Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Stabilny:
Caspar Stabilny zyskał w czerwcu 2021 roku 4,89%, wobec wzrostu benchmarku o 1,51%.
Czerwiec przyniósł odwrócenie trendów na rynku akcji i powrót lepszego sentymentu do spółek technologicznych/ biotechnologicznych/ „growth”. Indeks S&P500 zyskał 2,22% (w USD), natomiast sektory, w które głównie inwestuję w ramach części akcyjnej funduszy, czyli oprogramowanie, półprzewodniki i biotechnologia zachowały się lepiej niż szeroki rynek.
W kontekście spółek biotechnologicznych warto odnotować datę 26 czerwca 2021 roku, kiedy to Intellia Therapeutics podała pierwsze w historii dane o udanej edycji genomu w organizmie człowieka. Dane dla sześciu pacjentów cierpiących na amyloidozę pokazały, że Intelli udało się poprzez edycję genomu w korelacji do podanej dawki terapii znacząco zredukować poziomy szkodliwego białka produkowanego przez gen, który był „celem” terapii edytującej. Pacjenci będą obserwowani pod kątem trwałości efektu, potencjalnych skutków ubocznych itd., niemniej trzeba zgodzić się ze słowami Jennifer Doudna, jednej z założycielek spółki Intellia, laureatki zeszłorocznej nagrody Nobla z chemii, że został poczyniony znaczący krok w kierunku „końca chorób genetycznych”.
Edycja genomu jest istotnym elementem terapeutycznej części „rewolucji genetycznej”, o której od jakiegoś czasu mówimy jako o najważniejszym trendzie w medycynie, a jednocześnie w świecie inwestycji.
Akcje pozostają atrakcyjną klasą aktywów, rentowności długu skarbowego spadły w czerwcu z 1,59% na koniec maja do 1,47% na koniec czerwca 2021 roku, a w pierwszych dniach lipca nawet poniżej 1,3% (10-letnie, USA). Przepływy gotówkowe, które generują spółki na poziomie FCF yield 3-4% dla głównych indeksów akcyjnych wyglądają przy tym atrakcyjnie. Dodatkowo mamy zmiany strukturalne w wielu sektorach, które wyłonią nowych liderów, co daje duże pole do stock-pickingu.
Inflacja jest w tej chwili głównym ryzykiem dla rynków akcji, a bańki na aktywach ryzykownych mogą się spokojnie tworzyć przy inflacji na poziomie 3-4%, biorąc pod uwagę poziomy, na których znajdują się rentowności obligacji skarbowych w Stanach Zjednoczonych. Przy dobrych danych z gospodarki wzrasta prawdopodobieństwo zacieśniania polityki monetarnej przez FED. Po czerwcowym posiedzeniu rynek oczekuje dwóch podwyżek stóp do 2023 roku. W mojej ocenie jest to pozytywne, bo FED pokazał, że trzyma rękę na pulsie. Poziomy zadłużenia spółek, w które inwestuję, są relatywnie niskie, a zakładając, że dwie podwyżki po 0,25%, czyli wzrost bazowej stopy FED z 0,25% na 0,75%, nie zmieniają perspektyw rynku akcji – dalej pozostajemy w reżimie bardzo niskich stóp procentowych.
Caspar Stabilny zyskał w czerwcu 2021 roku 4,89%, wobec wzrostu benchmarku o 1,51%.
Podobne wpisy: