Informacja reklamowa. Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.
Przegląd rynku:
Amerykańskie indeksy giełdowe w grudniu
Ostatni miesiąc roku nie był takim, który można byłoby z czystym sumieniem nazwać rajdem św. Mikołaja. Grudzień nie obfitował w spektakularne wyniki, inaczej niż listopad. Tutaj następowała raczej realizacja zysków z udanego poprzedniego miesiąca i – w dużej mierze – 2024 roku w ogóle.
Dow Jones zakończył grudzień 5,1% niżej. To znacznie większy spadek niż S&P 500 , który zakończył miesiąc spadkiem o blisko 2,5%. Tymczasem Nasdaq Composite zyskał tylko 0,6%.
Rysunek 1 Źródło: https://www.nasdaq.com/articles/2024-review-and-2025-outlook.
Wyniki raczej nie porywały. Jednak warto zwrócić uwagę, że indeks przemysłowy Dow Jones mocno odbiegał od pozostałych głównych indeksów i zanotował najgorszy wynik w grudniu od 2018 r. i największy jednomiesięczny spadek procentowy od września 2022 r. Jednak ten sam indeks w grudniu zanotował swój rekordowy poziom, gdy – w euforii powyborczej w USA – wspiął się na poziom 45000 punktów (4 grudnia). Tu można wskazać jedną przyczynę, a mianowicie grudniowe spotkanie przedstawicieli FED-u, które wpłynęło na nastroje inwestorów. Choć FED ponownie obniżył stopy procentowe, to przewodniczący Jerome Powell podał prognozę tylko dwóch obniżek po 25 punktów bazowych każda w 2025 r., powołując się przy tym na obawy o inflację.
Rysunek 2, Źródło: https://www.marketwatch.com/story/why-the-dow-had-such-a-miserable-december-versus-other-indexes-972d86ee.
Spadki na rynku obligacji
Wrażliwość cen amerykańskich 10-letnich obligacji na niespodzianki dotyczące inflacji i aktywności gospodarczej była w zeszłym roku znacząca. W samym grudniu rentowności wzrosły z okolic 4,20% do blisko 4,60% – i to wszystko w cyklu obniżania poziomy stóp procentowych. Chociaż inflacja była w dużej mierze pod kontrolą, a obawy dotyczące wzrostu osłabły i Rezerwa Federalna zaczęła obniżać stopy procentowe – to zmienność na rynku obligacji wcale nie zmniejszyła się.
Rysunek 3, źródło: https://www.cnbc.com/2024/12/27/10-year-treasury-yield-27-december-2024.html.
Do obaw o wzrost gospodarczy, aktywność na rynku pracy i inflację, doszły nowe. Świat wciąż nie wie, jak rozwinie się polityka handlowa i celna Trumpa oraz jak zareaguje na to wszystko FED, zatem niepewność makroekonomiczna ma się przynajmniej dobrze. Dla światowych rynków wymienia się obecnie nowe ryzyka – między innymi takie, że „globalna wojna handlowa wywoła recesję” i „inflacja spowoduje podwyżkę stóp procentowych przez FED”. Następne posiedzenie amerykańskiego banku centralnego odbędzie się pod koniec stycznia, kiedy to jednak spodziewane – przynajmniej przez rynek – jest utrzymanie stóp procentowych. Choć warto wspomnieć, że jeszcze kilka tygodniu temu wskazywało się na ich obniżenie.
Koniec 2024 i co dalej?
Z końcem 2024 roku wyniki S&P 500 można uznać za rekordowe. Dwuletni wzrost indeksu okazuje się właściwie najlepszy od 1998 r. Pomimo 2% spadku w grudniu, indeks wzrósł o 25% w 2024 r. – zmierzając w kierunku ostatniego dnia handlowego roku. Po wzroście o 24% w 2023 r. jest na dobrej drodze do osiągnięcia najlepszego procentowego wzrostu z rzędu w ciągu ćwierćwiecza.
Rysunek 4, Źródło: https://www.nasdaq.com/articles/2024-review-and-2025-outlook.
Historia serwuje słodko-gorzkie wskazówki dotyczące tego, co wydarzy się dalej. S&P 500 wzrósł o 20% w 1999 r. zanim pękła bańka internetowa, co doprowadziło do trzech kolejnych lat dwucyfrowych spadków.
Na horyzoncie niewątpliwie widać pewne ryzyka, w tym możliwy wpływ inflacyjny polityki prezydenta elekta Donalda Trumpa – gdy wróci na urząd prezydenta w styczniu 2025. Rynek już teraz widzi mniej obniżek stóp procentowych w 2025 r. niż widział jeszcze na moment przed wyborami.
Rysunek 5, Źródło: https://x.com/Interest_Rates.
Dlatego też nasuwa się pytanie, czy groźby taryfowe Trumpa są tylko taktyką negocjacyjną? Natomiast siła gigantów technologicznych – zwanych Magnificient 7 – to kolejny temat, który powinien przykuć uwagę inwestorów. Wspomniana garstka spółek stanowiła ponad połowę wzrostu kapitalizacji rynkowej S&P 500 w 2024 roku i blisko 65% w 2023 r. Wciąż problemem jest szerokość tego wzrostu. Rekordowe napływy na rynek akcji po zwycięstwie Trumpa są pewną nadzieją, że pozostaną na rynku na dłużej. Natomiast ewentualna recesja w 2025 roku wciąż nie jest bazowym scenariuszem.
Rysunek 6, Źródło: https://x.com/KobeissiLetter.
Fundusze inwestycyjne Caspar TFI
Caspar Akcji Światowych Liderów
W ostatnim miesiącu roku fundusz wzrósł o 0,12%, natomiast stopa zwrotu z benchmarku wyniosła -1,87%. Grudzień na rynkach akcji nie był zbyt udanym miesiącem. Po mocnych wzrostach w listopadzie – których motorem był ogłoszony wynik wyborów prezydenckich w USA – ostatni miesiąc roku to już chwila refleksji i realizacji zysków. Większość indeksów zakończyło miesiąc z ujemną stopą zwrotu. Zmianę nastrojów spowodowało posiedzenie FOMC, gdzie – choć dokonano prognozowanego cięcia stóp – to sam komunikat po posiedzeniu wybrzmiał jastrzębio. W konsekwencji barometr nastroju inwestorów (Fear & Greed Index) z obszarów chciwości – wszedł w obszar strachu z końcem miesiąca.
Rysunek 7, Źródło: https://www.nasdaq.com/articles/2024-review-and-2025-outlook.
Caspar Akcji Globalny (dawniej Caspar Globalny)
Funduszu w grudniu stracił 10,14% i zachowywał się zdecydowanie słabiej od benchmarku, który stracił jedynie 1,87%. Komentując wynik funduszu można stwierdzić jedno. Spółki portfelowe w nie brały udziału rajdzie powyborczym w USA, gdyż wynik był za listopad w okolicy zera. Natomiast w zmianie nastrojów z chciwości na strach, a co za tym idzie w grudniowych spadkach już tak.
Portfel funduszu jest oparty o spółki o mniejszej kapitalizacji oraz „stoi” na spółkach z sektorów czułych na poziom i projekcje dotyczące stóp procentowych. Zatem przecena spółek funduszu w grudniu była już dotkliwa. Wśród najsłabiej radzących sobie sektorów były te związane z ochroną zdrowia i energetyką. Właśnie te na które fundusz posiadał znaczą ekspozycję portfela.
Rysunek 8, Źródło: https://www.nasdaq.com/articles/2024-review-and-2025-outlook.
Koniec roku to także czas na przebudowę portfela funduszu, której celem jest przede wszystkim zmniejszenie przeważeń sektorowych oraz zbliżenie portfela funduszu do benchmarku. Fundusz w dalszym ciągu szuka inwestycji na rynku globalnym, skupiając się przede wszystkim na rynku amerykańskim i nie stosuje zabezpieczenia kursów walutowych.
Caspar Stabilny Globalny (dawniej Caspar Stabilny)
Wynik funduszu w grudniu wyniósł -2,34%. Natomiast stopa zwrotu z benchmarku wyniosła -0,51%. Wynik funduszu był pod presją rosnących rentowności na świecie – rentowności obligacji w Stanach Zjednoczonych w ostatnim kwartale roku znacznie rosły, a szczególnie obligacje dziesięcioletnie.
Rysunek 9, https://www.nasdaq.com/articles/2024-review-and-2025-outlook.
Sytuacja jest o tyle niecodzienna, gdyż od września mamy do czynienia już z faktycznymi obniżkami stóp w USA, a 10-letnich obligacji wzrosła o blisko 100 punktów bazowych od czasu rozpoczęcia zmiany polityki. Innymi słowy – podczas gdy FED obniżył stopy o 100 punktów bazowych, stopy na rynku urosły o 100 punktów bazowych.
Rysunek 10, https://get.ycharts.com/resources/blog/monthly-market-wrap/.
Grudzień przyniósł nieznaczną poprawę wyniku dzięki zmianie kursów walut, głównie aprecjacji dolara amerykańskiego. Jednak nie był on na tyle mocny, by pozwolić funduszowi wygenerować dodatnią miesięczną stopę zwrotu, a jedynie zamortyzował słabsze wyniki akcji i obligacji.
Caspar Obligacji Skarbowy (dawniej Caspar Obligacji)
W grudniu fundusz zakończył z wynikiem +0,08%. Benchmark w tym czasie stracił 0,96%. Fundusz w cały 2024 roku dał zarobić 5,09%, co jest bardzo dobrym wynikiem, gdyż benchmark w tym czasie zyskał 3,27%.
Z końcem roku poznaliśmy szybki odczyt poziomu inflacji w Polsce, która kolejny miesiąc z rzędu wzrosła, głównie przez wzrost cen energii.
Rysunek 11, Źródło: (…) szybki_szacunek_wskaznika_cen (…) _w_grudniu_2024.
Wzrost inflacji – choć niższy od tego, którego spodziewali się ekonomiści – wciąż jest w Polsce problemem. NBP utrzymuje koszt pieniądza na wysokim poziomie i nie jest do końca jasne, kiedy możemy spodziewać się obniżek stóp procentowych.
Rysunek 12, Źródło: (…) szybki_szacunek_wskaznika_cen (…) _w_grudniu_2024.
Wzrost rentowności polskich obligacji skarbowych wpisywał się w sytuację na rynkach globalnych. Powodując przede wszystkim przecenę obligacji, co widać na wycenach – szczególnie tych instrumentów o dłuższym terminie zapadalności. Wartym przypomnienia jest fakt, że znaczna część portfela funduszu jest oparta o obligacje o zmiennym kuponie, a zapadalność obligacji jest nieznacznie powyżej 1. To czyni fundusz umiarkowanie ryzykownym.
Nota Prawna – Niniejszy dokument został sporządzony przez Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny i nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowy.
Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.
Prezentowane wyniki funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Caspar TFI są oparte o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości. Publikowane wyniki poszczególnych subfunduszy dotyczą okresu od 1 do 31 dnia grudnia 2024 r.
Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat.
Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.
Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych.
Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Wszystkie subfundusze wchodzące w skład Caspar Parasolowy FIO cechują się dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego. Żaden z subfunduszy nie odzwierciedla składu indeksu papierów wartościowych.
Subfundusze Caspar Stabilny, Caspar Globalny oraz Caspar Obligacji mogą lokować większość aktywów w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa lub instrumenty dłużne.
Caspar TFI pobiera opłaty dystrybucyjne za nabycie jednostek uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO, za zamiany pomiędzy nimi, a także za zarządzanie nimi. Wysokość poszczególnych opłat wskazana jest w Tabeli Opłat oraz ogłoszeniach o ewentualnych promocjach w opłatach.