Caspar Akcji Europejskich – luty 2021

Spis treści

Mateusz Janicki pisze: wycena dyskontowa

Mateusz Janicki, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Europejskich:

Subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował w lutym 2021 spadek o 1,01%, podczas gdy benchmark wzrósł o 2,06%. Stopa zwrotu subfunduszu od początku roku do końca lutego 2021 roku wyniosła 0,09%.

Najważniejszym wydarzeniem lutego dla rynków finansowych było rosnące oprocentowanie obligacji rządowych. W związku z tym myślę, że warto zwrócić uwagę na techniczny aspekt rynku finansowego, jakim jest wycena spółek metodą dyskontową.

Wycena – metoda dyskontowa

Założenie tej metody w uproszczeniu polega na tym, że spółka jest warta tyle, ile jej przyszłe zyski zdyskontowane do chwili obecnej. Stopa dyskontowa natomiast zależna jest od oprocentowania obligacji rządowych, a im jest ona wyższa, tym mniej warte są teraz przyszłe zyski. Ma to szczególne znaczenie dla wycen spółek wzrostowych, których zyski często są odległe. Wspomniany wzrost oprocentowania obligacji w ostatnim czasie wynikał przede wszystkim z rosnących oczekiwań inflacyjnych. Przeważenie spółek technologicznych w ramach funduszu przełożyło się na wyniki gorsze od benchmarku.

Spółki technologiczne, a wycena dyskontowa

Analizując ostatnie wydarzenia warto zwrócić uwagę na fakt, że w ostatnim czasie nie stało się nic, co wskazywałoby, że wyniki spółek technologicznych miałyby w najbliższym czasie ulec pogorszeniu. Warto mieć to na uwadze pamiętając, że kursy akcji w długim terminie podążają za wynikami finansowymi, które są najważniejszym czynnikiem wyceny akcji. Moim zdaniem pomimo rosnących stóp procentowych w średnim i długim terminie spółki wzrostowe powinny zachowywać się lepiej od szerokiego rynku. Ekspozycja na strukturalne trendy powinna sprzyjać spółkom technologicznym, natomiast spółki value mają przed sobą wiele przeszkód.

Przykładem sektora uznawanego za value niech będą producenci stali. Kursy spółek z tej branży pomnożyły się razy trzy od dołka w marcu ubiegłego roku. Trzeba przyznać, że perspektywy dla tej branży w tym roku, ale też w ciągu 2-3 najbliższych lat, są atrakcyjne ze względu chociażby na unijną perspektywę Next Generation EU, która będzie wspierać europejski przemysł czy odbudowę popytu np. na samochody. Nie zmienia to jednak faktu, że równocześnie spółki te będą musiały przejść transformację w celu ograniczenia emisji CO2, co będzie wymagało znaczących nakładów finansowych. Drugim zagrożeniem jest podaż taniej stali z Chin. Inny przykład to spółki chemiczne. Niektóre z nich korzystają obecnie na przestojach w branży wywołanych między innymi trudnymi warunkami pogodowymi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Taki stan rzeczy może się w najbliższym czasie utrzymywać, jednak najpóźniej w drugiej połowie bieżącego roku sytuacja powinna się ustabilizować, co oczywiście negatywnie przełoży się na oczekiwania związane z wynikami tych spółek.

Okresy “bańki”

Na rynkach finansowych zdarzają się okresy bańki i choć trudno je dostrzec w czasie rzeczywistym, to patrząc na wykresy łatwo je zauważyć. Nie ma wątpliwości, że w 1999 roku mieliśmy do czynienia z bańką internetową. Jednak porównania obecnej sytuacji do tamtego okresu wydają mi się nietrafione. Już w ubiegły miesiącu pisałem o wskaźniku przepływów pieniężnych, który obecnie jest na zdecydowanie wyższym poziomie niż na koniec 1999 roku. Wracając natomiast do rosnących stóp procentowych – o ile oprocentowanie dziesięcioletnich amerykańskich obligacji rządowych wzrosło od początku roku o około 60 punktów bazowych, to nadal nie stanowią one moim zdaniem atrakcyjnej alternatywy dla akcji, a poziom ten jest niższy niż przed rozpoczęciem pandemii. Obecny poziom oprocentowania obligacji rządowych może okazać się niewystarczający, aby ochronić majątek przed inflacją w najbliższych latach.

Value

Rotacja w kierunku spółek value może się nadal utrzymywać w kolejnych miesiącach, jednak patrząc na perspektywy spółek wzrostowych i value w długim terminie rotacja ta wydaje się nieuzasadniona, a sytuacja z ostatnich tygodni wydaje się raczej odpowiednim momentem do zwiększenia zaangażowania w spółki technologiczne. Oczywiście trudno przewidzieć, ile czasu potrwa korekta spółek wzrostowych, ale warto pamiętać, że odwrócenie spadków może być gwałtowne, a inwestorzy obserwujący sytuację z boku mogą przegapić odpowiedni moment, aby wejść na rynek. Natomiast typowanie najlepszej klasy aktywów w krótkim okresie jest bardzo trudnym zadaniem. Dlatego też najlepiej skupić się na perspektywach długoterminowych.

Dane makroekonomiczne

Na koniec warto przypomnieć, że otoczenie makroekonomiczne w tym roku powinno być silne ze względu na liczne programy wspierania gospodarki. Ponadto, rynki finansowe powinny być wspierane przez wznowione programy skupu akcji własnych przez spółki notowane na giełdzie, których skala była w ubiegłym roku ograniczona.

Subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował w lutym 2021 spadek o 1,01%, podczas gdy benchmark wzrósł o 2,06%. Stopa zwrotu subfunduszu od początku roku do końca lutego 2021 roku wyniosła 0,09%.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne?

.

Co to stopa zwrotu? Wycena dyskontowa

.

Fundusze są bezpieczne? Wycena dyskontowa


Piotr Rojda ze złotym portfelem

Podobne wpisy:

zyczenia-caspar-am-tfi-2024
Życzenia Świąteczne od Grupy Caspar!
Przesyłamy Państwu życzenia wesołych Świąt Bożego Narodzenia. Pełnych radości i spędzonych w zdrowiu oraz wśród bliskich.
ring-caspara-12-2024-bedzie-sie-dzialo-www
Ring Caspara: Rok 2025 - będzie się działo!
Błażej Bogdziewicz, Piotr Przedwojski i Piotr Gajdziński rozmawiają o podsumowaniu 2024 roku oraz rollercoasterze, który może czekać inwestorów w najbliższym roku i sugerują... zapięcie pasów.
zyczenia-caspar-am-tfi-2024
Życzenia Świąteczne od Grupy Caspar!
Przesyłamy Państwu życzenia wesołych Świąt Bożego Narodzenia. Pełnych radości i spędzonych w zdrowiu oraz wśród bliskich.
ring-caspara-12-2024-bedzie-sie-dzialo-www
Ring Caspara: Rok 2025 - będzie się działo!
Błażej Bogdziewicz, Piotr Przedwojski i Piotr Gajdziński rozmawiają o podsumowaniu 2024 roku oraz rollercoasterze, który może czekać inwestorów w najbliższym roku i sugerują... zapięcie pasów.
infolinia-caspar-24-31
Skrócenie czasu pracy infolinii 24.12 oraz 31.12
W dniach 24 oraz 31 grudnia 2024 r. infolinie Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. będą dostępne do godziny 13:00.
krzysztof-kazmierczak-tekst-blogowy-1
Trump utrzyma wsparcie dla atomu - Krzysztof Kaźmierczak dla "Parkietu"
Poparcie dla atomu wśród republikanów może się utrzymać, zwłaszcza przy onshoringu – przenoszeniu łańcuchów dostaw do USA.
komentarz-caspar-tfi-listopad-2024-www
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI: listopad 2024
W listopadzie indeksy grupujące akcje amerykańskich spółek odnotowały powszechne wzrosty, a główne indeksy giełdowe osiągnęły nowe szczyty. Jednak nie wszędzie wyglądało to tak samo.
infolinia-caspar-am-tfi
Skrócenie czasu pracy infolinii w piątek 6 grudnia 2024 r.
W dniu 6 grudnia 2024 r. infolinie Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. będą dostępne od godziny 10:00.

Udostępnij: