Piotr Rojda, młodszy zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Tureckich:
Caspar Akcji Tureckich odnotował we wrześniu 2017 roku spadek o 5,56%, podczas gdy benchmark spadł o 7,79%. W horyzoncie ostatnich trzech lat subfundusz odnotował stopę zwrotu w wysokości 14,53%, natomiast wynik benchmarku był znacznie gorszy i wyniósł 1,76%.
Wskaźnik aktywności gospodarczej PMI wyniósł we wrześniu w Turcji 53,5 pkt, co oznacza kolejny, siódmy z rzędu, odczyt powyżej poziomu 50 pkt. Dla przypomnienia, wskazanie powyżej 50 punktów oznacza ogólną poprawę koniunktury gospodarczej. Pozytywnie na wrześniowy PMI wpłynął wzrost nowych zamówień, a także wzrost produkcji i zatrudnienia.
25 września 2017 odbyło się referendum niepodległościowe w irackim Kurdystanie, zakończone około 90-procentowym poparciem dla niepodległości. Wizja niepodległych Kurdów w Iraku nie podoba się prezydentowi Erdoganowi, w rządzonej przez niego Turcji Kurdowie stanowią około 20% populacji. Prezydent Turcji zagroził, że odetnie rurociągi, które transportują ropę z północnego Iraku. Przerwa w dostawach irackiej ropy najprawdopodobniej spowoduje wzrost ceny czarnego złota, co jest niekorzystne dla Turcji będącej importerem ropy. Dodatkowo Irak jest trzecim największym kierunkiem eksportowym Turcji odpowiadając za około 5,5% tureckiego eksportu, stąd przedłużające się sankcje również nie są w interesie Erdogana.
Tureckie Ministerstwo Finansów zapowiedziało pod koniec września planowane zmiany w stopach podatkowych. Między innymi podatek korporacyjny dla przedsiębiorstw działających w sektorze finansowym ma wzrosnąć z 20% do 22%. Turcy chcą objąć podatkiem VAT nierezydentów świadczących usługi online dla lokalnych klientów. Dotychczasowa 27-procentowa stopa podatku dochodowego, mająca zastosowanie do trzeciego progu, ma zostać podniesiona do 30%. Zmiany obejmą także podatki od pojazdów mechanicznych, gier i zakładów, dochodów z najmu czy zysków kapitałowych. Proponowane zmiany budzą obawy o stan tureckich finansów publicznych.