Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>
Caspar Akcji Europejskich – sierpień 2020
Błażej Bogdziewicz, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Europejskich:
Subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował w sierpniu br. wzrost o 3,38%. Stopa zwrotu subfunduszu od początku roku do końca sierpnia wyniosła 11,68%.
W pierwszych dniach września 2020 roku na rynkach akcji obserwowaliśmy korektę, która szczególnie dotknęła spółki z sektora technologii.
Prognozy, dane
Wcześniej na rynkach akcyjnych byliśmy świadkami spektakularnych wzrostów kursów spółek technologicznych, w tym największych, zatem ostatnia korekta jest zrozumiała. Spektakularne wzrosty na rynkach akcji nie byłyby możliwe bez ultra-niskich, często ujemnych, rentowności obligacji. Przykładowo 50-letnie obligacje rządu Szwajcarii mają rentowność ok. 0,35% poniżej zera. Oznacza to, że inwestorzy, którzy je kupują i będą trzymać do wykupu (względnie ich spadkobiercy) mają zagwarantowaną nominalną stratę we franku szwajcarskim w wysokości ok. 16%. Jeżeli założymy, że inflacja w Szwajcarii wyniesie w tym czasie 1% rocznie, to realna strata sięga blisko 50%. Na tym tle ceny wielu spółek na rynku akcji nie wyglądają na oderwane od rzeczywistości. Spółki generują wyraźnie wyższy dochód niż obligacje, w tym niejednokrotnie te spekulacyjne i jednocześnie w wielu przypadkach powinny osiągać w kolejnych latach wzrost przychodów i przepływów gotówkowych na poziomie wyraźnie powyżej inflacji. Oczywiście, ewentualny istotny wzrost rentowności obligacji skarbowych miałby negatywny wpływ na kursy akcji wielu spółek. Ale aby do tego doszło, potrzebna byłaby zapewne istotna zmiana polityki banków centralnych. Wypowiedzi przedstawiciel banków centralnych, w tym amerykańskiego FED-u wskazują jednak, że należy raczej oczekiwać kontynuacji dotychczasowej polityki. Podczas ostatniej konferencji w Jackson Hole szef FED-u, Jerome Powell, wyraził pogląd, że amerykański bank centralny powinien wobec niskich odczytów inflacji w przeszłości przez jakiś czas tolerować jej wyższy poziom.
Dane gospodarcze
Dane gospodarcze, w szczególności te płynące z globalnego przemysłu, pokazywały w sierpniu tego roku wyraźną poprawę koniunktury. Wskaźnik JP.Morgan Global Manufacturing PMI osiągnął w sierpniu poziom 51,8 punktu, co jest najwyższym poziomem od 21 miesięcy. Odczyty powyżej 50 punktów oznaczają poprawę koniunktury. Sama poprawa aktywności gospodarczej nie jest zaskoczeniem, gdyż gospodarki w wielu państwach były niedawno w dużym stopniu zamknięte, ale cieszyć może przyspieszenie tempa poprawy wskaźników gospodarczych.
Wybory w USA
Wzrost zmienności na rynkach może wynikać ze zbliżania się daty wyborów prezydenckich w USA, którym towarzyszy wyjątkowo duża polaryzacja amerykańskiego społeczeństwa. Sondaże w dalszym ciągu pokazują większe poparcie dla Joe Bidena, ale notowania prezydenta Trumpa zaczęły ostatnio wyraźnie rosnąć, przy czym należy pamiętać, że istotna część zwolenników kandydata Republikanów nie chce ujawniać swych poglądów. Ewentualna reelekcja Donalda Trumpa oznacza mniejsze ryzyko wzrostu podatków i regulacji. Najgorszym scenariuszem byłby wynik wyborów zbliżony do remisu, który mógłby być kontestowany przez jednego z kandydatów.
Subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował w sierpniu br. wzrost o 3,38%. Stopa zwrotu subfunduszu od początku roku do końca sierpnia wyniosła 11,68%.
Podobne wpisy:
TAGI: ctfi,