Caspar Globalny – sierpień 2021

Spis treści

Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny

Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny :

Caspar Globalny zyskał w sierpniu 2021 roku 2,96% wobec wzrostu benchmarku o 2,42%.

Sierpień na szerokim rynku akcji był spokojnym miesiącem. Indeks S&P500 wzrósł o 2,90%, trochę więcej zmienności było w poszczególnych sektorach, np. sektor półprzewodników (SOXX US) w połowie miesiąca tracił około 4%, by ostatecznie skończyć na prawie 2,5-procentowym plusie.

Warto zwrócić uwagę na problemy chińskiego dewelopera Evergrande, które są głównym tematem w mediach ekonomicznych od kilkunastu dni. Evergrande ma około 300 mld dolarów zadłużenia, podzielone między offshore investors (20 mld dolarów), należności wobec lokalnych dostawców i osób, które wpłaciły depozyty na zakup mieszkań (150 mld dolarów) oraz zadłużenie w lokalnych, głównie mniejszych bankach (130 mld dolarów). Rozwój wydarzeń w Chinach w dużej mierze będzie zależał od decyzji politycznych, które są trudne do przewidzenia, niemniej w mojej ocenie nie ma systemowego ryzyka dla globalnego systemu finansowego. Potencjalnie negatywne skutki mogą odczuć spółki surowcowe i przemysłowe (np. capital goods), na które ekspozycja funduszu jest bardzo ograniczona.

Skąd bierze się zapotrzebowanie na półprzewodniki?

Subfundusz Caspar Globalny inwestuje przede wszystkim w trzy sektory: oprogramowanie, półprzewodniki oraz biotechnologia/life science. Jedynie półprzewodniki radzą sobie w tym roku lepiej niż szeroki rynek. Popyt na układy scalone bardzo szybko rośnie i wiele firm ma problem z dostępnością specjalistycznych „chipów”. Historycznie czynnikami odpowiedzialnymi za wysoki popyt na półprzewodniki były nowe, rewolucyjne technologie. W latach 1997-2007 był to popyt wykreowany przez rosnącą popularność komputerów PC, następnie od 2007 roku pierwsze skrzypce grały iPhone’y, które rozpoczęły erę procesorów mobilnych. Kolejną technologią były centra danych. Aktualnie obserwujemy zapotrzebowanie ze wszystkich wyżej wymienionych kategorii, a dodatkowo nowym megatrendem wymagającym specjalistycznych półprzewodników jest rozwój sztucznej inteligencji.

Perspektywy przed sektorem oprogramowania też w mojej ocenie są pozytywne. Sezon wyników za pierwszy i drugi kwartał 2021 roku był bardzo dobry, większość spółek pobiła oczekiwania analityków. Jedyną przeszkodą do szybszego wzrostu dla wielu spółek są opóźnienia w łańcuchach dostaw spowodowane regionalnymi problemami z koronawirusem (część fabryk np. w Malezji była zamknięta). W dalszym ciągu obserwujemy wzrost znaczenia oprogramowania w przedsiębiorstwach, dalszą migrację do rozwiązań chmurowych, zmiany na rynku reklamy i mediów, dzięki którym budżety reklamodawców migrują z tradycyjnej telewizji czy radia do spółek technologicznych. Dodatkowo spółki zajmujące się produkcją oprogramowania do cyberbezpieczeństwa powinny korzystać na rosnącej świadomości znaczenia nakładów na ten właśnie obszar.

Perspektywy na przyszłość

Segment biotechnologii i life science to inwestycja w rewolucyjne zmiany w medycynie związane głównie z genetyką. W ostatnich latach jesteśmy świadkami sukcesów, jeśli chodzi o identyfikacje genetycznego podłoża wielu chorób (mutacji powodujących różnego rodzaju m.in. choroby rzadkie czy nowotwory). Lepsze zrozumienie biologii pozwala na rozwój skuteczniejszych leków, których powodzenie przejścia przez badania kliniczne jest większe niż standardowego leku biologicznego. W ciągu kolejnych kilku lat szeroko rozumiane terapie genowe zastąpią standardowe metody leczenia w wielu obszarach. Poza spółkami, które poszukują leków, subfundusz Caspar Globalny inwestuje również w producentów innowacyjnego sprzętu medycznego i testów diagnostycznych nowej generacji, w szczególności tzw. płynnej biopsji, czyli możliwości wykrywania nowotworów na bardzo wczesnym etapie na podstawie próbki krwi. Innym obszarem w diagnostyce, który w mojej ocenie będzie się dynamicznie rozwijał jest obserwacja reakcji układu immunologicznego, testy bazujące na analizie zachowania limfocytów T i innych komórek ułatwią diagnozę wielu chorób trudnych lub niemożliwych do zdiagnozowania przy użyciu aktualnej technologii.

Akcje pozostają atrakcyjną klasą aktywów, rentowności długu skarbowego, mimo że wzrosły w sierpniu z 1,22% na koniec lipca do 1,31% na koniec sierpnia (10-letnie, USA) nadal pozostają na bardzo niskim poziomie, w szczególności w kontekście podwyższonej inflacji, która sprawia, że realne stopy są ujemne. Przepływy gotówkowe, które generują spółki na poziomie FCF yield 3-4% dla głównych indeksów akcyjnych, wyglądają przy tym atrakcyjnie. Dodatkowo mamy zmiany strukturalne w wielu sektorach, które wyłonią nowych liderów, których przychody będą bardzo szybko wzrastać, co daje duże pole do stock-pickingu.

Caspar Globalny zyskał w sierpniu 2021 roku 2,96% wobec wzrostu benchmarku o 2,42%.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne

.

Co to stopa zwrotu

.

Sposób na emeryturę

Podobne wpisy:

ring-caspara-trump-po-prostu-lubi-amerykanski-biznes-www
Trump po prostu lubi amerykański biznes
Dyskusja o Ameryce w nowej erze Donalda Trumpa, hołdach lennych szefów spółek technologicznych i pragmatyzmie...
komentarz-listopad-2024-cam-www
Komentarz rynkowy Caspar Asset Management S.A.: listopad 2024
Przedstawiamy komentarz, w którym Zespół Zarządzających z Caspar Asset Management S.A. podsumowuje sytuację rynkową z ostatniego miesiąca, która miała wpływ na wyniki inwestycyjne strategii.
ring-caspara-trump-po-prostu-lubi-amerykanski-biznes-www
Trump po prostu lubi amerykański biznes
Dyskusja o Ameryce w nowej erze Donalda Trumpa, hołdach lennych szefów spółek technologicznych i pragmatyzmie...
komentarz-listopad-2024-cam-www
Komentarz rynkowy Caspar Asset Management S.A.: listopad 2024
Przedstawiamy komentarz, w którym Zespół Zarządzających z Caspar Asset Management S.A. podsumowuje sytuację rynkową z ostatniego miesiąca, która miała wpływ na wyniki inwestycyjne strategii.
Caspar TFI: październik 2024
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI: październik 2024
Za pierwsze trzy kwartały tego roku indeks S&P 500 osiągnął stopę zwrotu na poziomie 22,1%, co stanowi najlepszy wynik za pierwsze 9 miesięcy roku od 1997 r.
mateusz-janicki-tekst-blogowy-1
Autonomiczne samochody wciąż przed szansą - Mateusz Janicki dla "Parkietu"
Jednym z wyzwań jest konieczność angażowania ludzi do zdalnego sterowania pojazdami w trudnych sytuacjach.
Instytucje, mm
Ring Caspara: Instytucje, moja miłość
Dyskusja o o nagrodzie Nobla dla trzech ekonomistów, znaczeniu instytucji dla funkcjonowania rynku i groźbie realizacji czarnego...
krzysztof-kazmierczak-tekst-blogowy-1
Rynek procesorów będzie rósł | Krzysztof Kaźmierczak dla "Parkietu"
Rynek procesorów wspierających rozwój sztucznej inteligencji cały czas znajduje się na dość wczesnym etapie rozwoju. Mimo że osiągnął...

Udostępnij: