Błażej Bogdziewicz, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Europejskich:
W listopadzie br. subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował wzrost o 5,22% (dla jednostki kategorii A). Stopa zwrotu funduszu od początku roku do końca listopada wyniosła 34,10% (dla jednostki kategorii A).
Wydarzenia na rynkach akcji w bieżącym roku, a w szczególności w ostatnich tygodniach kolejny raz pokazują, że sukces w inwestycjach nie jest rezultatem prób przewidywania, czy w danym okresie ceny akcji spadną czy wzrosną, a raczej jest wynikiem przyjęcia długiego horyzontu inwestycyjnego i stosowania się do pewnych sprawdzonych reguł.
Reguły inwestowania
Kilka miesięcy temu z wielu gospodarek dochodziły informacje o mocno spadającej koniunkturze i powszechne były oczekiwania recesji przynajmniej w Europie. Inwestorzy instytucjonalni i indywidualni redukowali wówczas zaangażowanie na rynkach akcji. Nie doszło jednak, przynajmniej jak na razie, do powtórki z roku 2008. Po publikacji wyników za trzeci kwartał bieżącego roku okazało się, że kondycja finansowa spółek i ich oczekiwania co do wyników w roku 2020 nie wskazują na prawdopodobny kryzys gospodarczy. Ceny akcji wielu spółek, w szczególności cyklicznych, w ostatnich tygodniach odbiły. Recesje, bessy i poważne korekty będą oczywiście się zdarzać, ale nie oznacza to, że co kilka lat będziemy świadkami takiego kryzysu finansowego, jak w 2008 roku. Tego typu kryzysy w przeszłości zdarzały się raczej co kilkadziesiąt lat i z reguły były rezultatem bardzo dynamicznie rosnącej akcji kredytowej i zbyt ambitnych inwestycji, czemu towarzyszył entuzjazm inwestorów na rynkach akcji. Obecnie, w szczególności na rynkach rozwiniętych, podobnych symptomów nie dostrzegam.
Poziom generowanej gotówki gotówki
Inwestując w dużym stopniu bierzemy pod uwagę poziom gotówki generowanej przez spółki. Według prognoz analityków publikowanych przez serwis Bloomberg, prognozowany na przyszły rok poziom generowanej gotówki w relacji do wartości rynkowej spółek w przypadku rynku amerykańskiego wynosi blisko 4,9%, a europejskiego prawie 5,9%. Są to poziomy, które w moje ocenie są atrakcyjne w porównaniu z alternatywnymi sposobami lokowania środków, w szczególności w porównaniu z rentownościami obligacji rządowych na rynkach rozwiniętych. Obecnie w Niemczech rentowność obligacji 10-letnich wynosi ok. 0,3% poniżej zera, a w USA ok. 1,8% powyżej. Na rynku dostrzegamy obecnie okazje inwestycyjne w różnych branżach, także wśród spółek wzrostowych, które nie zawsze mogą pochwalić się dodatnimi przepływami gotówkowymi.
W listopadzie br. subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował wzrost o 5,22% (dla jednostki kategorii A). Stopa zwrotu funduszu od początku roku do końca listopada wyniosła 34,10% (dla jednostki kategorii A).
Podobne wpisy: