektor energii, to ceny ropy systematycznie zyskiwały przez czerwiec – po mocnym spadku z końcówki maja – kończąc miesiąc blisko 10% wzrostem. Jednak kursy spółek z tego sektora nie zareagowały jeszcze na te wzrosty. Największy fundusz ETF (SPDR S&P US Energy Select Sector UCITS ETF) z tego sektora zanotował spadek o blisko 4% na przestrzeni poprzedniego miesiąca.
Rysunek 8, Źródło: https://www.justetf.com.
Dodatkowo na wynik funduszu wpływ miało umocnienie się złotówki. W czerwcu kurs USD/PLN wzrósł o ok 3 punkty procentowe.
Caspar Stabilny
Fundusz za poprzedni miesiąc zyskał 0,89%, a benchmark wzrósł o 1,71%. Od początku roku wynik funduszu wynosi +3,15%. Alokacja w instrumenty oparte o amerykańskie obligacje skarbowe, które zanotowały mocniejszy spadek w końcówce czerwca wraz z mocniejszym wzrostem amerykańskich rentowności.
Część ulokowana w sektorze energetycznym była pod presją spadków cen ropy i – choć te w czerwcu odrabiały majowe straty – kursy spółek z tego sektora jeszcze nie zareagowały na wyższe ceny surowca. Rynkową słabością także charakteryzują się mniejsze spółki biotechnologiczne. Można stwierdzić, że bessa na tym rynku trwa już kolejny rok i jest silnie skorelowana z poziomem stóp procentowych, które wpływają na koszt pozyskania kapitału do prac badawczych.
Jednak branża pozytywnie patrzy w przyszłość. Wyceny wydają się rozsądne, tempo innowacji utrzymuje się na stałym poziomie i rośnie zainteresowanie przejęciami. Wciąż są to spółki posiadające wyjątkową technologię, doskonały potencjał przyszłych zysków i zdolność do poprawy życia pacjentów.
Caspar Obligacji
W poprzednim miesiącu fundusz obligacji zyskał +0,33%. Benchmark zanotował wzrost o 0,71%. Fundusz wygenerował wynik półroczny na poziomie +2,94%, a benchmark zyskał jedynie 0,99%. Kolejny miesiąc z rzędu Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych. Analitycy śledzący działania RPP nie spodziewają się obniżki w tym roku, choć większość banków centralnych na świecie takie cięcia w swoich działaniach przewiduje.
Rysunek 10, Źródło: x.com/Pekao.
Czy takie działanie RPP można uznać za kontrowersyjne? W przypadku, gdy PKB rośnie wolniej od oczekiwań, słabym eksporcie i inwestycjach być może tak.
Rysunek 11, Źródło: https://nbp.pl/wp-content/uploads/2024/06/Komunikat-RPP-czerwiec-2024.pdf.
Nota Prawna – Niniejszy dokument został sporządzony przez Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny i nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowy.
Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.
Prezentowane wyniki funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Caspar TFI są oparte o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości. Publikowane wyniki poszczególnych subfunduszy dotyczą okresu od 1 do 30 dnia kwietnia 2024 r.
Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat.
Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.
Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych.
Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Wszystkie subfundusze wchodzące w skład Caspar Parasolowy FIO cechują się dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego. Żaden z subfunduszy nie odzwierciedla składu indeksu papierów wartościowych.
Subfundusze Caspar Stabilny, Caspar Globalny oraz Caspar Obligacji mogą lokować większość aktywów w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa lub instrumenty dłużne.
Caspar TFI pobiera opłaty dystrybucyjne za nabycie jednostek uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO, za zamiany pomiędzy nimi, a także za zarządzanie nimi. Wysokość poszczególnych opłat wskazana jest w Tabeli Opłat oraz ogłoszeniach o ewentualnych promocjach w opłatach.