Wojtek Kseń, zarządzający subfunduszem Caspar Ochrony Kapitału:
Subfundusz Caspar Ochrony Kapitału odnotował w lipcu 2017 roku wzrost o 0,20%, co daje +1,52% od początku roku (wobec wzrostu benchmarku w tym okresie o 0,87%). W dłuższej perspektywie wartość jednostki subfunduszu wzrosła o 1,73% w ostatnich dwunastu miesiącach i o 3,09% w ostatnich dwóch latach.
Czy i kiedy inflacja trwale przekroczy poziom 2%? Podobne pytanie zadają sobie inwestorzy i ekonomiści na głównych rynkach światowych. Także w Polsce, po tym jak ostatnie odczyty różnych miar inflacji raczej szły lekko w dół, a nie w kierunku wspomnianej granicy 2%. W Stanach Zjednoczonych PCE deflator spadł z 2,2% w lutym do 1,4% w czerwcu, w Niemczech CPI spadł z 2,2% w lutym do 1,7% w lipcu, a w Polsce też z 2,2% w lutym do 1,5% w czerwcu.
Rada Polityki Pieniężnej spokojnie czeka na trwalsze sygnały wzrostu cen, które teoretycznie powinny się niebawem pojawić. Impulsem do tego ma być bardzo dobra sytuacja na rynku pracy (rekordowo niskie bezrobocie na poziomie 7,1% w czerwcu i 6-procentowy wzrost wynagrodzeń rok do roku) oraz wzrost sprzedaży detalicznej na poziomie +6% rok do roku.
Rynek polskich obligacji skarbowych wydaje się wyczekiwać na dalszy rozwój wypadków bez większych wahań rentowności. Poziomy na koniec lipca to 1,60% na rocznych; 1,85% na 2-letnich, 2,70% na 5-letnich i 3,35% na 10-letnich obligacjach.
Przypominamy, że w ramach subfunduszu Caspar Ochrony Kapitału nie podejmujemy ryzyka walutowego, a ryzyko kredytowe emitenta jest ograniczone do ryzyka kredytowego Skarbu Państwa (inwestujemy wyłącznie w polskie obligacje skarbowe) i ograniczamy ryzyko stopy procentowej (koncentrujemy się na papierach o najkrótszych terminach wykupu i na obligacjach ze zmiennym kuponem). Ta ostrożna polityka inwestycyjna połączona z bardzo niską opłatą za zarządzanie ma na celu ochronę kapitału klientów w terminie pół roku i dłuższym.