Wojtek Kseń, zarządzający subfunduszem Caspar Ochrony Kapitału:
Subfundusz Caspar Ochrony Kapitału odnotował w listopadzie 2017 wzrost o 0,29%, co daje +2,64% od początku roku (wobec wzrostu benchmarku w tym okresie o 1,37%). W dłuższej perspektywie, wartość jednostki subfunduszu wzrosła o 2,98% w ostatnich dwunastu miesiącach i 3,82% w ostatnich dwóch latach (do 30.11 br.).
Ostatni miesiąc przyniósł kolejną serię bardzo dobrych odczytów makroekonomicznych w Polsce. Wzrost PKB za trzeci kwartał na poziomie 4,9% rok do roku okazał się dużo wyższy od oczekiwań bankowych ekonomistów i założeń projekcji makroekonomicznej banku centralnego. I to mimo nadal niskiego tempa wzrostu inwestycji (3% rok do roku w trzecim kwartale). W tej dziedzinie jest co nadrabiać, bo w całym 2016 roku inwestycje spadły o ponad 10% w porównaniu do poprzedniego roku. Wstępny odczyt za listopad na poziomie +2,5% rok do roku oznacza, że inflacja CPI powróciła po raz pierwszy od 5 lat do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP. Dane płynące z rynku pracy też okazały się mocniejsze od prognoz – stopa bezrobocia 6,6% w październiku, wzrost wynagrodzeń o 7,4% rok do roku i rekordowy odsetek firm deklarujących problemy ze znalezieniem pracowników. Rada Polityki Pieniężnej nie wydaje się jednak zmartwiona potencjalnym dalszym wyskokiem inflacji, który te bardzo silne odczyty makroekonomiczne mogłyby sugerować i nie zmienia jeszcze nastawienia do polityki pieniężnej, mimo oczekiwań i prognoz rynkowych.
Oprócz 10-letnich papierów (spadek rentowności do 3,35%), rentowności polskich obligacji skarbowych zakończyły listopad na poziomach podobnych do tych z końca poprzedniego miesiąca – 1,27% na rocznych, 1,61% na 2-letnich, 2,68% na 5-letnich.
Przypominamy, że w ramach subfunduszu Caspar Ochrony Kapitału nie podejmujemy ryzyka walutowego, a ryzyko kredytowe emitenta jest ograniczone do ryzyka kredytowego Skarbu Państwa (inwestujemy wyłącznie w polskie obligacje skarbowe) i ograniczamy ryzyko stopy procentowej (koncentrujemy się na papierach o najkrótszych terminach wykupu i na obligacjach ze zmiennym kuponem). Ta ostrożna polityka inwestycyjna połączona z bardzo niską opłatą za zarządzanie ma na celu ochronę kapitału klientów w terminie pół roku i dłuższym.