Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Stabilny:
W kwietniu 2020 roku Caspar Stabilny zyskał 3,16%, wobec wzrostu benchmarku o 3,54%. YTD dla funduszu to wzrost o 9,36%, przy spadku benchmarku o 0,74%.
Rentowności długu USA w kwietniu br. lekko spadły (30y z 1,32% na 1,29%, 10y z 0,67% na 0,64%), co oznacza, że część portfela zainwestowana w obligacje kontrybuowała pozytywnie do wyniku. Lekko umocnił się też dolar z 4,13 na 4,15.
W kwietniu obserwowaliśmy kontynuację wzrostów na rynkach akcji zapoczątkowaną w drugiej połowie marca. Zachowanie rynku akcji znacząco odbiega od realnej gospodarki, w której widać pogorszenie oraz niepewność dotyczącą przyszłości. Wiele spółek zapowiedziało fatalny drugi kwartał oraz wycofało swoje prognozy na 2020 rok w związku z niepewnością dotyczącą trzeciego i czwartego kwartału. Wzrosty na rynku akcji charakteryzowały niskie obroty oraz silny napływ kapitału ze strony inwestorów detalicznych.
Odmrażanie gospodarek
Wyceny wielu akcji znajdują się blisko lub powyżej poziomów sprzed epidemii, natomiast sytuacja makroekonomiczna i epidemiologiczna są niepokojące. Odmrażanie gospodarek może się skończyć kolejną falą zachorowań. Nawet jeśli się to nie wydarzy, to sceptycyzm do podróżowania czy spotkań w większym gronie będzie się utrzymywał, konsumpcja, popyt inwestycyjny i apetyt na ryzyko nie wrócą tak szybko do poziomów sprzed epidemii. Dodatkowo bywały dni, że cały rynek rósł na informacjach o pozytywnych wynikach i zatwierdzonym leku Gileadu na koronawirusa. Lek ten co prawda wykazał benefit, ale tylko jeśli chodzi o zmniejszenie śmiertelności i przyspieszenie powrotu do zdrowia wśród części pacjentów. W świetle tego wyceny wielu spółek wydają się nie być uzasadnione. Inne czynniki ryzyka obejmują tegoroczne wybory prezydenckie w USA oraz potencjalne wznowienie napięć handlowych na linii USA-Chiny.
W kwietniu 2020 roku Caspar Stabilny zyskał 3,16%, wobec wzrostu benchmarku o 3,54%. YTD dla funduszu to wzrost o 9,36%, przy spadku benchmarku o 0,74%.
Podobne wpisy: